Wylot w kierunku Gruzji z przesiadką w jednym z portów lotniczych Azji lub Europy.
Lądowanie w porcie tranzytowym, z ewentualnym, indywidualnym zwiedzaniem miasta (w Europie lub Azji, zależnie od wykupionych biletów lotniczych). Po zmierzchu dojazd na lotnisko, odprawa, wylot do Gruzji.
Przylot do Tbilisi tuż po północy, spotkanie z przewodnikiem. Transfer do 4-gwiazdkowego hotelu na odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Gruzji, Tbilisi. Wycieczkę rozpoczniemy od świątyni i mostu Metekhi, związanych z legendą o rzezi chrześcijan. Wjedziemy kolejką gondolową na twierdzę Narikala, skąd rozpościera się widok na stolicę i zejdziemy do dzielnicy łaźni siarkowych. Następnie zobaczymy kawiarniane uliczki Chardin, Majdan Gorgasali, katedrę Syoni (gdzie znajduje się relikwia świętej Nino i piękne freski), awangardową wieżę zegarową i bazylikę Anchiskhati, najstarszą cerkiew miasta. Przejazd wzdłuż reprezentacyjnej Aleji Rustaveli rozpoczniemy od Placu Wolności ze statuą Świętego Jerzego oraz budynku Merii miasta. Przy aleji zobaczymy Pałac Młodzieży, Muzeum Narodowe, Galerię Narodową, dawny parlament, Teatr im. Shoty Rustaveli, Operę w stylu pseudo-mauretańskim oraz inne reprezentacyjne obiekty miasta. Po aktywnym dniu udamy się na Wieczór Gruziński – powitalną biesiadę z profesjonalnym pokazem folklorystycznym. Nocleg w hotelu.
Wykwaterowanie po śniadaniu. Krótki przejazd do monastyru Jvari (UNESCO) – jedno z arcydzieł architektury sakralnej z VI w. Ze wzgórza rozpościera się pocztówkowy widok. Potem zwiedzimy dawną stolicę Iberii Kaukaskiej, Mcchetę, z jej najważniejszym zabytkiem, katedrą Svetitskhoveli (XI w., UNESCO). W katedrze pochowana jest tunika Jezusa oraz wybitni władcy Gruzji, na ścianach z kolei widnieją unikalne freski. Sama świątynia owiana jest wieloma wspaniałymi legendami. Czas wolny przy straganach z pamiątkami, rękodziełem i lokalnymi przysmakami.
Dalsza droga prowadzi przez góry Kaukazu Wielkiego po Gruzińskiej Drodze Wojskowej. Po drodze odwiedzimy Ananuri, XVII-wieczny kompleks architektoniczny, z bajecznym widokiem na lazurowy zbiornik Zhinvali. Dalej przejedziemy przez najlepszy kurort narciarski na Kaukazie – Gudauri. Chwila postoju przy punkcie widokowym z kolorową sowiecką mozaiką. Przejazd przez Przełęcz Krzyżową (2379 m.n.p.m.). Przyjazd do Stepantsmindy znanej jako Kazbegi. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Wieczorem kolacja u lokalnego gospodarza. Nocleg w hotelu.
Śniadanie. Przejazd jeepami do świątyni Gergeti, im. Świętej Trójcy (XIV w.). Cerkiew usytuowana jest na górze (2170 m.n.p.m.), na tle “Królowej Kaukazu”, góry Kazbek (5047 m.n.p.m). Jeżeli dopisze pogoda udajemy się na kilkugodzinny hiking w scenerii najpiękniejszych gór Wysokiego Kaukazu.
W przypadku zalamania pogody czeka nas wyjazd do Kartli Wewnętrznej. Zwiedzanie starożytnego skalnego miasta Uplistsikhe, jednego z najważniejszych zabytków Kaukazu, które ma ponad 3000 lat. Była to dawna siedziba władców, świątynia pan-azjatyckiej bogini Nany i konkurencja dla królestwa Urartu. Czas wolny na lunch w Gori, rodzinnym mieście Józefa Stalina, gdzie znajduje się jego domek oraz muzeum. Powrót do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Wieczorem kolacja z panoramicznym widokiem na stolicę.
„Kto nie bywał w Kakheti, ten nie zna Gruzji” – Akaki Tsereteli. Po śniadaniu przejazd do regionu Kakheti, ojczyzny wina i esencji gościnności. Przyjazd do żeńskiego monastyru Bodbe, gdzie znajduje się grób św. Nino, która wprowadziła chrześcijaństwo do Gruzji. Następnie wyruszymy do miasta-twierdzy Sighnaghi, które na przełomie wieków zachowało swój oryginalny styl z tradycyjnymi balkonami, unikalnymi murami obronnymi, wieżami i brukowanymi uliczkami. Sighnaghi jest również znane jako “miasto miłości”. Spacer po miasteczku i czas wolny podczas którego można wejść na mury i odwiedzić lokalny bazar spożywczy z przyprawami i domowymi wyrobami. Dalej przejazd do Kvareli. Zobaczymy tam tunele, w których obecnie przechowywane są wina winiarni Khareba, a także tradycyjne „marani”, czyli piwnicę, w której produkowane jest wino według starożytnej metody. Degustacja win i warsztaty kulinarne (deser czurczkhela i chleb podpłomykowy). Obiadokolacja w restauracji. Powrót do Tbilisi ok 21:00.
Śniadanie. Wyjazd do Armenii. Przekroczenie granicy w Sadakhlo. Zmiana transportu i przewodnika.
Przejazd nad jezioro Sevan, nazywane „Szmaragdem Armenii” – jest to drugie najwyżej położone jezioro słodkowodne świata. Zwiedzanie monastyru Sevanavank. Następnie zobaczymy nietypowe cmentarzysko Noratus, które słynie z unikalnych Khaczkar (typowo ormiańskich krzyży w płaskorzeźbie). Przejazd do Erywania. Zakwaterowanie, czas na odpoczynek. Kolacja w restauracji z pokazem folklorystycznym.
Śniadanie. Wyjazd do regiony Kotayk. Wizyta w świątyni Garni, świątyni hellenistycznej poświęconej Bogu Mitrze – jedynej, która przetrwała po chrystianizacji Armenii. Kontynuacja wycieczki w klasztorze Geghard (UNESCO). To tu według legendy apostoł Tadeusz przywiózł włócznię, która przebiła bok Chrystusa – stąd pochodzi nazwa klasztoru, która po ormiańsku oznacza właśnie „włócznia” (Włócznia Przeznaczenia jest obecnie przechowywana w Eczmiadzynie). Powrót do Erywania. Zwiedzanie miasta Erywań: Opera, Kaskady, Park Zwycięstwa, Matenadaran (Muzeum Rękopisów). Nie da się zapoznać z Erywaniem bez odwiedzin i spędzenia kilku godzin na obserwowaniu życia i ludzi przemieszczających się po Placu Republiki, kiedyś zwanym Placem Lenina. Jest ów plac, od początku, gdy zaplanował go wspomniany wcześniej Tamanian, sercem stolicy Armenii. Jego charakterystyczne budynki to: Budynek Rządowy czy Narodowa Galeria Sztuki, na wprost której znajduje się słynna fontanna, która między majem a październikiem wygrywa słynne melodie i rozświetla plac kolorowymi iluminacjami. Kolacja w restauracji.
Śniadanie. Wyjazd do Wagharszapat „ormiańskiego Watykanu” i wizyta w katedrze Eczmiadzyn, najstarszej na świecie siedziby „Katolikosa” Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Następnie zwiedzanie świątyni pod wezwaniem Św. Rypsymy oraz ruin katedry Zwartnoc (UNESCO), zbudowanej w VII wieku i zniszczonej w X wieku przez trzęsienie ziemi. Przejazd do monastyru Chor Wirap, w pobliżu granicy z Turcją i spektakularnym widokiem na górę Ararat (przy dobrej pogodzie). Powrót do Erywania. Kolacja. Krótki nocleg i zasłużony odpoczynek przed drogą powrotną.
Po północy transfer na lotnisko, wylot około 4 nad ranem 18/19 maja, z przesiadką w jednym z portów lotniczych Europy (np. w Warszawie) lub Azji (np. Istambul).
Wylot: 10 maja 2024
Cena wycieczki przy 12-15 osobach – 1,995 USD plus aktualny koszt przelotu do Tbilisi i z powrotem z Erewania, w cenie około 1300USD. Cena wycieczki przy 16+ osobach – 1895. Dopłata do pokoju 1-osobowego wynosi $320. Minimalna ilość uczestników 12 osób, maksymalna – 22.
Cena obejmuje: zakwaterowanie wg programu w hotelach 4*, dwa posiłki (śniadania i kolacje z lampką wina – w Gruzji – na osobę) wg programu, transport mikrobusem typu Sprinter z klimatyzacją (lub Bus Atego przy większej ilości osób), wstępy wg programu (kolejka linowa w Tbilisi, Upliscyche, tunele Gvirabi – Khareba, świątynia Garni, Zwartnoc, Eczmiadzyn), degustację wina i warsztaty kulinarne (robienia deseru- czurczkheli i pieczenia tradycyjnego chleba) i butelkę wody dziennie oraz opiekę doświadczonego polskiego i lokalnego przewodnika. Proponowany przez nasz hotel w Tbilisi to: Hotel Astoria https://astoriatbilisi.ge/ lub podobna kategoria, natomiast w Erewaniu: Hotel Marco Polo https://marcopolo.ge/ lub podobna kategoria.
Cena nie obejmuje: przelotów samolotowych, ubezpieczeń, napojów butelkowanych, opłat bankowych, dodatkowych aktywności nie objętych w programie; dodatkowych alkoholów podczas posiłków, napiwków dla kierowcy i przewodnika (5$/os/dzień).
Możliwe jest udział w zajęciach fakultatywnych za dodatkową opłatą: kąpiel w łaźniach siarkowych z masażem lub scrubem do wyboru – 18 $/os, chór w Geghard – 125 $/ koncert, koncert solisty na duduk w Garni – 35 $/ koncert, wizyta w Erywańskiej Fabryce Brandy Ararat wraz z degustacją – ok. 12 $/ os.
UWAGA: uczestnicy są w całości odpowiedzialni za sprawy paszportowo-wizowe, obywatele USA/POLSKI nie potrzebują wiz ani do Gruzji ani do Armenii. Paszport musi być ważny i mieć co najmniej 3 puste strony. Turystów nie obowiązują już żadne restrykcje covidowe ani w Gruzji ani w Armenii.
zakwaterowanie wg programu w hotelach 4* |
dwa posiłki (śniadania i kolacje z lampką wina w Gruzji na osobę) wg programu |
transport mikrobusem typu Sprinter z klimatyzacją (lub Bus Atego przy większej ilości osób) |
wstępy wg programu (kolejka linowa w Tbilisi, Upliscyche, tunele Gvirabi - Khareba, świątynia Garni, Zvartnots, Eczmiadzyn) |
degustację wina i warsztaty kulinarne (robienia deseru- czurczkheli i pieczenia tradycyjnego chleba |
butelkę wody dziennie |
opiekę doświadczonego polskiego i lokalnego przewodnika |
Copyright © 2021 Exotica Travel