ALASKA, 2025 – Barwy Złotej Jesieni

ALASKA, 2025 – Barwy Złotej Jesieni

Program autorski – Andrzeja Kulka

Anchorage – cerkwie Indian Atabaska – urocza Talkeetna – góry Alaska – park narodowy Denali – renifery i niedźwiedzie grizli – Fairbanks – gorące źródła – ZORZA POLARNA –  łosie – św. Mikołaj – lodowce – wodospady – Park Narodowy Fiordów Kenai – REJS OCEANICZNY – orły – wieloryby – górskie jeziora – rzeki bogate w łososie

Przeczytają Państwo poniżej program który powstał po 33 latach prowadzenia alaskańskich wycieczek. Dotychczasowe uwagi Klientów utwierdzają nas w przekonaniu o słuszności wyboru kameralności wyjazdów na Alaskę, czyli organizacji grup niewielkich, 10-osobowych, poruszających się małym pojazdem stwarzającym możliwość szybkiej integracji, realizacji leśnych spacerów czy rozpalania nastrojowego ogniska w tajdze jak również elastyczności i penetracji pięknych zakątków, niedostępnych większym pojazdem (np. piękny lodowiec Matanuska). Bardzo starannie dobieramy również noclegi, aby swoim położeniem, atmosferą i wystrojem tworzyły wspaniałą oprawę dla alaskańskiej przyrody.

Program Wycieczki

Dzień 1 (6 września 2025, sobota)

ANCHORAGE – TALKEETNA.

Przylot do Anchorage na Alasce PRZED GODZINĄ 17:00. Posiłek w renomowanej restauracji (wyśmienite ryby i owoce morza), spacer po centrum wzdłuż głównej arterii miasta, jaką jest Aleja 4-Avenue, darmowe Muzeum Przyrodnicze z wyśmienitą ekspozycją dotyczącą lokalnej fauny i flory. Zaopatrzenie w stosowne mapki i broszury w centrum informacji turystycznej, panorama downtown z najciekawszego tarasu widokowego, największe na świecie lądowisko hydroplanów! Przejazd do miasteczka Talkeetna, które swoim urokiem, (jako Cicely), zainspirowało twórców scenariusza filmu „Przystanek Alaska” (Northern Exposure). Z Talkeetnej roztacza się fantastyczna panorama na najwyższe szczyty pasma Alaska Range: Mt Foraker, Mt Hunter i – przede wszystkim – Mt Denali (zwany niegdyś Mt McKinley). Degustacja unikalnych lodów z dzikich alaskańskich jagód lub z arktycznej wierzbówki, aklimatyzacja do zmiany strefy czasowej. Nocleg w Talkeetna. Wypatrujemy na niebie zorzy polarnej, Aurory Borealis!

Dzień 2 (7 września, niedziela)

TALKEETNA DENALI.

Ponieważ Talkeetna jest również bazą wypadową dla alpinistów zdobywających najwyższe szczyty Alaski, to dla chętnych, przy dobrej pogodzie, czeka nas spektakularny przelot sportowym samolotem w okolice góry Mt Denali (Mt.McKinley) z lądowaniem (przy sprzyjających warunkach śniegowych) na lodowcu. Urządzamy piknik nad krystalicznie czystą rzeką, gdzie mamy duże nadzieje na złowienie nie tylko łososi na kolację, ale również zebrania grzybów – kozaków, prawdziwków i podgrzybków złocistych. Smakujemy lokalnych wyrobów z brzozowego soku. Kontynuujemy przejazd (2.5 godz.) w poprzek pasma gór Alaska Range. Sesja fotograficzna w najprawdziwszej, alaskańskiej tundrze. Mając pojazd wyłącznie dla własnej dyspozycji urządzamy postoje na zdjęcia w najciekawszych widokowo miejscach, oglądając turystów z twarzami przyklejonymi do szyby w mknących autokarach i pociągach. Pokonujemy przełęcze gór Alaska. Kolacja integracyjna połączona z ogniskiem nad szemrzącym strumieniem, a gdy pogoda nie dopisze – to w naszych uroczych domkach. Nocleg w drewnianych domkach traperskich u stóp majestatycznych gór, pośród borealnego lasu.

Dzień 3 (8 września, poniedziałek)

DENALI.

Wizyta w ośrodku informacji turystycznej i zakup pamiątek powiązanych z Denali. Cztero-i-pół-godzinna wycieczka parkowym autobusem (jedyny dostępny, zmotoryzowany środek transportu) wiodący 43 mile w głąb parku narodowego Denali. Podczas tego przejazdu mamy dużą szansę ujrzenia słynnych niedźwiedzi grizli, reniferów karibu i koziorożców, czasami dostrzegamy również rysie, wilki i orły przednie. Panorama najwyższych gór Ameryki Północnej – pasma Alaska Range. Przy dobrej pogodzie widok na potężny, granitowy masyw Denali (zwany do 2015 roku Mt McKinley) – najwyższy szczyt kontynentu Ameryki Północnej (6,194 m n.p.m.) kwalifikujący się do Korony Ziemi. Wieczorem, dla sprawnych i chętnych, spacer do pobliskiego jeziora, gdzie oglądamy tamy i żeremia bobrów. Ujawniamy sekrety alaskańskich jagód i kwiatów, szukamy prawdziwków i rydzów na patelnię. Kolacja przy ognisku, lub (gdy pogoda nie sprzyja) w kultowej, lokalnej restauracji w pobliżu. Degustacja pysznego alaskańskiego piwa Amber. Nocleg w tych samych, kameralnych domkach.

Dzień 4 (9 września, wtorek)

FAIRBANKS.

Postój w indiańskiej osadzie Nenana, która słynie wiosną z zakładów Ice Classic, z pulą do wygrania sięgającą $300 000! Czynny do dziś (100 lat!) most Rudolfa Modrzejewskiego z 1923 roku, popularny autobus z filmu “Wszystko za życie” (Into the Wild). Po południu 3.5-godzinny rejs statkiem po rzece Chena i Tanana podczas którego oglądamy indiańskie domostwa, podziwiamy psy husky, wyroby indiańskiego i eskimoskiego rzemiosła, poznajemy warunki życia nad alaskańską rzeką. Nasz “parostatek” jest wierną repliką jednostek, jakie kiedyś regularnie pokonywały alaskańskie wody. Obiad na terenie Pioneer Park. Kolorowy skansen z najstarszymi budynkami z czasów gorączki złota, historia odkrycia złota przez Felixa Pedro w 1902 roku połączona z pokazem płukania tego szlachetnego kruszcu! Zakwaterowanie w hotelu przy leśnej polanie, z widokiem na góry Alaska na horyzoncie. Jako, że nocujemy w oddali od miejskich świateł, gdy zacznie zachodzić słońce, ponownie wypatrujemy zorzy polarnej na ciemniejącym, nocnym niebie!

Dzień 5 (10 września, środa)

FAIRBANKS.

Zwiedzanie Fairbanks: pomnik Pierwszej Rodziny, zadbane centrum miasta, zabytkowy kościół Matki Boskiej, samorodki złota… Podziwiamy słynny alaskański rurociąg mierzący niebagatelne 800 mil długości. Wizyta u świętego Mikołaja, gdzie oprócz ogromnego wyboru pamiątek, możemy sobie zrobić zdjęcie z samym gospodarzem (jeżeli nie jest zajęty pakowaniem prezentów dla grzecznych dzieci). Popołudnie spędzamy w popularnym uzdrowisku Chena Hot Springs z gorącymi, leczniczymi źródłami. Na miejscu korzystamy z bogatej oferty; kąpiele w basenie, jacuzzi, hotel lodowy, spacery ścieżkami po świerkowej tajdze (grzyby!), wypatrujemy łosi i bobrów wśród leśnych uroczysk. Przejazd na nocleg do podnóży gór Alaska Range licząc znowu na pokaz Aurory Borealis na ciemniejącym niebie.

Dzień 6 (11 września, czwartek)

GÓRY ALASKA VALDEZ.

Historia powstania AlCan – legendarnej drogi Alaska Highway. Przejazd przez pasmo Alaska Range, jezioro Summit z widokiem na lodowiec Izabeli, tarlisko łososi. Mijamy najbardziej zlodowaconą część kontynentu – góry Wrangla/św. Eljasza będące wraz z parkiem Kluane największym parkiem narodowym Ameryki Północnej, uznanym przez UNESCO za Przyrodnicze Dziedzictwo Świata! Wjazd w Góry Czugacz, panorama lodowca Worthington, malownicza przełęcz Thompsona znana z rekordowych dla Alaski opadów śniegu, kanion Keystone, sesja zdjęciowa przy wodospadach Bridal Veil i Horsetail. Godzinny, łatwy hiking w przepięknej, górskiej scenerii. Nocleg w portowym miasteczku Valdez, malowniczo położonym nad zatoką Księcia Williama. Podziwiamy liczne tutaj orły bieliki amerykańskie.

Dzień 7 (12 września, piątek)

GÓRY CZUGACZ i TALKEETNA.

Ponowny, widokowy przejazd przez przełęcz Thompsona do cudnej doliny Matanuska. Liczne postoje na zdjęcia, wizyta w ośrodku informacji turystycznej parku narodowego Wrangla/św. Eljasza. Unikalne formacje skalne (Kamienny Sfinks), kolorowe warstwy anhydrytowe. Największą atrakcją dnia jest dwugodzinny, technicznie łatwy spacer po powierzchni najprawdziwszego lodowca Matanuska w asyście przewodnika. Nocleg na terenie Doliny MatSu Valley.

Dzień 8 (13 września, sobota)

CZUGACZANCHORAGE PÓŁWYSEP KENAI.

Królewska Góra. Postój przy prawosławnej cerkwi, wykład o prahistorii i historii Alaski. Wjazd do Anchorage, 2-godzinne zwiedzanie centrum miasta; muzeum, Visitor Center, Jezioro Hood (największe na świecie lotnisko hydroplanów), panorama gór Czugacz i Anchorage, znakomity film o zorzy polarnej, pomnik kapitana Jamesa Cooka i historia jego zadziwiających podróży.  Przejazd do Girdwood, rzut oka na najsłynniejszy alaskański resort narciarski Mt Alyeska. Zwiedzanie doliny i jeziora Portage, panorama okolicznych lodowców. Przejazd na nocleg w okolicach portowego miasta Seward, gdzie szukamy niedźwiedzi oraz lwów morskich łowiących łososie do pyska!

Dzień 9 (14 września, niedziela)

PARK NARODOWY FIORDÓW KENAI ANCHORAGE.

6-godzinny, unikalny w swoim charakterze rejs statkiem wycieczkowym wzdłuż oceanicznego wybrzeża, pośród wysp, zatok i cieśnin, z podziwianiem lodowców spływających z gór półwyspu Kenai, z pola lodowego Harding Icefield. Obserwujemy faunę wybrzeża: foki, lwy morskie, orły bieliki, maskonury, kormorany pelagiczne, wydry morskie, a czasem – wieloryby humbaki, morświny i drapieżne orki. Przejazd w stronę Anchorage. Późnym wieczorem (po godzinie 22) wylot z Anchorage. Zakończenie wycieczki. Pora pomyśleć o następnych, fascynujących wakacjach; Afryka, Azja, Ameryka Południowa ?

Terminy:   6 września 2025  – BARWY ZŁOTEJ JESIENI 

Cena wycieczki – $1,995 plus aktualny koszt przelotów.

Cena (ważna do końca 2024 roku) obejmuje: transport lokalny mikrobusem, zakwaterowanie w hotelach w pokojach 2-3 osobowych i usługi przewodnika, którym będzie Andrzej Kulka – najznakomitszy polonijny znawca Alaski, prowadzący wycieczki na Alaskę rok w rok już od 30 lat!

Cena nie obejmuje PRZELOTÓW, wyżywienia, ubezpieczeń i lokalnych wstępów/wycieczek (w lipcu 2023) wynosiły: lot do Denali – $ 389 z lądowaniem na lodowcu, rejs w Kenai – $199, rejs po rzece Chena – $89, wjazd do 43 mili w parku Denali – $33+15, gorące źródła – $20, hotel lodowy – $15, cerkiew – $5, wejście na lodowiec – $75.

CO NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ – aparat fotograficzny, videokamerę, zapasowe kostki pamięci, ciepłe kurtki, polar, szalik, czapkę, odzież na zmianę o konkretnych kolorach, dopasowaną do środowiska, aby efektownie wyglądać na zdjęciach, wygodne buty, strój kąpielowy, znaczki pocztowe, sprzęt przeciw-deszczowy. Przydaje się lornetka, dobry humor i dobrane towarzystwo.

Polecamy zabranie ze sobą książki/albumy o Alasce

Mapa Podróży

wrzesień 2025

Alaska z polskim przewodnikiem w kolorach złotej jesieni

$1,995 / person

Termin Wycieczki:
6 - 15 września 2025

Cena zawiera:

transport lokalny mikrobusem wg programu
zakwaterowanie w klimatycznych hotelach w pokojach 2-3 osobowych
usługi przewodnika, którym będzie Andrzej Kulka
Exotica Travel

Exotica travel to rodzinne biuro podróży, organizujące od blisko 30 lat wycieczki z polskim przewodnikiem do najciekawszych miejsc na świecie. Polecamy również pakiety wczasowe Apple Vacations i wyjazdy indywidualne na zamówienie; na ryby, na grzyby...

Kontakt
Znajdź nas na

Copyright © 2021 Exotica Travel

Source: https://currencyrate.today/converter-widget