Program autorski – Andrzej Kulka
Dzień 1 (22 lutego, sobota)
Przeprawa z Chicago nad Jezioro Górne (Superior), około 6 godzin jazdy. Spacer do malowniczego, zamarzniętego wodospadu. Nocleg. Po zmierzchu sprawdzamy dokładnie wygląd nocnego nieba, gdyż w tak wysokich szerokościach geograficznych, w odpowiednich warunkach może pokazać się zorza polarna! Księżyc (2 dni po III kwadrze) pokaże się na niebie dopiero o godzinie 2 po północy, co nam daje sporo godzin ciemnego nieba. Dla chętnych – nauka fotografowania nieboskłonu: aurory, Drogi Mlecznej, Gwiezdnych Wirów… Każdy może zrobić fantastyczną fotografię nieba, jeżeli ma do dyspozycji statyw i cyfrowy aparat, chociaż, nowoczesne telefony też potrafią wykonać poprawne zdjęcia gwiazd i Aurory Borealis.
Dzień 2 (23 lutego, niedziela)
Chłoniemy piękno zimowej scenerii zamarzniętego Jeziora Górnego. Od wczesnego ranka czeka nas spacer (około 1 km/30 minut) po lodzie do wyspy, gdzie znajdują się „lodowe jaskinie” – prawdziwy cud przyrody. Nie są to prawdziwe jaskinie, lecz skalne nisze, które w miarę naprzemianległych mrozów i odwilży są przysłaniane firanami wielkich sopli, tworząc fantastyczne i unikalne efekty świetlne. WYPRAWA JEST ABSOLUTNIE UZALEŻNIONA od GRUBOŚCI POKRYWY LODOWEJ GWARANTUJĄCEJ BEZPIECZEŃSTWO oraz od WARUNKÓW DROGOWYCH. W przypadku braku odpowiedniej grubości lodu na jeziorze, zwiedzamy Jaskinie Lodowe na obszarze lądowym, gdzie dojście wymaga około godziny marszu po zaśnieżonych polach i lesie. Około godziny 12 w południe wyjazd w drogę powrotną do Chicago.
Na zakończenie opisu programu nie mogę się powstrzymać przed zacytowaniem wiersza pani Zofii Zuzanny, duchowej guru jednej z naszych grup, napisanego spontanicznie po zakończeniu naszej podróży do Lodowych Jaskiń, nazwanych przez nią Wyspą z Krainy Zaczarowanego Lodu;
“Kocham Naturę, bo w niej jest wszystko: radość i miłość, szacunek, moc…
Jaskinie z lodu, światło i słońce, i szafir nieba, ciemność i noc.
Piękna melodia w kaskadach wody w tafli jeziora, w przypływach mórz
i zagubienie w bezdrożnych lasach, cudowny spektakl polarnych zórz…”
Termin wycieczki: 22 lutego 2025.
Cena wycieczki – $ 295. Cena obejmuje transport, nocleg i opiekę polskiego przewodnika.
Należy zabrać odzież dostosowaną do przewidywanych temperatur, szczególnie ciepłe spodnie, kalesony, czapkę, buty i rękawice. Przydają się; zapasowa odzież na zmianę, kominiarka, fotogeniczne okulary p.słoneczne, gogle, krem natłuszczający, kijki narciarskie, kolce nakładane na buty (polecam microspikes firmy Kahtoola), rakiety śnieżne (wynajmujemy na miejscu), stuptuty (getry p.śnieżne), kaski na głowę, linki nylonowe do podpięcia na wszelki wypadek, termos, płyny rozgrzewające… Zagorzali fotograficy powinni zabrać statyw, obiektyw szerokokątny i lornetkę.