Program autorski Andrzeja Kulki
Program autorski Andrzeja Kulki
Przylot do Quito. Zakwaterowanie w Hotelu Cayman, w centrum miasta. Spotkanie zapoznawcze, wręczenie teczek z mapami i informacja o Ekwadorze i wycieczce. Nocleg w centrum Quito.
Zwiedzanie nowej części miasta (pomnik Francisco de Orellana, droga konkwistadorów, panorama Guapulo (kościół z XVI w.) i doliny w pobliżu Quito, Kongres z fasadą gdzie w kamieniu są wykute sceny z historii Ekwadoru, parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylika… Kolonialna część miasta; Plaza Grande, Pałac Prezydencki, Pałac Arcybiskupi, renesansowa Katedra z XVI wieku, renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), barokowy kościół La Companía z początku XVII w. (1605), panorama miasta ze wzgórza Panecillo. Po południu wycieczka na RÓWNIK (15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha), zwiedzanie Muzeum Inti Nan, gdzie można obserwować zjawiska występujące tylko na równiku oraz Quito w Miniaturze (kolonialne Quito w skali, z małym spektaklem dźwięku i światła). Nocleg w Quito.
Podróż do dżungli amazońskiej; podczas jazdy obserwujemy różne strefy klimatyczne i zmieniającą się roślinność, od 600 do 4100 m npm (droga prowadzi przez Park Narodowy Antisana, Park Narodowy Cayambe – Coca i Park Narodowy Sumaco). Przekraczamy Kordylierę Wschodnią Andów przez przełęcz o 4100 m. Po drodze przystanek w Papallacta, kąpiel w pięknym ośrodku u stóp wulkanu Antisana (ośrodek na wys. 3300 m n.p.m., temp. wody 30- 40°C) i w miejscu, gdzie można obserwować typową dla tego regionu florę i dużą ilość kolibrów. Podróż do dżungli na trasie Papallacta – Baeza – Archidona – Tena – La Punta. Po przyjeździe do La Punta płyniemy canoe około 20 minut, w dół rzeki Napo (dopływ Amazonki), do zajazdu położonego nad brzegiem rzeki. Zakwaterowanie i kolacja. Po kolacji możliwość kąpieli w basenie.
Po śniadaniu płyniemy canoe w dół rzeki Napo, później Arajuno, wycieczka po dżungli – wspinaczka na punkt widokowy i oglądanie dżungli z góry, po drodze obserwowanie różnych roślin (wyjaśnienia lokalnego przewodnika), wizyta w Centrum Odzyskiwania Dzikich Zwierząt (zwierzęta i ptaki, które żyją w dżungli amazońskiej). Po południu wizyta w domu Indian Quichua, próba strzelania z dmuchawy, oglądanie tropikalnych upraw (kawa, kakao, ananas, guawa, maniok, etc.) i w indiańskiej wiosce Aguano (wyrób typowej ceramiki), płukanie złota w rzece Napo przez uczestników wycieczki; powrót do hotelu, dla chętnych kąpiel w basenie przed kolacją.
Po śniadaniu podróż powrotna do Quito. Po drodze wycieczka do wodospadu Pailón del Diablo, kwalifikowanego przez znawców jako jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów w Ameryce Południowej, przeprawa tarabita (rodzaj lokalnej kolejki linowej) przez rzekę Pastaza (dopływ Amazonki), kolumny bazaltowe na stromych brzegach rzeki. W Banios, pięknym miasteczku leżącym u podnóża wulkanu Tungurahua, zwiedzanie bazyliki (sanktuarium Matki Boskiej) i podziwianie przepięknego krajobrazu z wysokimi górami i kaskadami wokół miasteczka, widok z mostu San Francisco z kanionem rzeki Pastaza; możliwość kosztowania soku i wyrobów z trzciny cukrowej. Ostatni przystanek w drodze powrotnej do Quito jest w wiosce Indian Salasaca (targ wyrobów ludowych). Nocleg w hotelu w centrum Quito.
Wycieczka do Parku Narodowego Cotopaxi; podróż ok. 1.5 godziny po drodze asfaltowej i pół godziny po żwirowej, po drodze oglądamy lahary, roślinność typową dla strefy paramo, jazda wyschniętym dnem jeziora, dojazd do jeziora Limpiopungo (3800 m npm), obserwowanie ptaków (endemiczne mewy, dzikie kaczki i inne) i przy odrobienie szczęścia dzikich koni. Później hiking po zboczach wulkanu Ruminiahui (4721 m npm), na odległość zależną od kondycji uczestników. Nocleg na starej, stylowej hacjendzie z XVII wieku.
Wycieczka do jeziora Quilotoa, jednego z najpiękniejszych w Ekwadorze, w kraterze wulkanu o tej samej nazwie. Zatrzymujemy się na brzegu kaldery i schodzimy po zboczu kaldery do brzegu jeziora (dla chętnych możliwość popływania kajakiem po jeziorze). Potem wracamy pieszo na brzeg kaldery (różnica wysokości ok. 400 m), kto chce może wynająć muła, który go dowiezie na parking! W drodze powrotnej przystanek w Tigua, miejscowości słynącej z malarstwa “prymitywnego” na baranich skórach, przy jeziorku Yambo i w parku Juan Benigno Vela w Ambato. Nocleg w Riobamba.
Podróż legendarną szosą Panamericana do Cuenca, miasta uznanego przez UNESCO za Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości. Po drodze przy dobrej widoczności obserwowanie wulkanów Chimborazo (6310 m npm – najwyższy wulkan w Ekwadorze i najwyższy punkt na kuli ziemskiej mierzony od środka Ziemi) a także Carihuairazo (5020 m). Zwiedzanie Ingapirca, najlepiej zachowanych budowli inkaskich w Ekwadorze. Przybywamy do „kamiennego muru Inków” czyli Ingapirca języku Indian keczua. Ten fort został zbudowany przez Inkę Huayna Capac w XV wieku. Możemy docenić znakomitą pracę w kamieniu i charakterystyczne nisze oraz drzwi w formie trapezów. Ten kompleks prawdopodobnie był rodzajem “hotelu” przy Królewskiej Drogi Inków, prowadzącej z Quito do Cuenca i która w kwietniu 2014 roku została uznana przez UNESCO Dziedzictwem Kulturowym Ludzkości. Zakwaterowanie w hotelu w Cuenca.
Zwiedzanie słynnych miejscowości w rejonie Cuenca: Gualaceo (centrum tkactwa i obuwnictwa oraz największe w Ekwadorze centrum orchidei (2000 gatunków). Sigsig – centrum wytwarzania kapeluszy panama, gdzie od kilkudziesięciu lat produkuje się słynne kapelusze panama i gdzie możemy zobaczyć różne etapy ich produkcji. Po południu zwiedzanie miasta Cuenca, uważanego za najpiękniejsze w kraju, które weszło na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku, oferuje fantastyczne możliwości podziwiania architektury kolonialnej i republikańskiej. Spacerujemy po brukowanych uliczkach z białymi domami, pokrytymi dachówką i kutymi balkonami pełnymi kwiatów. Cuenca jest też wyjątkowa ze względu na skarby sztuki kolonialnej, które znajdują się w jej kościołach i klasztorach w XVII i XVIII wieku. Odwiedzimy katedrę, kościół El Sagrario, Plaza de las Flores, kościół San Francisco y Santo Domingo, ruiny prekolumbijskie Todos los Santos i park Calderon, panorama miasta z punktu widokowego w Turi. Nocleg w hotelu w Cuenca.
Odwiedzamy przepiękny Park Narodowy Cajas, pełen malowniczych jezior, gdzie zatrzymamy się w Centrum Informacyjnym nad jeziorem La Toreadora. Później jedziemy do Guayaquil szosą po skłonie Kordyliery Zachodniej Andów, obserwując jak się zmienia klimat i roślinność, wraz ze zmiana wysokości. Po drodze przystanek na plantacji bananów, gdzie też będzie można ujrzeć, jak rośnie kawa i kakao. W Guayaquil, po zakwaterowaniu w hotelu, spacer po Malecon, nadbrzeżnej promenadzie, wizyta w zabytkowej dzielnicy Las Penias. Nocleg w hotelu w Guayaquil.
Przejazd z Guayaquil do Puerto Lopez (ok. 3 godzin) wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, tzw. Trasa Spondylusa (spondylus to muszla występująca m.in. u wybrzeży Ekwadoru, z piękną skorupą, która przed najazdem Hiszpanów była używana w Ekwadorze jako moneta płatnicza). W Puerto Lopez zakwaterowanie w hotelu blisko plaży. Po południu kąpiel w oceanie, plażowanie, odpoczynek.
Wycieczka na wyspę La Plata w Parku Narodowym Machalilla, oddalonej ok. 50 km od wybrzeża, zwaną małym Galapagos, gdzie można zobaczyć część fauny występującej na Galapagos, między innymi głuptaki niebieskonogie i czerwononogie, lwy morskie, żółwie morskie i delfiny (od lipca do września można tez oglądać wieloryby humbaki). Nocleg w Puerto López.
Po południu kąpiel w oceanie, plażowanie, odpoczynek. Nocleg w Puerto López.
Śniadanie w hotelu, transfer na lotnisko w Guayaquil, wylot z Ekwadoru.
Terminy wycieczek: 12 marca, 25 lipca 2022
Cena wycieczki: $1,895
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Wszystkie transfery i prywatny transport w czasie wycieczki |
Śniadania (w zjeździe w dżungli 3 posiłki dziennie) |
Zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* |
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów |
Pilot z językiem polskim |
Przewodnicy miejscowi o ile są konieczni |
Teczka z mapami i informacją |
Copyright © 2021 Exotica Travel