Exotica Travel -3936 W. School, Chicago, IL 60618 - tel. (773) 725-5940 - e-mail: andrzejkulka@aol.com

PACYFIK - ATLANTYK

Los Angeles - Hollywood - Trotuar Gwiazd - Beverly Hills - misja Santa Barbara - pałac Hearsta - malownicza droga nr 1 nad Pacyfikiem - sekwoje wieczniezielone - legendarne San Francisco - most Golden Gate - góry Sierra Nevada - park narodowy Yosemite - mamutowce olbrzymie - Dolina Śmierci - kasyna Las Vegas - tama Hoovera - Wielki Kanion rzeki Kolorado - rezerwat Indian Nawaho - park narodowy Bryce - Salt Lake City - park narodowy Yellowstone - Diabelska Wieża - miasteczko rewolwerowców Deadwood - rzeźba głów prezydentów w górze Mt Rushmore - Crazy Horse - park narodowy Badlands - Chicago - wodospady Niagara - Waszyngton - Nowy Jork

Dzień 1 - (sobota, 27 września). Przylot do Los Angeles, transfer do hotelu. Nocleg w Mieście Aniołów.

Dzień 2 - (niedziela, 28 września). Los Angeles. Od rana zwiedzanie miasta; Downtown, Hollywood, Chiński Teatr, Trotuar Gwiazd z odciskami rąk i stóp najwybitniejszych osobowości kina. Niespodzianka! Przejazd Bulwarem Zachodzącego Słońca przez dzielnicę artystów i biznesmenów Beverly Hills, Santa Monica, plaża i molo nad Pacyfikiem. Nocleg w Los Angeles.

Dzień 3 - (poniedziałek, 29 września). Los Angeles - Santa Barbara. Rano zwiedzanie wytwórni filmowej Universal; na miejscu, nie pozbawiony emocji przejazd kolejką umożliwiający poznanie wielkich hal do produkcji filmów, pokazy realizacji filmowych i inne atrakcje w stylu "wesołego miasteczka" dla dorosłych. Po południu przejazd do Santa Barbara. Na trasie obszary wydobywania ropy naftowej z dna oceanu, usiane gęsto wieżami wiertniczymi. Santa Barbara - miasto nad Pacyfikiem zbudowane w stylu hiszpańskiej osady kolonialnej, z majestatycznymi obiektami misji franciszkańskiej. Zwiedzanie misji. Nocleg.

Dzień 4 - (wtorek, 30 września). Przez Kalifornię. Rano przejazd do wznoszącego się na wzgórzu pałacu Hearsta. Zwiedzanie ekstrawaganckiej rezydencji magnata prasowego Williama Hearsta, zbudowanej w latach  dwudziestych XX wieku. Następnie przejazd widokową trasą nad Pacyfikiem (droga nr 1). Postój w dolinie Big Sur. Podziwianie sekwoi wieczniezielonych "redwoods". Wieczorem przejazd do Monterey, dawnej stolicy Kalifornii z czasów panowania hiszpańskiego i meksykańskiego. Możliwość zjedzenia kolacji z "darów morza" w miejscowym porcie.

Dzień 5 - (środa, 1 października). San Francisco. Rano przejazd do San Francisco; spacer po nabrzeżu rybackim, rejs po Zatoce ze wspaniałą panoramą miasta i wyspą Alcatraz. Spacer po słynnym moście Golden Gate, przechadzka w parku Złotych Wrót i Japońskim Ogrodzie Herbacianym, arboretum. Wjazd na wzgórze Twin Peaks, skąd roztacza się widok na miasto. Wieczorem krótki spacer po ulicach Chinatown. Nocleg w Dolinie Centralnej.

Dzień 6 - (czwartek, 2 października). Park Narodowy Yosemite. Przejazd przez Góry Sierra Nevada. Zwiedzanie Parku Narodowego Yosemite słynnego z mamutowców, największych drzew świata. W dolinie Yosemite widok na skałę El Capitan, pionowę ścianę białego granitu mającą ponad 1000 m wysokości. Przejazd przez 3-tys. m. przełęcz Tioga. Nocleg w dolinie Owens.

Dzień 7 - (piątek, 3 października). Las Vegas. W drodze do Doliny Śmierci postój z widokiem na Mt. Whitney, najwyższy szczyt (4420 m n.p.m) w górach Sierra Nevada. Przejazd Doliną Śmierci; piaszczyste wydmy, słone równiny, gaje palm daktylowych. Po południu przejazd do Las Vegas. Wieczór i noc w światowej stolicy hazardu i rozrywki  w Las Vegas. Nocleg w Las Vegas

Dzień 8 - (sobota, 4 października). Las Vegas. Rano odpoczynek w Las Vegas. Około południa wyjazd do Arizony. Po drodze zwiedzanie tamy Hoovera na rzece Kolorado. Zapora zbudowana w 1935 r. ma 232 m wysokości i należy do największych w świecie. Nocleg w Flagstaff.

Dzień 9 - (niedziela, 5 października). Wielki Kanion Kolorado. Przejazd do Wielkiego Kanionu Kolorado. Podziwianie Kanionu z najciekawszych punktów widokowych: Mather, Bright Angel oraz Desert View. Obejrzenie filmu krajoznawczego o Kanionie w Centrum Turystyki, a dla chętnych możliwość przelotu samolotem nad Kanionem. Po południu odwiedziny w rezerwacie Indian Nawaho. Możliwość zjedzenia kolacji w regionalnej restauracji i zrobienia zakupów w sklepach z indiańskim rękodziełem. Wieczorem wyjazd do stanu Utah.

Dzień 10 - (poniedziałek, 6 października). Do Salt Lake City. Przed południem zwiedzanie Parku Narodowego Bryce, gdzie skaliste iglice o intensywnych barwach wznoszą się ponad budzącymi grozę kanionami. Po południu przejazd do Salt Lake City, miasta mormonów. Odwiedziny w centrum religijnym mormonów. Nocleg w Salt Lake City.

Dzień 11 - (wtorek, 7 października). Park Narodowy Grand Teton. Wjazd do stanu Wyoming, przejazd przez Góry Skaliste. Postój w Parku Narodowym Grand Teton z widokiem na strome ściany skalne i ostre szczyty gór sięgające 4000 m n.p.m.). Pobyt w Kotlinie Jackson Hole, a następnie przejazd do miasteczka Jackson, położonego na obrzeżach Parku Teton. Nocleg w Jackson.

Dzień 12 - (środa, 8 października). Park Narodowy Yellowstone. Rano wjazd do Parku Narodowego Yellowstone, najstarszego parku w Stanach Zjednoczonych. Gejzery, błotne wulkany, gorące źródła, zapachy siarkowych dymów, odgłosy podziemnych grzmotów, a ponadto dzika zwierzyna i doliny pełne bizonów... to właśnie krajobraz Yellowstone! Postoje nad Wielkim Kanionem Yellowstone, nad rzeką i jeziorem Yellowstone oraz przy Wodospadzie.

Dzień 13 - (czwartek, 9 października). Przez Wyoming i Południowa Dakotę. Przejazd przez Góry Bighorn do Devils Tower, niezwykłej w kształcie skały wulkanicznej o wysokości 290 m, znanej z filmu Spielberga "Bliskie spotkania trzeciego stopnia". W pobliżu Devils Tower podpatrywanie żyjących tutaj na wolności piesków preriowych. W dalszej części trasy przejazd przez Czarne Wzgórza w Dakocie Południowej. Zwiedzanie miasteczka Deadwood znanego z legend Dzikiego Zachodu. Nocleg na Czarnych Wzgórzach.

Dzień 14 - (piątek, 10 października). Przez Południową Dakotę. Przed południem Góra Rushmore z głowami 4 prezydentów Stanów Zjednoczonych. Następnie postój pod górą, w której wykuwana jest sylwetka indiańskiego wodza, Szalonego Konia. Po południu zwiedzanie Parku Narodowego Badlands z niezwykłymi utworami skalnymi powstałymi  w procesie erozji.

Dzień 15 - (sobota, 11 października). W drodze do Chicago. Podróż przez Dakotę Południową, Minnesotę, Wisconsin i Illinois. Na trasie - królowe amerykańskich rzek Missisipi i Missouri. Nocleg w Chicago.

Dzień 16 - (niedziela, 12 października). Chicago. Całodzienne zwiedzanie Chicago; dzielnica polska Jackowo, Downtown (śródmieście), Cudowna Aleja i Jezioro Michigan, Park Granta i Fontanna Buckingham. Panorama miasta z najwyższego wieżowca w Ameryce Sears Tower. Wieczorem wyjazd  z Chicago. Nocleg w stanie Indiana.

Dzień 17 - (poniedziałek, 13 października). Niagara. Przejazd przez stany Indiana, Ohio i Pensylwania. Pobyt nad Wodospadem Niagara, najsłynniejszym wodospadem świata.

Dzień 18 - (wtorek, 14 października). Waszyngton. Przejazd do Waszyngtonu przez stany Nowy Jork, Pensylwania i Maryland. Zwiedzanie stolicy Stanów Zjednoczonych: Biały Dom, Kapitol (oba obiekty z zewnątrz), Mauzoleum Lincolna, pomnik poświęcony bohaterom wojen wietnamskiej i koreańskiej. Dworzec Union Station z wystawą fotograficzną poświęconą kolejowym podróżom prezydentów Stanów Zjednoczonych, gmachy Sądu Najwyższego i Biblioteki Kongresu. Nocleg w Waszyngtonie.

Dzień 19 - (środa, 15 października). Waszyngton i Filadelfia. Przed południem dalszy ciąg zwiedzania Waszyngtonu: monument  Waszyngtona  i Pensylwania Avenue. Po południu przejazd do Filadelfii, stolicy kraju do roku 1800. Zwiedzanie miasta: Stare Miasto - najstarsza filadelfijska dzielnica handlowa, Independence Hall - siedziba rządu stanowego, gdzie podpisano Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych w roku 1732, Dzwon Wolności obwieszczający głośno zwycięstwa i porażki w wojnie o niepodległość. Następnie zwiedzanie domu Tadeusza Kościuszki; wewnątrz ekspozycja ukazująca zasługi Polaka dla amerykańskiej rewolucji. Po południu przejazd w kierunku Nowego Jorku. Nocleg w New Jersey.

Dzień 20 - (czwartek, 16 października). Nowy Jork. Całodzienne zwiedzanie  Nowego Jorku; rano rejs statkiem z przystani Battery Park na Liberty Island (ok. 30 min.). Na wyspie Statua Wolności - symbol miasta i państwa. Po powrocie zwiedzanie Dolnego Manhattanu; między innymi Wall Street z gmachem Giełdy Nowojorskiej, Federal Hall National Memorial - dawny urząd celny, kościół św. Trójcy i Ground Zero, miejsce, gdzie do 2001 roku stały 2 najwyższe wieżowce miasta - World Trade Center. Następnie spacer po głównych ulicach i placach Manhattanu; Piąta Aleja, Centrum Rockeffelera i katedra św. Patryka, Brodway, Times Square - główny plac, gdzie nowojorczycy witają Nowy Rok. Wjazd na taras widokowy Empire State Building, skąd roztacza się wspaniały widok na Manhattan i mosty na East River oraz na pozostałe dzielnice Nowego Jorku. Spacer w kierunku Parku Centralnego, po drodze Carnegie Hall, Columbus Circle i Metropolitan Opera. Nocleg w New Jersey.

Dzień 21 - (piątek, 17 października). Nowy Jork. Powrót. Przed południem przejazd w okolice Parku Centralnego. Spacer po Parku, założonym w połowie XIX w. Przejście trasą od południowego krańca Parku w kierunku muszli koncertowej, fontanny Bethesda i fontanny Cherry Hill. Z mostu widok na Jezioro, położone w samym centrum Parku. Następnie zwiedzanie Metropolitan Museum of Art ze zbiorami sztuki europejskiej i amerykańskiej. W zbiorach malarstwa bogata kolekcja sztuki impresjonistycznej i postimpresjonistycznej. Wczesnym popołudniem dojazd na nowojorskie lotnisko, gdzie z łezką w oku  żegnamy uczestników odlatujących do Polski. Uczestnicy z Chicago rozpoczynają powrotną jazdę w stronę Wietrznego Miasta. Całonocny przejazd przez wschodnie Stany, dojazd do Chicago około południa, w sobotę 18 października.

 

Termin 2008: 27 września.
Cena wycieczki: $2060.00

   Cena obejmuje przejazdy komfortowym, klimatyzowanym autokarem wg programu, noclegi w pokojach 2-osobowych, 2-łóżkowych w motelach standardu minimum Super 8, skromne kontynentalne śniadania, (bez Chicago i Las Vegas) oraz opiekę polskiego przewodnika. Warto zabrać ze sobą: aparat fotograficzny, zapasowa pamięć, kamerę, baterie, adaptery do płaskich amerykańskich wtyczek, kasety, odzież na zmianę, poduszkę do wygodnego drzemania w autokarze, najlepszych znajomych, odporność na trudy długiej podróży i dobry humor. W autokarze stosujemy zasadę rotacji, każdego ranka przesuwając się o trzy miejsca w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
   Cena wycieczki nie obejmuje biletów wstępu, wyżywienia (obiady kosztują średnio $18, kolacje - $15 dziennie), napiwków dla kierowcy (zwyczajowo $3 dziennie od osoby) ani zdrowotnych ubezpieczeń.
   Orientacyjne koszty wstępów: Pomnik Wolności - $10 os. dorosła, $8 seniorzy powyżej 65 lat, $4 dzieci do 12 lat, Rejs statkiem Maid of the Mist pod wodospad Niagary - $12, zwiedzanie Chicago - $75 (wstępy, transport, obiad). Wstępy na Zachodzie wyniosą około $150 .
   Biuro zastrzega sobie prawo do zmiany programu i zmiany kolejności zwiedzania w zależności od pogody i warunków rezerwacji. Dopłata do pokoju 1-osobowego wynosi $550. Pary otrzymują standardowo pokoje z łożem małżeńskim, chyba, żę zażyczą sopbie inaczej przed rezerwacja wycieczki.
Uwaga: wizy do Stanów Zjednoczonych uczestnicy załatwiają we własnym zakresie.