AFRYKA POŁUDNIOWA - MOZAMBIK - KRÓLESTWO SWAZILAND 2013

Od Johannesburga do Kapsztadu

Click for Kapsztad, Republika Południowej Afryki Forecast

Dzień 1 (niedziela, 6 października ) - Przelot na samo południe afrykańskiego kontynentu. Pod uwagę bierzemy również wylot wieczorem w sobotę 5 października.

Dzień 2 (poniedziałek, 7 października) - JOHANNESBURG, GOLDEN REEF CITY, SKANSEN LESEDI. Przylot do Johannesburga, spotkanie z przewodnikiem, wymiana waluty w jednym z banków na lotnisku. Przejazd przez "Miasto Złota". Zwiedzamy osadę Gold Reef City, która dała początek wielkiem Johannesburgowi. Zjazd do kopalni złota, pokaz wytopu złota, wizyta w mennicy. Po południu udajemy sie do skansenu-wioski Lesedi, gdzie od godz. 16 zapoznamy się z kulturą różnych plemion afrykańskich: ZuluKosaBasothoPedi i Ndebele. Po tańcach, śpiewach lokalnej ludnoœci na kolacji (19:00) mamy możliwość spróbować specjałów afrykańskiej kuchni z daniami z dzikich zwierząt, np. antylopy, strusie i krokodyle. Wieczorem przy ognisku przysłuchujemy się opowiadaniom z Czarnego Lądu. Nocleg w stylizowanej wiosce 3* w tradycyjnych murzyńskich domkach pokrytych trawą, przystosowanych dla wygód turystów (kolacja), (dzisiejszy przejazd mierzy 180 km).

Dzień 3 (wtorek, 8 października) - SUN CITY, PRETORIA. Po śniadaniu wyjazd do Sun City - afrykańskiego Las Vegas. Po drodze wizyta na miejscowym targu z okazją nabycia pamiątek. Wizyta w Lost Cityoraz pobyt w Dolinie Fal, w tropikalnych ogrodach, w kompleksie kasyn. Około godz. 14 przejazd do Pretorii, zwiedzanie Miasta Kwitnącej Jakarandy (rośnie tam ok. 80 tys tych pięknych drzew). Voortakers Monument, dom Paula Krugera, Church Square, Union Buildings. Nocleg w Pretorii w hotelu 3* (śniadanie w hotelu), (300 km).

Dzień 4 (œroda, 9 października) - MPUMALANGA, PANORAMA ROUTE. Po śniadaniu wyjazd do prowincji Wschodzącego Słońca Afryki - Mpumalanga. Przejazd przez pola walki z okresu Wojen Burskich. Przejazd przez rezerwat Blyde River Canyon. "Panorama Route" położona w Górach Smoczych, kanion rzeki Blyde i otaczające go tereny oferują jedne z najbardziej spektakularnych widoków w RPA. Kanion zajmuje 3 miejsce w œwiecie pod względem wielkoœci, a unikalne formacje geologiczne jak Burke Luck PotholesThree RondavalesOkno BogaWodospady Berlin i Lizbon należą do wielkich atrakcji turystycznych regionu. Nocleg w osadzie w Górach Smoczych. Hotel 3* (śniadanie w hotelu), (480 km).

Dzień 5 (czwartek, 10 października) - PARK NARODOWY KRUGERA, SAFARI. Po śniadaniu (suchy prowiant) wczesny wyjazd na foto safari mikrobusem. Zakwaterowanie ok. godz. 13 w jednym z kampów. Po południu kolejne safari mikrobusem po parku (dla chętnych na własny koszt za dopłatą 45USD/os. rano lub po południu 4 godzinny przejazd terenowymi pojazdami. Dla chętnych na koszt własny (30USD) wieczorowo-nocne safari pojazdami terenowymi.
Park Narodowy Krugera - jeden z najsłynniejszych rezerwatów przyrody na œwiecie - symbol Południowej Afryki, ciągnie się 400 km z północy na południe i 70 km za wschodu na zachód. Północna część parku znajduje się w prowincji Limpopo, a południowa w Mpumalanga. Na tym olbrzymim obszarze odnotowano 147 gatunków ssaków (łącznie z tzw. „wielką piątką”: lwami, lampartami, słoniami, nosorożcami, bawołami), jak również 114 gatunków gadów, 33 płazów, 50 gatunków ryb, ponad 500 gatunków ptaków i 300 gatunków drzew. Nocleg w Skukuza Camp (śniadanie w restauracji), (280 km).

Dzień 6 (piątek, 11 października) - PARK NARODOWY KRUGERA, MOZAMBIK, MAPUTO. Po śniadaniu poranne safari minibusem. Po opuszczeniu Parku przejazd do Maputostolicy Mozambiku. Mijamy plantacje tropikalnych owoców oraz niekończące się pola trzciny cukrowej. Zakwaterowanie w hotelu. Objazd miasta Maputo, w którym wraz z portugalską Rewolucją GoŸdzików zatrzymał się czas. Odwiedzamy dworzec kolejowy zaprojektowany przez Gustawa Eiffel 'a oraz byłą rezydencję Gubernatora kolonii, "Dom ze stali", targ rybny, Ratusz oraz Katedrę katolicką, centrum kultury ze wspaniałą kolekcją dzieł sztuki tej częœci œwiata. Dla chętnych kąpiel w Oceanie Indyjskim. Wieczorem, dla chętnych na własny koszt kolacja z "owocami morza" oraz nocny przejazd przez Maputo (ok.25 USD). Po powrocie nocleg w hotelu 4* (śniadanie w hotelu), (240 km).

Dzień 7 (sobota, 12 października) - SWAZILAND, ZULULAND, MKUZI. Po śniadaniu przekroczenie granicy ze Swazilandem. Przejazd przez zapomniane, ukryte w górach Królestwo Swazilandu. Miejsce dumnych Swazi oraz ich pięknych kobiet. Wizyta u jednej z miejscowych rodzin (prezenty, jak np. używana odzież, mile widziane). Powrót do RPA - do Kwa Zulu Natal, serca krainy Zulusów. Kolacja przy ognisku na farmie dzikich zwierząt w œrodku regionu jeszcze nieskażonego cywilizacją. Lodge 3* (śniadanie w hotelu), (540 km).

Dzień 8 (niedziela, 13 października) - HLUHLUWE/UMFOLOZI, ST. LUCIA, FARMA KROKODYLI. Po śniadaniu wczesny wyjazd do najstarszego w Afryce rezerwatu Umfolozi/Hluhluwe powstałego w celu ochrony nosorożca białego oraz czarnego. czterogodzinne safari po rezerwacie mikrobusem (lub fakultatywnie na koszt własny (40 USD) terenowym pojazdem. Przejazd do St.Lucia. Wizyta na miejscowej farmie krokodyli, piesze safari po rezerwacie Simangaliso. Rejs statkiem po jeziorze w poszukiwaniu hipopotamów, krokodyli oraz ptactwa wodnego połączony z podziwianiem zachodu słońca w scenerii tropikalnych drzew. Kolacja w restauracji oraz nocleg w hotelu 3* w St.Lucia (śniadanie w hotelu), (310 km).

Dzień 9 (poniedziałek, 14 października) - DURBAN, OCEANARIUM. Przejazd wzdłuż Wybrzeża Delfinów do Durbanu. Wizyta w wyjątkowym oceanarium, zlokalizowanym w starym statku: delfinarium, fokarium... Spacer po słynnej "Złotej Mili" z niepowtarzalnymi plażami oraz ciepłym klimatem. Kolacja, a po niej objazd Durbanu nocą. Miasto, nazywane Bombajem Południa, jest tętniącym życiem portem z atmosferą charakterystyczną dla regionu Oceanu Indyjskiego. Tygiel, w którym miesza się kultura azjatycka, afrykańska i europejska. Nocleg w hotelu 3* (śniadanie w hotelu), (240 km).

Dzień 10 (wtorek, 15 października) - PARK ROYAL NATAL, RAKENSBERG, GÓRY SMOCZE, GOLDEN GATE. Wczeœnie rano pożegnanie z tropikiem Oceanu Indyjskiego. Po opuszczeniu krainy Zulusów wjeżdżamy w krainę plemienia Basutu, gdzie Góry Smocze (przy sprzyjającej pogodzie) powitają widokiem na szczyty "Pałacu Gigantów" i "Amfiteatru" z drugim pod względem wysokoœci wodospadem na śœwiecie - Tugela (850 m). Odwiedzimy miejsce  z liczącymi tysiące lat rysunkami naskalnymi, na których przodkowie Buszmenów  lud San - przedstawili śœlady udanych polowań. Panorama Gór Smoczych sięgających 3300 metrów. Krajobrazy Parku Narodowego Golden Gate (Złote Wrota) stworzonego przez naturę z piaskowca w kolorze złota Afryki. W wiosce Basutu zapoznamy się z kulturą i obyczajami plemienia, które jeszcze tak niedawno praktykowało kanibalizm. Nocleg w hotelu 4* na terenie parku narodowego (śniadanie w hotelu), (380 km).

Dzień 11 (środa, 16 października) - PUSTYNIA KAROO. Po śniadaniu intensywny przejazd przez centralną pustynię Karoo wokół Królestwa Lesotho. Zakwaterowanie w hotelu 3* w Cradock (śniadanie w hotelu), (630 km).

Dzień 12 (czwartek, 17 października) - WSCHODNIA PROWINCJA PRZYLĄDKOWA, PORT ELIZABETH. Po śniadaniu zwiedzamy Cradock - urocze, historyczne miasteczko z kolonialną architekturą. Przejazd do Port Elizabeth. Objazd miasta połączony ze zwiedzaniem zabytków: Fort Fryderyk, kamieniczki rzemieślników, wieża Kampanella wybudowana dla uczczenia lądowania osadników w 1820 roku. Nadmorski rezerwat przyrody Cape Retrival, spacer po plaży, podczas odpływu podziwiamy rafę koralową. Wieczór w tawernie przy miejscowym piwie. Kolacja w miejscowej restauracji, nocleg w hotelu 3* położonym 100 m od plaży (śniadanie w hotelu), (280 km).

Dzień 13 (piątek, 18 października) - TSITSIKAMMA, KNYSNA, OUDTSHORN. Po śniadaniu wyjazd do regionu Tsitsikamma. Wizyta w miejscu, gdzie znajduje się 800-letnie "Wielkie drzewo" oraz jego starszy, powalony brat. Wjazd do Nadmorskiego Parku Narodowego Tsitsikamma, spacer Szlakiem Wydry przez linowy most zawieszony ponad ujœciem Rzeki Sztormowej. Przejazd przez największy most kontynentu Bloukrans, do delty rzeki Knysna. Wizyta w restauracji w porcie jachtowym połączona z degustacją świeżych ostryg z lokalnej hodowli. Przejazd szlakiem górskim Montague, który służył do transportu koœci słoniowej z głębi Czarnego Lądu na wybrzeże. Kolacja pod znakiem strusia; dania z największego ptaka œwiata i z innych dzikich zwierząt. Nocleg w pensjonacie 4* z basenem na farmie w Oudtshorn, stolicy hodowców strusi (śniadanie w pensjonacie), (460 km).

Dzień 14 (sobota, 19 października) - OUDTSHORN, PUSTYNIA KLEIN KAROO, JASKINIA CANGO, WINIARNIE. Po śniadaniu podziwiamy jaskinię Cango z jej wspaniałą kolekcją barwnych stalaktytów i stalagmitów. W "stolicy strusi" odwiedzamy farmę tych ptaków, gdzie zapoznamy się z ich hodowlą. Odwiedzimy również kilka lokalnych winiarni znanych z wyśmienitych, słodkich Muscadel. Winabrandy oraz porto Prowincji Przylądkowej cieszą się doskonałą renomą na całym œwiecie. Nocleg w pensjonacie 3* (śniadanie w pensjonacie), (440 km).

Dzień 15 (niedziela, 20 października) - GÓRA STOŁOWA, PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEI, WYSPA FOK, PLAZE PINGINÓW, GÓRA SYGNAŁOWA. Przy sprzyjającej pogodzie wjazd kolejką na Górę Stołową. Przejazd malowniczym wybrzeżem do zatoki Hout Bay. Podróż statkiem na Wyspę Fok. Następnie w drodze na Przylądek Dobrej Nadziei, miejsce gdzie spotykają się dwa oceany, Indyjski i Atlantycki. Panorama góry Chapmans Peak. Odwiedzamy miejsce, gdzie słynni podróżnicy Bartolomeo Diaz oraz Vasco da Gama postawili pierwsze krzyże na afrykańskim kontynencie. W drodze powrotnej do Kapsztadu wizyta w Simons Town na plaży pingwinów, gdzie jest kolonia tysięcy tych urokliwych ptaków. Na Wzgórzu Sygnałowym uczcimy afrykański zachód słońca lampką miejscowego wina. Widok na Kapsztad nocą. Powrót do pensjonatu 3* (śniadanie).

Dzień 16 (poniedziałek, 21 października) -  KAPSZTAD. Zwiedzanie Kapsztadu: zamek Cape Castle, ogrody botaniczne - Company Garden, gmachy Parlamentu, katedra anglikańska, Malay Quarters na zboczu Góry Sygnałowej - miejsce, gdzie w ubiegłym stuleciu powstała nowa rasa człowieka - Cape Malaj (Malajczyk Przylądkowy). Wizyta w jednym z licznych meczetów wybudowanych przez zesłańców, politycznych wrogów ekspansji holederskiej. Krótka wizyta u jednej z malajskich ropdzin na "herbatkę". Zielony Rynek - dziś Afrykańskie Targowisko. Czas wolny w centrum miasta, spacer po deptaku St.Georges (Aleja œw. Jerzego). Zwiedzamy słynny Waterfront - część portowa udostępniona dla turystów. Przejazd na plażę z widokiem na Zatokę Stołową oraz miasto Kapsztad, pożegnanie z Afryką przy lampce szampana, przejazd na lotnisko, odprawa oraz odlot do kraju (śniadanie) (220 km).


ViewZobacz AFRYKA POŁUDNIOWA - MOZAMBIK - KRÓLESTWO SWAZILAND na większej mapie  

 

 

   

Termin wycieczki: 6 października 2013
Cena wycieczki - $ 3000 + aktualny koszt przelotu (który w grudniu 2012 wynosił œrednio1666 USD dla trasy Chicago - Johannesburg – Kapsztad - Chicago). Pierwsza rata w wysokoœci $905 PLUS aktualny koszt biletów lotniczych płatna podczas zapisu, druga rata w wysokoœci $2095 płatna na miejscu, gotówką, po przylocie do Kapsztadu. Dopłata do "jedynki" - 530 USD. Płatnosć przyjmowana wyłącznie w USD wydrukowanych po 2004 roku.
Cena obejmuje: opiekę pilota/przewodnika na terenie RPA, Mozambiku i Swazilandu, posiłki (te wyszczególnione w nawiasach w tekœcie), transport z klimatyzacją, zakwaterowanie w hotelach i pensjonatach  3* i 4*, w bungalowach (pokoje 2-osobowe z łazienkami, klimatyzacja gdzie konieczna), czajniki, kawa i herbata w większoœci hoteli na trasie. Baseny kąpielowe w większoœci miejsc noclegowych. Cena nie obejmuje wstępów na wymienione imprezy (około 490 USD), imprez fakultatywnych (ceny podane w programie), bagażowych (ok. 1 USD za bagaż), napiwków (5 USD dziennie) i wizy Mozambiku (90 USD, dostaje się na granicy). Posiłek w restauracji kosztuje ok. 20USD

Paszport powinien zawierać co najmniej cztery puste strony wizowe i być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przylotu do RPA. Obowiązuje minimum 8, maksimum 12 uczestników.

     CO NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ: latarkę, lornetkę, środek p.komarom, kilka zdjęć paszportowych, jeden główny bagaż o rozmiarach nie większych niż 65cm x 50cm x 30cm oraz jeden bagaż podręczny, sprzęt fotograficzny z dobrym teleobiektywem, videokamerę i dużo pamięci cyfrowej.