Alaska Zimowa

Zorza polarna – zaprzęgi psie – najwyższe góry kontynentu – spacer do lodowca – międzynarodowy konkurs rzeźby w lodzie – narciarski resort – śnieżne skutery – Denali – Przystanek Alaska

Program Wycieczki

Dzień 1 – (18 marca, sobota)

CHICAGO ANCHORAGE

Przelot do Anchorage, posiłek w renomowanej restauracji (wyśmienite ryby i owoce morza), spacer po centrum wzdłuż głównej arterii miasta, jaką jest Aleja 4-Avenue, Muzeum Przyrodnicze z wyśmienitą ekspozycją dotyczącą lokalnej fauny i flory. Zaopatrzenie w stosowne mapki i broszury w centrum informacji turystycznej, panorama downtown z najciekawszego tarasu widokowego, przejazd do hotelu. Aklimatyzacja do zmiany strefy czasowej i warunków subarktycznej zimy. Zachód słońca ok. godz. 18, po zmierzchu przewidujemy temperatury rzędu minus 20C. Wieczorny przegląd nieba. W przypadku dobrej prognozy na pojawienie się zorzy polarnej, czeka nas krótki przejazd na sesję obserwacyjną i zdjęciową do pozbawionej miejskich świateł sekretnej miejscówki. Warto zaznaczyć, że termin wyjazdu jest tak dobrany, że Księżyc w nowiu (21 marca) nie będzie nam zaślepiał gwiazd ani ewentualnej Aurory Borealis! Do tego aż SIEDEM noclegów na Alasce, z 30-letnim doświadczeniem i ze znajomością jej najciemniejszych miejsc, daje nam 100% gwarancje ujrzenia zorzy! Program tej wycieczki, skonstruowany w rezultacie 30 lat osobistego alaskańskiego doświadczenia, jest bogaty, ale nie przeładowany; mamy czas zarówno na zwiedzanie jak i na relaks. Dla większego komfortu i bezpieczeństwa na Alasce poruszamy się DWOMA pojazdami typu SUV!

Dzień 2 – (19 marca, niedziela)

MAT SUTALKEETNA

Wschód słońca ok. godz. 8 rano. Wjazd do przepięknej Doliny, w której podziwiamy ośnieżone góry Czugacz z ich widowiskowymi lodowcami. Jazda saniami i godzinny spacer, na “dotyk ręki” do spektakularnej ściany lodowca! Przejazd do miasteczka Talkeetna, które swoim urokiem, jako Cicely, zainspirowało twórców scenariusza filmu „Przystanek Alaska” (Northern Exposure). Z Talkeetnej roztacza się fantastyczna panorama na najwyższe szczyty pasma Alaska Range: Mt Foraker, Mt Hunter i – przede wszystkim – Mt Denali (zwany niegdyś Mt McKinley). Nocleg w Talkeetna, skąd znowu mamy doskonałe warunki do obserwacji ciemnego nieba! Dla chętnych – nauka fotografowania nieboskłonu: aurory, Drogi Mlecznej, gwiezdnych wirów… Każdy może zrobić fantastyczną fotografię arktycznego nieba, kiedy tylko ma do dyspozycji statyw oraz cyfrowy aparat, chociaż, nowoczesne telefony też potrafią wykonać poprawne zdjęcie Aurory Borealis, pod warunkiem że jest wyjątkowo mocna.

Dzień 3 – (20 marca, poniedziałek)

Malowniczy przejazd do Fairbanks (270 mil/440 km). Jazda w zimowych warunkach z widokami na ośnieżone szczyty łańcuchów Talkeetna oraz Alaska Range. Po drodze szukamy łosi, które w lesie pozbawionym zimą liści, dają się łatwo wypatrzeć.  Oczekujemy zapierającego dech w piersiach widoku Mount Denali najwyższej góry Ameryki Północnej (6,190 m.npm)! Urządzamy częste postoje po drodze, aby – słuchając muzyki Indian – nasycić również oczy i aparaty fotograficzne niepowtarzalnymi krajobrazami Alaski spowitej zimową szatą. Postój w indiańskiej osadzie Nenana, która słynie wiosną z zakładów Ice Classic, do wygrania blisko 300 000 USD! Czynny do dziś (100 lat!) most Rudolfa Modrzejewskiego z 1923 roku, słynny autobus z filmu “Wszystko za życie” (Into the Wild). Zakwaterowanie w hotelu w uzdrowisku Chena Hot Springs. Mamy tutaj również wliczone na dwie doby wejściówki do mineralnych, gorących źródeł! Ogrzewając zmrożone ciała oddajemy się kojącym kąpielom w basenie i w jacuzzi… Po zapadnięciu zmierzchu sugerujemy nocne czuwanie, na zmianę, aby nie przegapić na niebie zorzy polarnej! W razie jej wystąpienia, możemy podjechać do niedalekich, sekretnych miejscówek zupełnie pozbawionych zewnętrznych świateł! Chociaż, z terenu uzdrowiska mocna zorza też jest widoczna. Przewidywane temperatury rzędu minus 25C. Z Księżycem w nowiu warunki są tego dnia NAJLEPSZE Z MOŻLIWYCH!

Dzień 4 – (21 marca, wtorek)

TERMALNE, MINERALNE ŹRÓDŁAAURORA BOREALIS

Nadal w uzdrowisku Chena Hot Springs. Dzisiaj czeka nas półgodzinna przejażdżka na saniach ciągniętych przez słynne alaskańskie psy husky (ok. $85) Przemierzamy kilka kilometrów pośród subarktycznej scenerii wzgórz Chena pokrytych białymi świerkami. Ponownie relaksujemy się kąpielami w gorących źródłach, proponujemy tez wędrówki ścieżkami po tajdze. Po popołudniu przejazd do Fairbanks i wizyta w miejskim parku, gdzie eksponowane są lodowe rzeźby podczas dorocznego, Światowego Konkursu Rzeźby w Lodzie. Wszystkie figury nocą będą kolorowo podświetlone. Polecamy do wglądu stronę: https://www.explorefairbanks.com/event/world-ice-art-championships-2023/6326/. Wstęp $17. Powrót na nocleg do Chena Hot Springs, gdzie kolejną noc poświęcamy na wyszukiwanie fenomenu Aurory Borealis.

Dzień 5 – (22 marca, środa)

Powrotny, widokowy przejazd do Talkeetna, pamiątkowa fotografia w Parku Narodowym Denali, historia powstania tego najsłynniejszego parku Alaski. Dla chętnych, przy dobrej pogodzie – spektakularny przelot sportowym samolotem w okolice szczytu Mt Denali z lądowaniem (przy sprzyjających warunkach śniegowych) na lodowcu, w cenie około $300. Nocleg w już nam znanej, uroczej osadzie Talkeetna.

Dzień 6 – (23 marca, czwartek)

Postój na cmentarzu prawosławnych Indian Atabaska, cerkwie, oryginalne, malowane grobowce z drewna. Historia zasiedlania Alaski przez Indian, Eskimosów i Rosjan. Przejazd do Anchorage, zwiedzanie; jezioro Hood, tarasy widokowe z panoramą miasta, oceaniczna zatoka, okoliczne pasma górskie, zakupy pamiątek… Nadal mamy okazję na wypatrzenie zorzy polarnej! Nocleg w dolinie MatSu.

Dzień 7 – (24 marca, piątek)

Godzinny przejazd do najsłynniejszego na Alasce narciarskiego resortu Alyeska. Jeździmy na nartach na stokach Mt Alyeska w Girdwood, albo – dla chętnych lub dla tych, co nie jeżdżą – wizyta w sanktuarium alaskańskich zwierząt (otwarte w zależności od pogody). Kolejna opcja… jazda z przewodnikiem na skuterach śnieżnych! Powrót na nocleg do Anchorage.

Dzień 8 – (25 marca, sobota)

W oczekiwaniu na wylot w drogę powrotną, możemy część dnia znowu poświęcić na pobyt w resorcie Alyeska/Girdwood i kontynuować przygodę z ośnieżonymi górami. Panorama jeziora Portage i Gór Kenai, spacery po śniegu w śnieżnych rakietach! (snowshoes). Wieczorem odlot z Alaski.

Dzień 9 – (26 marca, niedziela)

Przylot do Chicago lub Nowego Jorku około południa, zakończenie wycieczki.

 

 

Termin 2023: 18 marca. Cena wycieczki: $1695 (minimum 8, max. 10 sparowanych uczestników) PLUS aktualna cena przelotów, z Chicago około $700 z jedną przesiadką, ok. $770 z Nowego Jorku (ceny z października 2022).

Cena obejmuje: transport mikrobusem, zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych, 2/3-łóżkowych oraz usługi przewodnika, którym będzie Andrzej Kulka (www.andrzejkulka.com), prowadzący wycieczki na Alaskę już od 30 lat!

Cena nie obejmuje: ubezpieczeń, posiłków, dodatkowych opłat wstępu, wejściówek, wyciągów, karnetów, wypożyczanego sprzętu… Podjazd i spacer do lodowca w górach Czugacz – $125, Jazda (5-6 godzin) skuterami śnieżnymi w górach Kenai – $240. Biuro zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności zwiedzania, w sposób oczywisty związanej od niezależnych od nas warunków pogodowych

Warto zabrać: aparat fotograficzny, obiektyw szerokokątny (do zorzy polarnej) z dobrym, co najmniej 2.8 światłem i ogniskową rzędu 10-24 mm, statyw, zapasowe karty pamięci, zapasowe baterie, latarkę czołówkę, bardzo ciepłą, najlepiej wełnianą odzież (w tym kalesony, termalne podkoszulki…), porządnej jakości buty, ciepła czapka “nawet kominiarka”, termos, ocieplacze do rękawiczek i do butów, stuptuty (getry na łydki), sprzęt narciarski (chociaż na miejscu można taki wypożyczyć), strój kąpielowy do źródeł mineralnych. Gorąco polecam zabranie wierzchniej odzieży o czystych, jaskrawych barwach, jaka pięknie wychodzi na zdjęciach!

ALYESKA:  wyciągi otwarte w godz. 10:30 – 17:30, aktualizacje cen karnetów i wypożyczania sprzętu znajdują się na stronie: www.alyeskaresort.com. Półgodzinna jazda psim zaprzęgiem w Fairbanks kosztowała w ubiegłym roku $85, godzinna jazda na skuterach w Chena – $90. W 2023 ceny mogą wzrosnąć.

Mapa Podróży

Zima

$1,695 / person

Termin Wycieczki:
marzec 2023

Cena zawiera:

transport mikrobusem
zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych
2/3-łóżkowych oraz usługi przewodnika
Exotica Travel

Exotica travel to rodzinne biuro podróży, organizujące od blisko 30 lat wycieczki z polskim przewodnikiem do najciekawszych miejsc na świecie. Polecamy również pakiety wczasowe Apple Vacations i wyjazdy indywidualne na zamówienie; na ryby, na grzyby...

Kontakt
Znajdź nas na

Copyright © 2021 Exotica Travel

Source: https://currencyrate.today/converter-widget