Dzień 1 – (sobota, 14 października)
CHICAGO.
Wczesnym rankiem wyjazd z Chicago, podróż autostradami przez stany: Indiana, Ohio i Kentucky do Tennessee. Po drodze oglądamy krajobrazy amerykańskiego Midwestu i pasma Appalachów urządzając co kilka godzin przystanki na odpoczynek przy zajazdach. Dwugodzinny postój połączony z relaksem i spacerem ścieżkami pośród lasu w uroczym parku stanowym Turkey Run po drodze. Wieczorem docieramy do podnóża Wielkich Gór Dymnych, nocleg.
Dzień 2 – (niedziela, 15 października)
Piesze trasy SMOKY MOUNTAINS.
Cały dzień przeznaczamy na spacery po szlakach w Parku Narodowym Wielkich Gór Dymnych; widoki, trasy hikingowe, stoki gór w barwach złotej jesieni, strumienie, wodospady… Naszym celem jest dzisiaj szlak do wodospadów Ramsey Cascades (5 godzin spaceru tam i z powrotem, trasa średniej trudności). Przejazd na przełęcz New Found Gap, panorama gór, dla chętnych fragment sławetnego Szlaku Appalachów, który – mierząc ponad 3500 kilometrów – jest NAJDŁUŻSZYM szlakiem pieszym na naszej planecie! Ten wspaniały szlak powstał w latach 20. i 30. XX wieku, a w 1968 roku został włączony przez Kongres Stanów Zjednoczonych do narodowego systemu National Trails System). Przy sprzyjającej pogodzie czeka nas spektakularny zachód słońca z jednego z najwyższych szczytów w tych górach!
Dzień 3 (poniedziałek, 16 października)
Nadal na trasach SMOKY MOUNTAINS.
Tym razem przez prawie cały dzień łoimy najsłynniejszy szlak w Parku Narodowym Wielkich Gór Dymnych, wiodący na szczyt LeConte (8-9 godzin, 17 km tam i z powrotem i 800 metrów w pionie do pokonania). Dla osób o słabszej kondycji polecamy realizację części tejże trasy do malowniczej niszy Alum Cave, albo wejście na krótki, lecz jakże widokowy stok szczytu Chimney Tops (2.5 godz. marszu tam i z powrotem, 6 km, 400 m w pionie). Widoki, zbocza gór okraszone kolorami złotej jesieni, wartkie potoki obramowane alejami rododendronów i krzewów wieczniezielonego lauru (wawrzynu), szumiące kaskady… Nocleg na terenie rezerwatu Indian Cherokee.
Dzień 4 (wtorek, 17 października)
Poranna degustacja lokalnego przysmaku jakim są orzeszki ziemne gotowane całymi godzinami w mniej lub bardziej ostrych przyprawach. Podziwiamy rozstawione na skwerach miasteczka rzeźby niedźwiedzi wykonane przez miejscowych, indiańskich artystów. Wjazd do Doliny Oconaluftee w Parku Narodowym Wielkich Gór Dymnych, gdzie tego ranka szukamy zwierzyny (jelenie wapiti, dzikie indyki…) i oglądamy drewniane zabudowania pierwszych białych osadników w Smoky Mountains. Wizyta w centrum informacyjnym tego najbardziej odwiedzanego przez turystów parku narodowego w USA (12 mln w 2020!). Czeka nas spektakularny przejazd górami południowego krańca Blue Ridge Parkway (mila 469) na indiańskiej ziemi, przez rezerwat przyrody Pisgah National Forest aż do Asheville (mila 380), z widokami po drodze m.in. na szczyty Mount Pisgah (5,721 stóp) i fantazyjne skały Devil’s Courthouse oraz Looking Glass Rock. Przy sprzyjającej pogodzie jedziemy podziwiać zachód słońca na szczycie Craggy Pinnacle (łatwe, 20-minutowe dojście) lub w innym, starannie dobranym i sprawdzonym od lat miejscu, warunkowanym aktualnymi warunkami. Nocleg w Asheville, w stanie Karolina Północna.
Dzień 5 (środa, 18 października)
BLUE RIDGE PARKWAY.
Kontynuujemy przejazd słynną, malowniczą drogą Blue Ridge, łączącą Park Narodowy Wielkich Gór Dymnych z parkiem narodowym Shenandoah na długości 755 kilometrów (469 mil). Ta prowadząca często wąskimi krawędziami widokowa droga została skonstruowana w 1936 roku na terenie Karoliny Północnej i Wirginii. Zwiedzanie zaczynamy w jej południowo-zachodniej części, gdzie podziwiamy wspaniałe krajobrazy; wodospady, rzeki, górskie szczyty, m.in Mt Mitchell, który mierząc 2,037 m npm (6,684 ft), jest najwyższą górą we wschodniej części USA (wjazd może być uzależniony od warunków atmosferycznych). Z parkingu na szczycie udajemy się na łatwy, 2.5-godzinny szlak do pobliskiej góry Mt Craig. Trasa, w balsamicznym powietrzu, wiedzie po (typowym dla Kanady!) świerkowo-jodłowym lesie, z zaskakującymi, fantastycznymi widokami na górski grzbiet Black Mountains. Zasłużony lunch na miejscu, w lokalnym “schronisku”. Przejazd do wodospadów Linville (najgłębszy wąwóz na wschód od Wielkiego Kanionu rzeki Kolorado w Arizonie). Pomykamy do fantastycznych kaskad utrwalonych w filmie “Ostatni Mohikanin” z 1992 roku (oczywiście słuchamy ścieżki dźwiękowej z tego filmu). Cała trasa “zielona” zajmie nam około półtorej godziny tam i z powrotem. Panorama ikoniastej góry Grandfather Mountain, nocleg w jej najbliższej okolicy.
Dzień 6 (czwartek, 19 października)
GRANDFATHER MOUNTAIN.
Prawie cały dzień spędzamy wokół tej słynnej na cały region góry, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to kompleks wypoczynkowo-turystyczny ze słynnym wiszącym, wysokim na milę mostem (mile high swinging bridge) łączącym szczyty, na które można wejść po schodach, lub wjechać windą w szybie wykutym wewnątrz granitowej góry. Jest tutaj duży wybór szlaków pieszych, począwszy od łatwych, skończywszy na trasach tylko dla wytrawnych wspinaczy; Grandfather Trail, Raven Rocks, Calloway Peak…). Podziwiamy 360-stopniową panoramę Appalachów Karoliny Północnej nie zapominając, że wjazd na Grandfather został uwieczniony w filmie “Forrest Gump” z 1994 roku. Przejazd na nocleg do Wirginii.
Dzień 7 (piątek, 20 października)
BLUE RIDGE PARKWAY, SHENANDOAH.
Przeprawa do północno-wschodniej części Blue Ridge z postojami w najciekawszych widokowo miejscach. Wejście na usiany ogromnymi, diorytowymi głazami grzbiet Sharp Top na górze Peaks of Otter (2.5 godz. spaceru, 5 km tam i z powrotem, 400 m w pionie do pokonania). Przejazd do parku narodowego Shenandoah przez Swift Run Gap. Półtoragodzinny (tam i z powrotem) hiking do urokliwych wodospadów Dark Hollow Falls, po czym jedziemy na zachód słońca na starannie dobranym “tarasie widokowym”. Nocleg w żyznej dolinie rzeki Shenandoah, znanej z początków angielskiego osadnictwa i ujmujących serce ballad (których właśnie słuchamy z głośników pojazdu).
Dzień 8 (sobota, 21 października)
Przejazd do Skyland, gdzie podziwiamy krajobrazy Błękitnego Pasma. Poranne podejście na szczyt Hawksbill Mountain, a z powrotem pętlą wzdłuż Szlaku Appalachów, co zajmuje około 3 godzin. Odpoczynek i posiłek na Wielkiej Łące, po południu powrót na szlaki, gdzie tym razem czeka nas spacer wzdłuż Passamaquaddy Trail, Furnace Spring Trail, i na szczyt Stony Mountain (to jest również część wspomnianego Szlaku Appalachów). Obie fantastyczne trasy można również “zaliczyć” w wersji znacznie ułatwionej (dla tych o słabszej kondycji). Przez Zachodnią Wirginię docieramy na nocleg w górach Pensylwanii lub Marylandu.
Dzień 9 (niedziela, 22 października)
DROGA POWROTNA.
Przejazd przez Pensylwanię, Ohio i Indianę do Wietrznego Miasta. Po drodze wizyta w uroczym, utworzonym dopiero w 2000 roku Parku Narodowym Cuyahoga. Podziwiamy wodospady Brandywine, godzinny relaks na ścieżkach w leśnych zakątkach urozmaiconych kolorowymi skałkami o zadziwiających wzorach. Powrót do Chicago późnym popołudniem, pozostawiając za sobą dziesięć stanów oraz trzy parki narodowe USA!
Termin 2023: 14 października
Cena wycieczki – $1345.
Cena obejmuje transport, noclegi w motelach w pokojach 2-osobowych, 2-łóżkowych i usługi polskiego przewodnika.
Warto zadbać uprzednio o kondycję fizyczną, załadować do telefonu stosowne aplikacje topograficzne i zabrać ze sobą: odzież odpowiednią na góry, odzież na zmianę, kijki do chodzenia, nieprzemakalne, mocne terenowe buty z twardą podeszwą sięgające powyżej kostek, aparat fotograficzny, statyw, GPS, karty pamięci, ładowarkę, zapasowe baterie, latarkę, krem p.słoneczny, ciepłą czapkę, okulary p.słoneczne, buty neoprenowe, najlepszych znajomych a także dobry humor! Cała nasza trasa mierzy blisko dwa tysiące mil.
UWAGA: fotografie z części tej wycieczki można obejrzeć m.in. na fejsbuku pod adresem: https://www.facebook.com/andrzej.kulka.16/media_set?set=a.489819551154966.1073741866.100003807754203&type=1