Gruzja, Armenia, Instambuł – maj, lipiec, wrzesień  2023

Gruzja, Armenia, Instambuł – maj, lipiec, wrzesień  2023

Program Wycieczki

Dzień 1 (sobota, 13 maja, 15 lipca, 16 września 2023)

Wylot w kierunku Gruzji z przesiadką w Istambule, jednym z portów lotniczych Azji lub Europy.

Dzień 2 (niedziela, 14 maja, 16 lipca, 17 września)

ISTAMBUŁ.

Lądowanie około godziny 6 rano, mając 12 godzin przerwy udajemy się (opcja) na całodniowe zwiedzanie tego najbardziej fascynującego miasta w Turcji. Po zmierzchu dojazd na lotnisko, odprawa, wylot do Gruzji.

Dzień 3 (poniedziałek, 15 maja, 17 lipca, 18 września)

TBILISI.

Przylot do Tbilisi tuż po północy, spotkanie z przewodnikiem. Transfer do 4-gwiazdkowego hotelu na odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Gruzji, Tbilisi. Wycieczkę rozpoczniemy od świątyni i mostu Metekhi, związanych z legendą o rzezi chrześcijan. Wjedziemy kolejką gondolową na twierdzę Narikala, skąd rozpościera się widok na stolicę i zejdziemy do dzielnicy łaźni siarkowych. Następnie zobaczymy kawiarniane uliczki Chardin, Majdan Gorgasali, katedrę Syoni (gdzie znajduje się relikwia świętej Nino i piękne freski), awangardową wieżę zegarową i bazylikę Anchiskhati, najstarszą cerkiew miasta. Przejazd lub spacer wzdłuż reprezentacyjnej Aleji Rustaveli. Spacer rozpoczniemy od  Placu Wolności ze statuą Świętego Jerzego oraz budynku Merii miasta. Przy aleji zobaczymy Pałac Młodzieży (były pałac gubernatora Woroncowa), Muzeum Narodowe, Galerię Narodową, dawny parlament, Teatr im. Shoty Rustaveli, Operę w stylu pseudo-mauretańskim oraz inne reprezentacyjne obiekty miasta. Po aktywnym dniu udamy się na Wieczór Gruziński – powitalną biesiadę z profesjonalnym pokazem folklorystycznym. Nocleg w hotelu.

Dzień 4 (wtorek, 16 maja, 18 lipca, 19 września)

JVARI, MCCHETA, TBILISI.

Po śniadaniu spacer po pchlim targu Suchy Most oraz ulicy New Tyflis (Aleja Aghmashenebeli) z pięknymi, klasycznymi kamienicami z XIX wieku. W okolicy znajduje się również kościół Św. Piotra i Pawła zbudowany z inicjatywy gruzińskiej Polonii. Następnie zobaczymy monastyr Jvari (UNESCO) – jedno z arcydzieł architektury sakralnej z VI w. Ze wzgórza rozpościera się pocztówkowy widok. Potem zwiedzimy dawną stolicę Iberii Kaukaskiej, Mcchetę, z jej najważniejszym zabytkiem, katedrą Svetitskhoveli (XI w., UNESCO). W katedrze pochowana jest tunika Jezusa oraz wybitni władcy Gruzji, na ścianach z kolei widnieją unikalne freski. Sama świątynia owiana jest wieloma wspaniałymi legendami. Czas wolny przy straganach z pamiątkami, rękodziełem i lokalnymi przysmakami. Kolacja w Mcchecie.

Dzień 5 (środa, 17 maja, 19 lipca, 20 września)

BODBE, SIGNAGI, KVARELI, TBILISI.

„Kto nie bywał w Kakheti, ten nie zna Gruzji” – Akaki Tsereteli. Po śniadaniu przejazd do regionu Kakheti, ojczyzny wina i esencji gościnności. Przyjazd do żeńskiego monastyru Bodbe, gdzie znajduje się grób św. Nino, która wprowadziła chrześcijaństwo do Gruzji. Następnie wyruszymy do  miasta-twierdzy Sighnaghi, które na przełomie wieków zachowało swój oryginalny styl z tradycyjnymi balkonami, unikalnymi murami obronnymi, wieżami  i brukowanymi uliczkami. Sighnaghi jest również znane jako “miasto miłości”. Spacer po miasteczku i czas wolny podczas którego można wejść na mury i odwiedzić lokalny bazar spożywczy z przyprawami i domowymi wyrobami. Dalej przejazd do Kvareli. Zobaczymy tam tunele, w których obecnie przechowywane są wina winiarni Khareba, a także tradycyjne „marani”, czyli piwnicę, w której produkowane jest wino według starożytnej metody. Degustacja win i warsztaty kulinarne (deser czurczkhela i chleb podpłomykowy). Obiadokolacja w restauracji. Powrót do Tbilisi ok 21:00.

Dzień 6 (czwartek, 18 maja, 20 lipca, 21 września)

ANANURI, KAZBEGI. 

Wykwaterowanie po śniadaniu. Tego dnia nasza droga prowadzi przez góry Kaukazu Wielkiego po Gruzińskiej Drodze Wojskowej. Po drodze odwiedzimy Ananuri, XVII-wieczny kompleks architektoniczny, z bajecznym widokiem na lazurowy zbiornik Zhinvali. Dalej przejedziemy przez najlepszy kurort narciarski na Kaukazie – Gudauri. Chwila postoju przy punkcie widokowym z kolorową sowiecką mozaiką. Przejazd przez  Przełęcz Krzyżową (2379 m.n.p.m.). Przyjazd do Stepantsmindy znanej jako Kazbegi. Przejazd samochodami do świątyni Gergeti, im. Świętej Trójcy (XIV w.). Cerkiew usytuowana jest na górze (2170 m.n.p.m.), na tle “Królowej Kaukazu”, góry Kazbek (5047 m.n.p.m). Jeżeli dopisze pogoda, możemy ujrzeć lodowiec zwany Mkinvarcveri. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Wieczorem kolacja u lokalnego gospodarza. Nocleg w hotelu.

Dzień 7 (piątek, 19 maja, 21 lipca, 22 września)

KAZBEGI, UPLISTSIKHE, TBILISI.

Śniadanie. Wyjazd do Kartli Wewnętrznej. Zwiedzanie starożytnego skalnego miasta Uplistsikhe, jednego z najważniejszych zabytków Kaukazu, które ma ponad 3000 lat. Była to dawna siedziba władców, świątynia pan-azjatyckiej bogini Nany i konkurencja Państwa Urartu. Czas wolny na lunch w Gori, rodzinnym mieście Józefa Stalina, gdzie znajduje się jego domek oraz muzeum. Powrót do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Wieczorem kolacja z panoramicznym widokiem na stolicę.

Dzień 8 (sobota,20 maja, 22 lipca, 23 września)

SADAKHLO, SEVAN, NORATUS, ERYWAŃ.

Śniadanie. Wyjazd do Armenii. Przekroczenie granicy w Sadakhlo. Zmiana transportu i przewodnika.

Przejazd nad jezioro Sevan, nazywane „Szmaragdem Armenii” – jest to drugie najwyżej położone jezioro słodkowodne świata. Zwiedzanie monastyru Sevanavank. Następnie zobaczymy nietypowe cmentarzysko Noratus, które słynie z unikalnych Khaczkar (typowo ormiańskich krzyży w płaskorzeźbie). Przejazd do Erywania. Zakwaterowanie, czas na odpoczynek. Kolacja w restauracji z pokazem folklorystycznym.

Dzień 9 (niedziela, 21 maja, 23 lipca, 24 września)

GARNI, GEGHARD, ERYWAŃ. 

Śniadanie. Wyjazd do regiony Kotayk. Wizyta w świątyni Garni, pogańskiej świątyni hellenistycznej poświęconej Bogu Mitrze – jedynej, która przetrwała po chrystianizacji Armenii. Kontynuacja wycieczki w klasztorze Geghard (UNESCO). To tu według legendy apostoł Tadeusz przywiózł włócznię, która przebiła bok Chrystusa – stąd pochodzi nazwa klasztoru, która po ormiańsku oznacza właśnie „włócznia” (Włócznia Przeznaczenia jest obecnie przechowywana w Eczmiadzynie). Powrót do Erywania. Zwiedzanie miasta Erywań: Opera, Kaskady, Park Zwycięstwa, Matenadaran (Muzeum Rękopisów). Nie da się zapoznać z Erywaniem bez odwiedzin i spędzenia kilku godzin na obserwowaniu życia i ludzi przemieszczających się po Placu Republiki, kiedyś zwanym Placem Lenina. Jest ów plac, od początku, gdy zaplanował go wspomniany wcześniej Tamanian, sercem stolicy Armenii. Jego charakterystyczne budynki to: Budynek Rządowy czy Narodowa Galeria Sztuki, na wprost której znajduje się słynna fontanna, która między majem a październikiem wygrywa słynne melodie i rozświetla plac kolorowymi iluminacjami. Kolacja w restauracji.

Dzień 10 (poniedziałek, 22 maja, 24 lipca, 25 września)

ECZMIADZYN, ZVARTNOTS, CHOR WIRAP, ERYWAŃ. 

Śniadanie. Wyjazd do Wagharszapat „ormiańskiego Watykanu” i wizyta w katedrze Eczmiadzyn, najstarszej na świecie siedziby „Katolikosa” Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Następnie zwiedzanie świątyni pod wezwaniem  Św. Hripsime oraz ruin katedry Zvartnots (UNESCO), zbudowanej w VII wieku i zniszczonej w X wieku przez trzęsienie ziemi. Przejazd do monastyru Chor Wirap, w pobliżu granicy z Turcją i spektakularnym widokiem na górę Ararat (przy dobrej pogodzie). Powrót do Erywania. Kolacja. Krótki nocleg i zasłużony odpoczynek przed drogą powrotną.

Dzień 11 (wtorek, 23 maja, 25 lipca, 26 września)

ERYWAŃ (ZVARTNOTS).

Po północy transfer na lotnisko, wylot około 5 nad ranem 23/24 maja, 25/26 lipca, 26/27 września, z przesiadką w jednym z portów lotniczych Europy (np. w Warszawie).

 

Wyloty: 13 maja, 15 lipca, 16 września 2023

Cena wycieczki przy 12-15 osobach – 1,995 USD plus aktualny koszt przelotu do Tbilisi i z powrotem z Erewania, w cenie około 1300USD. Cena wycieczki przy 16+ osobach – 1895. Dopłata do pokoju 1-osobowego wynosi $320. Minimalna ilość uczestników 12 osób, maksymalna – 22.

Cena obejmuje: zakwaterowanie wg programu w hotelach 4*, dwa posiłki (śniadania i kolacje z lampką wina na osobę) wg programu, transport mikrobusem typu Sprinter z klimatyzacją (lub Bus Atego przy większej ilości osób), wstępy wg programu (kolejka linowa w Tbilisi, Upliscyche, tunele Gvirabi – Khareba, świątynia Garni, Zvartnots, Eczmiadzyn), degustację wina i warsztaty kulinarne (robienia deseru- czurczkheli i pieczenia tradycyjnego chleba) i butelkę wody dziennie oraz opiekę doświadczonego polskiego i lokalnego przewodnika. Proponowany przez nasz hotel w Tbilisi to: Hotel Astoria https://astoriatbilisi.ge/ lub podobna kategoria, natomiast w Erewaniu: Hotel Marco Polo https://marcopolo.ge/ lub podobna kategoria.

Cena nie obejmuje: przelotów samolotowych, ubezpieczeń, zwiedzania Istambułu, napojów butelkowanych, opłat bankowych, dodatkowych aktywności nie objętych w programie; dodatkowych alkoholów podczas posiłków, napiwków dla kierowcy i przewodnika (5$/os/dzień).

Możliwe jest udział w zajęciach fakultatywnych za dodatkową opłatą: kąpiel w łaźniach siarkowych z masażem lub scrubem do wyboru – 18 $/os, raftingu po rzece Aragvi – 25 $/ os,wizyta w Muzeum Stalina – 7 $/os, chór w Geghard – 125 $/ koncert, koncert solisty na duduk w Garni – 35 $/ koncert, wizyta w Erywańskiej Fabryce Brandy Ararat wraz z degustacją – ok. 12 $/ os.

UWAGA: uczestnicy są w całości odpowiedzialni za sprawy paszportowo-wizowe, obywatele USA/POLSKI nie potrzebują wiz ani do Gruzji ani do Armenii. Paszport musi być ważny i mieć co najmniej 3 puste strony. Turystów nie obowiązują już żadne restrykcje covidowe ani w Gruzji ani w Armenii.

maj, lipiec, wrzesień  2023

$1995 / person

Termin Wycieczki:
13-23 maja, 15-25 lipca, 16-26 września 2023

Cena zawiera:

akwaterowanie wg programu w hotelach 4*
dwa posiłki (śniadania i kolacje z lampką wina na osobę) wg programu
transport mikrobusem typu Sprinter z klimatyzacją (lub Bus Atego przy większej ilości osób)
wstępy wg programu (kolejka linowa w Tbilisi, Upliscyche, tunele Gvirabi - Khareba, świątynia Garni, Zvartnots, Eczmiadzyn)
degustację wina i warsztaty kulinarne (robienia deseru- czurczkheli i pieczenia tradycyjnego chleba
butelkę wody dziennie
opiekę doświadczonego polskiego i lokalnego przewodnika
Exotica Travel

Exotica travel to rodzinne biuro podróży, organizujące od blisko 30 lat wycieczki z polskim przewodnikiem do najciekawszych miejsc na świecie. Polecamy również pakiety wczasowe Apple Vacations i wyjazdy indywidualne na zamówienie; na ryby, na grzyby...

Kontakt
Linki

Copyright © 2021 Exotica Travel

Source: https://currencyrate.today/converter-widget