Dzień 1 (poniedziałek, 23 czerwca).
Wylot do Chin. (IM).
Dzień 2 – (wtorek, 24 czerwca).
PEKIN.
Przylot do stolicy Chin. Ni Hao – powitanie na lotnisku przez lokalnego przewodnika. Transfer do luksusowego, 5-gwiazdkowego hotelu typu Fairmont Beijing w centrum tego wielkiego miasta, liczącego obecnie ponad 17 mln mieszkańców. O ile pozwolą rezerwacje lotnicze – kolacja powitalna z legendarnym daniem, kaczką po pekińsku. (O).
Dzień 3 – (środa, 25 czerwca).
PEKIN.
Po śniadaniu zwiedzamy najważniejsze turystyczne atrakcje stolicy Państwa Środka. Zakazane Miasto (Zimowy Pałac Cesarski) to składający się z szeregu malowniczych pawilonów i budowli największy i najlepiej zachowany w Chinach zespół zabytków, przez 500 lat siedziba 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing. Zakazane Miasto dopiero niedawno zostało udostępnione dla “zwykłych śmiertelników” i dlatego Bernardo Bertolucci mógł nakręcić “Ostatniego Cesarza” (polecamy obejrzenie tego filmu przed wyjazdem). Park Jingshan, spacer po Placu Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen), jednym z największych placów miejskich na świecie, rozsławionym za czasów przewodniczącego Mao Tse Tunga. Popołudniowa wizyta na terenie Świątyni Nieba (lista UNESCO) z 1420 r., najwyższej w państwie budowli z drewna, bedącej symbolem miasta. W tej świątyni cesarz modlił się o pomyślne zbiory. Nocleg w tym samym hotelu, (Ś,L,O).
Dzień 4 – (czwartek, 26 czerwca).
WIELKI MUR CHIŃSKI.
Wczesnym rankiem wyjazd w górzyste okolice Pekinu niedaleko Mutianyu, gdzie najlepiej zachowały się fragmenty słynnego Wielkiego Muru Chińskiego, jednego z siedmiu cudów świata, słusznie zaliczonego przez UNESCO do Światowego Dziedzictwa Kultury. Ta najdłuższa na świecie fortyfikacja powstała w III wieku pne i liczy aż 6300 kilometrów długości! Możemy spacerować po słynnej budowli przez 2-3 godziny, lub skorzystać z kolejki linowej. Lunch na miejscu, powrót do Pekinu, gdzie odwiedzimy jeszcze Letni Pałac Cesarski, największy tego typu w Chinach, jezioro Kunming Lake. Spacer po uliczkach starego miasta, obiad, powrót do hotelu, (Ś,L,O).
Dzień 5 – (piątek, 27 czerwca).
PEKIN – XI’AN.
Transfer, przejazd szybkim pociągiem (ok.5 godzin) do Xi’an (Chang’an), starożytnej stolicy Chin, która zasłynęła jako końcowy i najważniejszy niegdyś przystanek na sławnym Jedwabnym Szlaku. Podziwiamy zabytkowe, doskonale zachowane mury Starego Miasta (3 x 3 km), spacer po ważnej kiedyś dzielnicy muzułmańskiej z licznymi straganami oferującymi egzotyczne dania i oczywiście – pamiątki. Wieczorem wspaniały, folklorystyczny występ Tang Dynasty Stage Show połączony z wyśmienitą “ucztą pierożkową”. Transfer do hotelu kategorii Xian Hualuxe, (Ś,L,O).
Dzień 6 – (sobota, 28 czerwca).
XI’AN.
Oglądamy najsławniejsze muzeum na terenie Chin: liczącą 2 tysiące lat Armię Terakotową (lista UNESCO), czyli “ósmy cud świata” jak często nazywa się jedno z największych archeologicznych wykopalisk XX wieku. Doskonale zachowane w ziemi, naturalnej wielkości wiernie skopiowane figury 8 tysięcy żołnierzy i koni miały towarzyszyć cesarzowi Qin Shihuang w życiu pozagrobowym. Po lunchu w domu miejscowej rodziny powrót do Xi’An, aby zobaczyć fantastyczną Wielką Pagodę Dzikiej Gęsi z 652 roku. Wieczorna wizyta na miejscowym targowisku, (Ś,L,O).
Dzień 7 – (niedziela, 29 czerwca).
XI’AN – CHENGDU.
Podróż szybkim pociągiem (ok. 5 godz.) do Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, połączony z podglądaniem codziennego życia chińskich miast i wsi, za oknami pojazdu pędzacego z prędkością 250 km/godzinę. Transfer do butikowego hotelu w tybetańskim stylu, jak np. Tibet Hotel, przejazd do reprezentacyjnego dla miasta bulwaru Kuanzhai Allei, gdzie zachowały się m.in. pozostałości starego miasta Chengdu. Po południu wizytujemy People’s park z relaksującym postojem na herbatę w stylowym Heming Teahouse. Atrakcyjna kolacja – Hot Pot Dinner, (Ś,O).
Dzień 8 – (poniedziałek, 30 czerwca).
CHENGDU, LESHAN
Poranna wizyta w sanktuarium pandy w Czengdu, gdzie z bliska możemy podziwiać te sympatyczne zwierzęta, jak żują bambusowe pędy, bawią się, czy też przysypiają. Przejazd (140 km) do Leshan, gdzie znajduje się Wielki Budda – wysoki na 71 metrów posąg wyrzeźbiony w skale w 713 roku, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót na nocleg do Chengdu do tego samego hotelu, (Ś,L,O).
Dzień 9 – (wtorek,1 lipca).
CHENGDU – YANGSHUO.
Podróż szybkim pociągiem (1,130 km, ok. 6 godz. jazdy) do Yangshuo, zakwaterowanie w 5-gwiazdkowym hotelu Green Lotus Hotel Yangshuo (lub podobnym). Spacer połączony z zapoznanie się z miastem (okolica West Street, nabrzeże rzeki Li), obiad w lokalnej restauracji, (Ś,L,O).
Dzień 10 – (środa, 2 lipca).
PRZEŁOMY RZEKI LI .
Poranny wypad w okoliczne góry, znane z plantacji i z produkcji zielonej herbaty. Spacer pośród krzaczków rośliny, której liście codziennie budzą nas do życia. Lunch na miejscu, wracając do Yangshuo podziwiamy skałę zwaną Moon Hill. Po południu płyniemy zmotoryzowaną tratwą bambusową od wioski Fuli do Liu Gong, pośród fantastycznej scenerii tysięcy wapiennych ostańców. Sielankowe krajobrazy krasowych wzgórz, wodospadów, wiosek, bambusowych lasów i tarasowych ryżowych pól. Przejazd do Xingping, gdzie również zachwycimy się widokiem wapiennych skał sterczących stromo ku niebu, (Ś,L,O).
Dzień 11 – (czwartek, 3 lipca).
YANGSHUO – SZANGHAJ.
Przelot do Szanghaju zwanego Paryżem wschodu, a może trafniej – handlową stolicą Chin. Transfer do hotelu Grand Central Hotel Shanghai (lub podobnego). Po krótkim odpoczynku zwiedzamy stary, kolonialny Szanghaj, przy okazji dokonując zakupów w znanych z niskich cen handlowych dystryktach: Nanjing Road i People’s Square. Najmodniejsze ubrania, obuwie… spacerujemy po nadrzecznej promenadzie The Bund (Wai Tan), oferującej wspaniały widok tego najbardziej europejskiego miasta Chin. Wieczorna panorama nowoczesnego Szanghaju odbijającego światła w wodach rzeki Huangpu, (Ś,L,O).
Dzień 12 – (piątek, 4 lipca).
SZANGHAJ.
Spacery po Szanghaju; rejon świątyni City God Temple, znanej z restauracji i sklepików. Wizytujemy fantastycznie zaprojektowane Ogrody Yuyuan, spacerujemy po wąskich ulicach starego miasta. Nasz pobyt w Szanghaju byłby niepełny bez degustacji herbaty w jednej z najlepszych herbaciarni miasta. Wizyta w Muzeum Sztuki szczycącym się wspaniałymi zbiorami chińskiej ceramiki, brązów i obrazów. (Ś,L,O).
Dzień 13 – (sobota, 5 lipca).
POWRÓT.
Transfer na lotnisko, najszybszym lewitującym pojazdem MAGLEV osiągającym szybkość 430 kilometrów na godzinę. Przelot do kraju, (Ś, IM).
Termin 2025: 23 czerwca
Cena wycieczki – $ 3,945
I rata $1,945 płatna w chwili zapisu, końcowa rata płatna do 60 dni przed wylotem.
Cena wycieczki obejmuje: zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych, 2-łóżkowych w hotelach 5-gwiazdkowych; transport w Chinach szybkimi pociągami-pociskami w 2 klasie; przejazdy klimatyzowanym, prywatnym środkiem komunikacji; przelot klasą economy z Guilin do Szanghaju; wyżywienie wg programu, (śniadania Ś, lunch L, obiadokolacja O, posiłki na pokładzie samolotu IM); bilety wstępu do obiektów zwiedzanych wg programu; usługi polskojęzycznego i lokalnego angielskojęzycznego przewodnika na miejscu, butelkowana woda do picia; opłaty lotniskowe.
Cena nie obejmuje: przeloty międzynarodowe z Chicago lub z Nowego Jorku (ok. $2,000 z jedną przesiadką, stan na marzec 2025), kosztów wiz ($140 dla obywateli USA, darmowo dla obywateli Polski), ubezpieczeń, zwyczajowych napiwków ($10 na osobę, dziennie), transferu lewitującą kolejką magnetyczną Maglev na lotnisko Pudong. Dopłata do “jedynki” wynosi $810.