AFRYKA POŁUDNIOWA - BOTSWANA - ZIMBABWE listopad 2020

Click for Kapsztad, Republika Południowej Afryki Forecast

Dzień 1 (sobota, 21 listopada). Wylot do Johannesburga w Południowej Afryce.
 
Dzień 2 (niedziela, 22 listopada). Przylot do Johannesburga, spotkanie z przewodnikiem, wymiana waluty w jednym z banków na lotnisku. Przejazd przez “Miasto Złota”. Zakwaterowanie w Pretorii, stolicy RPA lub w Johannesburgu.
 
Dzień 3 (poniedziałek, 23 listopada). PRETORIASKANSEN LESEDI. Zwiedzanie Pretorii - Miasta Kwitnącej Żakarandy (rośnie tu ok. 80 tysięcy tych pięknych drzew!). Voortakers Monument, dom Paula Krugera, Church Square, Union Buildings. Po południu udajemy się do skansenu - Wioski Lesedi, gdzie od godz. 16 zapoznamy się z kulturą różnych plemion afrykańskich: ZuluKosaBasothoPedi i Ndebele. Po tańcach i śpiewach lokalnej ludności na kolacji (godz. 19:00, za dopłatą ok.$20) mamy okazje spróbować afrykańskiej kuchni z daniami z dzikich zwierząt. Wieczorem przy ognisku przysłuchujemy się opowieściom z Czarnego Lądu. Nocleg w stylizowanej wiosce w domkach 3* pokrytych trawą, przystosowanych dla wygód turystów. (wliczone śniadanie, dzisiejszy przejazd liczy 180 km).
 
Dzień 4 (wtorek, 24 listopada). MPUMALANGAPANORAMA ROUTE. Po śniadaniu wyjazd do Prowincji Wschodzącego Słońca Afryki - Mpumalanga. Przejazd przez pola walki z czasów Wojen Burskich. Przejazd przez rezerwat Blyde River Canyon, jako część scenicznej drogi „Panorama Route” położonej w Górach Smoczych. Kanion rzeki Blyde i otaczające go tereny oferują jedne z najbardziej spektakularnych widoków w RPA. Kanion zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości na świecie, a unikalne formacje geologiczne takie jak: Burke Luck PotholesThree Rondavels czy Okno Boga (God’s Window) z tropikalnym lasem deszczowym, wodospad Berlin oraz Lizbon należą do wielkich atrakcji tego regionu. Nocleg w osadzie w Górach Smoczych. Hotel 3* (wliczone śniadanie w hotelu, 480 km).
 
Dzień 5 (środa, 25 listopada). PARK NARODOWY KRUGERASAFARI. Po śniadaniu (suchy prowiant) wczesny wyjazd na foto safari mikrobusem. Kilka krótkich postojów w kolejnych "kampach" rezerwatu. Zakwaterowanie około godz. 16 w jednym z campów. Dla chętnych za dopłatą od 45USD na osobę 4-godzinny przejazd terenowymi pojazdami rano lub popołudniu) lub od 16:30 do 20:00 wieczorowo-nocne safari pojazdami terenowym. Narodowy Park Krugera - jeden z najsłynniejszych rezerwatów na świecie - symbol Południowej Afryki ciągnie się 400 km z północy na południe i 70 km za wschodu na zachód. Północna część parku znajduje się w Prowincji Limpopo, a południowa w Mpumalanga. Na tym olbrzymim obszarze występuje 147 gatunków ssaków (łącznie z tzw. „wielką piątką”: lwami, lampartami, słoniami, nosorożcami, bawołami), jak również 114 gatunków gadów, 33 płazów, 50 gatunków ryb i 300 gatunków drzew. Odnotowano obecność ponad 500 różnych rodzajów ptaków. Nocleg w obozie na terenie parku (wliczone śniadanie, 360 km).
 
Dzień 6 (czwartek, 26 listopada).PARK NARODOWY KRUGERA. Poranne safari mikrobusem. Około 8:30 śniadanie, wyjazd na północ, przejazd przez prowincję Limpopo. Po przekroczeniu Zwrotnika Koziorożca nocleg na farmie zwierząt. Nocleg w lodge (wliczone śniadanie, kolacja, 520 km).
 
Dzień 7 (piątek, 27 listopada). POŁUDNIOWA i WSCHODNIA BOTSWANA - NATA. Rano przekraczamy granice Botswany na rzece Limpopo. Kierujemy się przez region Francistown, powstałego przy kopalni miedzi, cynku i chromu. Przejazd poprzez malownicze tereny wschodniej Botswany odwiedzamy jedną z lokalnych wiosek plemienia Tswana. Po dojechaniu do kampu Nata (dla chętnych na koszt własny 35 USD) safari w rezerwacie Makgadikgadi Salt Pan  (antylopy springbok, flamingi i pelikany). Nocleg w Nata w luksusowych namiotach, obok basen, restauracja i bar (wliczone śniadanie, 480 km).
 
Dzień 8 (sobota, 28 listopada). MAUN. Po śniadaniu w lodge kierujemy się na zachód poprzez równinę środkowej Botswany. Zatrzymujemy się w Zagajniku Baobabów na lokalne piwo. Po krótkiej kąpieli w basenie jedziemy dalej na zachód. Po zakwaterowaniu w Maun objazd osady w poszukiwaniu tradycyjnie przyodzianych kobiet z plemienia Herero. Po południu (dla chętnych na koszt wlasny 180 USD) przelot samolotem nad deltą Okawango. Nocleg w hotelu z basenem i restauracją (wliczone śniadanie, 310 km).
 
Dzień 9 (niedziela, 29 listopada). DELTA OKAWANGOSAFARI w MOREMI. Po śniadaniu przejazd terenowymi pojazdami do delty Okawango - Rezerwatu Moremi znajdującego sie na południowej części Okawango. Safari pojazdem terenowym po centralnej części Okawango (koszt własny 115 USD). Wieczorem powrót do hotelu. Nocleg w hotelu z basenem i restauracją (wliczone śniadanie, 160 km).
 
Dzień 10 (poniedziałek, 30 listopada). CHOBEKASANE. Wczesnym rankiem przejazd na północną część Delty Okawango do osady Kasane. Popołudniowa (koszt własny 35USD) 3-godzinna wyprawa łodziami motorowymi po rozlewiskach rzeki Chobe. Szansa zobaczenia bawołów, kąpiących się słoni, hipopotamów, krokodyli oraz afrykańskiego orła bielika - jest to najlepsze wodne safari Afryki!  Nocleg w lodge (wliczone śniadanie,  600 km).
 
Dzień 11 (wtorek, 1 grudnia). PARK NARODOWY CHOBE - ZIMBABWE WODOSPADY WIKTORII.  Po wczesnym śniadaniu wyjazd na safari pojazdami terenowymi po parku narodowym Chobe (koszt własny 35 USD) który znajduje się  na pograniczu Botswany, Zimbabwe, Zambii i Namibii. Krótki przejazd z Kasane do Victoria Falls w Zimbabwe (wliczone śniadanie, 120 km).
 
Dzień 12 (środa, 2 grudnia). ZIMBABWE WODOSPADY WIKTORII. Po śniadaniu zwiedzamy słynne wodospady Wiktorii od strony Zimbabwe (na koszt własny 35 USD). Wieczorem kolacja (na koszt własny 30 USD) z przedstawieniem z tradycyjnymi tańcami plemienia Shona. Nocleg w hotelu z basenem, barem, restauracją (wliczone śniadanie).
 
Dzień 13 (czwartek, 3 grudnia). VICTORIA FALLS - ZAMBEZI. Po śniadaniu dla chętnych i odważnych półdniowy (lub całodniowy), trudny i niebezpieczny spływ pontonowy po rzece Zambezi (koszt własny 140 USD). Albo spływ czółnami po Zambezi (140 USD). Nocleg w hotelu z basenem, barem, restauracją (wliczone śniadanie).
 
Dzień 14 (piątek, 4 grudnia). VICTORIA FALLS. Po śniadaniu do wyboru: safari na słoniach (koszt własny 140 USD), spacer z lwami (koszt własny 140 USD), przelot helikopterem lub motolotnią nad Wodospadami (koszt własny 140USD). UWAGA NOWOŚĆ - możliwy jest również udział w wędkowaniu z myślą o połowie legendarnej ryby Afryki - Tiger Fish! Po południu wypływamy motorówką na zachód słońca nad rzeka Zambezi (koszt własny 50 USD). Przy okazji szukamy zwierząt pijących wodę (booz cruise - napoje alkoholowe bez ograniczeń). Nocleg w hotelu z basenem, barem, restauracją (wliczone śniadanie).
 
Dzień 15 (sobota, 5 grudnia). VICTORIA FALLS. Po śniadaniu czas wolny na targowisku. Transfer na lotnisko, odlot do Johannesburga, przesiadka na samolot do USA.

 

 

 

   

Wylot 2020: 21 listopada
 
Cena wycieczki: 3365 USD plus aktualny koszt przelotu do RPA i z powrotem z Wodospadów Wiktorii (ok. $1700). Ceny biletów zazwyczaj rosną z upływem czasu. Dopłata do pokoju 1-osobowego wynosi $560. Minimalna ilość uczestników 10 osób, maksymalna - 14.
Cena obejmuje: zakwaterowanie wg programu (ok 3*), posiłki wg programu, transport z klimatyzacją i opiekę polskiego przewodnika. Cena nie obejmuje: przelotów samolotowych, napiwków, ubezpieczeń, wstępów na terenie RPA 240 USD, wstępów w pozostałej części wycieczki - ceny jak powyższym programie i kosztów wizy Zimbabwe - $45 (na granicy) UWAGA: uczestnicy są w całości odpowiedzialni za sprawy paszportowo-wizowe, obywatele USA/POLSKI nie potrzebują wiz do Botswany ani RPA. Paszport musi mieć, co najmniej 3 puste strony. Nie ma obowiązku szczepień na naszej trasie.