E T I O P I A – grudzień 2023, listopad 2024

E T I O P I A – grudzień 2023, listopad 2024

Addis Abeba – jezioro Tana – źródło Nilu – wodospady Tissisat – Gondar – park narodowy Simien – Lalibela – Afrykańska Petra – Dolina Ryftowa – Tektoniczny Rów Afrykański – murzyńskie plemiona – krokodyle i hipopotamy na jeziorze Chamo

Program Wycieczki

Dzień 1 – (środa, 6 grudnia 2023, sobota 30 listopada 2024)

Wylot do Etiopii z przesiadką (lub bez) w jednym z portów lotniczych.

 

Dzień 2 – (czwartek, 7 grudnia)

ADDIS ABEBA

Przylot do stolicy byłej Abisynii. Przy sprzyjających rezerwacjach lotniczych zwiedzimy Muzeum Archeologiczne, miejską katedrę i wyjedziemy na wzgórze Entoto podziwiać panoramę miasta. Nocleg. UWAGA: wspomniane muzeum mieści szczątki najstarszego ludzkiego przodka, australopiteka Lucy, sprzed 3.2 miliona lat!

 

Dzień 3 – (piątek, 8 grudnia)

TANA, WODOSPADY NA NILU.

Po śniadaniu przelot do Bahir Dar nad Jeziorem Tana. Lokalna wycieczka do 45-metrowych wodospadów Tissisat na Nilu (krawędź mierzy 100 metrów), powrót do Bahir Dar, spacery po mieście, nocleg.

 

Dzień 4 – (sobota, 9 grudnia)

JEZIORO TANA, GONDAR.

Od wczesnego ranka pływamy łódką po jeziorze Tana, znanego nie tylko jako źródło Nilu Błękitnego (stąd płynie 1450 km do Chartumu w Sudanie), ale również z 37 malowniczych wysp, z których na 32 postawiono ortodoksyjne kościoły i klasztory o dużym znaczeniu kulturowym i historycznym. Nadal pływają tutaj łodzie z papirusu! Wizyta  w zabytkowym kościele Ura Kidane Mihiret. Po lunchu na brzegu jeziora jedziemy do miasta Gondar, które było pierwszą stolicą Etiopskiego Imperium. Nocleg w Gondar.

 

Dzień 5 – (niedziela, 10 grudnia)

PARK NARODOWY SIMIEN.

Zwiedzamy Pałac Fasilidas i kościół Debre Berham Selassie (znany z oryginalnych fresków). Malowniczy przejazd do parku narodowego Simien Mountains. Nocleg.

 

Dzień 6 – (poniedziałek, 11 grudnia)

GÓRY SIMIEN

Cały dzień przeznaczamy na odwiedziny parku narodowego Simien Mountains na “Dachu Afryki”. Kolorowe miasteczko na wysokości 2,700 m npm, krajobrazy gór, pastwisk, żyznych dolin, możliwość pierwszych spotkań z ‘brodatymi” sępami i pawianami jak z kreskówek.  W drodze powrotnej na nocleg do Gondar zaglądamy do unikalnej wioski zamieszkałej przez etiopskich żydów, jest ich około 3.5 tysiąca w całym kraju, liczącym ponad 100 milionów ludności.

 

Dzień 7 – (wtorek, 12 grudnia)

Po śniadaniu czeka nas 8-godzinny (350 km), widokowy przejazd pośród Wyżyny Abisyńskiej do zabytkowego miasta Lalibela.

 

Dzień 8 – (środa, 13 grudnia)

LALIBELA

To miasto określane również – nie bez racji – jako Druga Jerozolima, albo Afrykańska Petra. “Ósmy Cud Świata” zakwalifikowany jako Światowe Dziedzictwo ludzkości UNESCO. Według lokalnej legendy, cesarz Lalibela, który powrócił z Jerozolimy tuż przed atakiem muzułmanów, został w widzeniu poinstruowany przez Boga, by zbudował Drugą Jerozolimę. Prawie cały dzień spędzamy na oglądaniu zabytków tego miasta, w tym wykutych w litej skale (różowy granit, jak na Górze Synaj), kamiennych kościołów. Jeden z tych monolitów zawiera – podobno – biblijną Arkę Przymierza! UWAGA: Tej nocy na niebie pojawi się meteorowy rój Geminidów.

 

Dzień 9 – (czwartek, 14 grudnia)

ADDIS ABEBA.

Przelot do Addis Abeby, przesiadka na prywatny bus i dalsza jazda do Langano położonego na dnie słynnej Doliny Ryftowej. Po drodze zobaczymy kamienne stele w archeologicznym parku Tiya (również zabytek klasy UNESCO). Lunch w Ziway, podziwiamy krajobrazy, florę i faunę jeziora Ziway. Dojazd na nocleg do wypoczynkowego resortu nad Jeziorem Langano.

 

 Dzień 10 – (piątek, 15 grudnia)

ARBA MINCH

Przejazd nad Jezioro Awassa znane z bogatej awifauny wodnego ptactwa i lokalnego targu z rybami. Wizyta w wiosce zamieszkałej  przez plemię Dorze, mieszkające w charakterystycznych chatach o kształcie pszczelich uli. Nocleg w Arba Minch.

 

Dzień 11 – (sobota, 16 grudnia)

JEZIORO CHAMO

Wczesnym rankiem rejs łodzią po jeziorze Chamo, gdzie żyją największe krokodyle Afryki, hipopotamy i mnóstwo wodnych ptaków. Przejazd do Jinka, w samym sercu Doliny Omo.

 

 Dzień 12 – (niedziela, 17 grudnia)

MAGO

Wjazd do Parku Narodowego Mago połączony z odwiedzinami w murzyńskiej wiosce plemienia Mursi. Przejazd przez Dimeka do Turmi. Nocleg.

 

 Dzień 13 – (poniedziałek, 18 grudnia)

TURMI

Dzisiaj zwiedzamy wioski w dolinie rzeki Omo, zamieszkałe głównie przez plemiona Karo i Hamer, których cechują oryginalne zwyczaje, jak np. fryzury i malowanie ciał gliną.

 

 Dzień 14 – (wtorek, 19 grudnia)

ARBA MINCH

Przejazd (ok. 300 km) do Arba Minch. Po drodze zwiedzamy wioski i poznajemy tajemnicze obrzędy pogańskiego plemienia Konso, którego członkowie wznoszą drewniane totemy na grobach swoich przodków. Nocleg w Arba Minch.

 

 Dzień 15 – (środa, 20 grudnia)

ARBA MINCH – ADDIS ABEBA.

Przelot do stolicy Etiopii, wizyta na największym targowisku kraju. Nocleg.

 

 Dzień 16 – (czwartek, 21 grudnia 2023, niedziela, 15 grudnia 2024)

ADDIS ABEBA.

Wolny dzień (w zależności od lotniczych rezerwacji) na dalsze, dogłębne zwiedzanie stolicy Etiopii. Wylot.

 

 Dzień 17 – (piątek, 22 grudnia, poniedziałek, 16 grudnia 2024)

CHICAGO. Powrót do domu… czas pomyśleć o następnej podróży!

 

Terminy: 6 grudnia 2023, 30 listopada 2024

 Cena wycieczki – $2,795

   Cena obejmuje transfery, transport lądowy na miejscu wg programu, 14 noclegów w hotelach 3-4* w pokojach 2-osobowych, 2-łóżkowych (miejsca noclegowe często z regionalnym wystrojem wnętrza), śniadania, obiady oraz usługi miejscowego oraz polskiego przewodnika. Cena wycieczki obejmuje wymienione w programie wstępy: do plemiennych wiosek w Dolinie Omo, udział w ceremonii kawy, opłaty za obecnych z nami strażników parków narodowych, rejs po jeziorze Tana i po jeziorze Chamo, podatki rządowe…

    Cena nie obejmuje wydatków osobistych, telefonicznych, napojów butelkowanych (w tym alkohole), przelotów międzynarodowych ($1400 w marcu 2023), lotów wewnętrznych (od 230 do 454 USD) ani ubezpieczeń (zalecane). Cena lotów wewnętrznych zależna jest od linii lotniczej wykorzystanej do dolotu do Etiopii; $230 w przypadku linii Ethiopian Airlines, $454 przy korzystaniu z innego przewoźnika. Cena nie obejmuje e-wizy do Etiopii ($82, bez możliwości uzyskania wizy na lotnisku) na stronie https://www.evisa.gov.et/information/tourist. Niekiedy wymagane są opłaty za wykonywanie zdjęć i filmów. Zwyczajowe napiwki wynoszą ok. $5 dziennie od osoby.

 Grupa liczy 10-16 osób. Dopłata do “jedynki” wynosi $490. Nie ma wymogu żadnych szczepień, chociaż zalecana jest szczepionka p.żółtej febrze. Trzeba zabrać ze sobą dwa zdjęcia w formacie paszportowym.

 UWAGA: przedstawiony Państwu program to wycieczka wyjątkowo atrakcyjna poznawczo, dla zaprawionych turystów, ale wymagająca odporności na trudy podróży, jak na przykład jazda po żwirowej, dziurawej drodze na południu kraju. Trzeba zabrać: lekką, sportową odzież, wygodne obuwie dostosowane do tropikalnego klimatu, środek na insekty, okulary i krem p.słoneczny, gustowną czapeczkę/kapelusz. Warto zadbać o ładne, konkretne kolory współgrające z zielonym tłem do pamiątkowych fotografii.

 

 

 

 

 

grudzień 2023, listopad 2024

$2,795 / person

Termin Wycieczki:
6 - 22 grudnia 2023, 30 listopada - 16 grudnia 2024

Cena zawiera:

transfery, transport lądowy na miejscu wg programu
14 noclegów w hotelach 3-4* w pokojach 2-osobowych, 2-łóżkowych (miejsca noclegowe często z regionalnym wystrojem wnętrza)
śniadania, obiady oraz usługi miejscowego oraz polskiego przewodnika
Cena wycieczki obejmuje wymienione w programie wstępy: do plemiennych wiosek w Dolinie Omo, udział w ceremonii kawy, opłaty za obecnych z nami strażników parków narodowych, rejs po jeziorze Tana i po jeziorze Chamo
Exotica Travel

Exotica travel to rodzinne biuro podróży, organizujące od blisko 30 lat wycieczki z polskim przewodnikiem do najciekawszych miejsc na świecie. Polecamy również pakiety wczasowe Apple Vacations i wyjazdy indywidualne na zamówienie; na ryby, na grzyby...

Kontakt
Znajdź nas na

Copyright © 2021 Exotica Travel

Source: https://currencyrate.today/converter-widget