Delhi – Radżastan – Dżajpur – Amber – Agra – Tadż Mahal – forty dynastii Wielkich Mogołów – (Tybetański Ladakh)
Delhi – Radżastan – Dżajpur – Amber – Agra – Tadż Mahal – forty dynastii Wielkich Mogołów – (Tybetański Ladakh)
Lot do New Delhi, non-stop lub z przesiadką w jednym z tranzytowych portów lotniczych. Z racji połączeń lotniczych istnieje możliwość wylotu w piątek 11 października.
Przylot do stolicy Indii, zakwaterowanie w hotelu w dzielnicy AeroCity blisko portu lotniczego, obiad, odpoczynek i aklimatyzacja do różnicy czasu.
Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie kipiącej życiem stolicy Indii przejażdżką rikszami pod najsłynniejszy w mieście meczet Jama Masdżid na Starym Mieście Delhi; wspaniały obiekt wzniesiony również przez cesarza Szahdżahana w latach 1650-1656. dalsze zwiedzanie miasta; Raj Ghat, reprezentacyjna Brama Indii, gmach Parlamentu, Pałac Prezydencki… Po południu zobaczymy Świątynię Lotosu, Minaret Qutb z 1368 roku oraz wyrafinowaną w kształcie budowlę – zaliczone do Światowego Dziedzictwa UNESCO mauzoleum cesarza Humajuna z 1557 roku. Humayun był drugim z kolei cesarzem dynastii Wielkich Mogołów, synem szaha Babura, spokrewnionego z wielkim Tamerlanem. Powrót na nocleg do tego samego hotelu.
Po śniadaniu wyruszamy w kierunku Agry (230 km, w sumie ok. 5 godz. jazdy). Zakwaterowanie w hotelu w Agrze, po południu zwiedzamy wspaniały Czerwony Fort – rezydencję potężnych władców z dynastii Wielkich Mogołów. Z Pałacu Prywatnych Audiencji – lub innego dogodnego miejsca starannie dobranego według aktualnej pogody – podziwiamy zachód słońca ponad słynnym Tadż Mahalem. Kolacja w hotelu.
Wczesne wejście do Tadż Mahalu, aby obserwować wschód słońca nad tą bodajże NAJPIĘKNIEJSZĄ BUDOWLĄ ŚWIATA. Przez dwie godziny podziwiamy okazałe mauzoleum przedwcześnie zmarłej królowej Mumtaz Mahal, wybudowane w 1654 roku przez jej męża, Szahdżahana. Tadż Mahal, oczywiście znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu na śniadanie, przejazd (200 km, ok. 5 godzin) do Dżajpuru. Po drodze odwiedzamy fascynującą, kamienną studnię. Zakwaterowanie w “Różowym Mieście Radżastanu“.
Po śniadaniu podziwiamy (z zewnątrz) fascynujący swoją architekturą Pałac Wiatrów (Hawa Mahal), przejazd do pobliskiego Amber, gdzie – na słoniach – wjeżdżamy na szczyt wzgórza ze wspaniałym pałacem otoczonym fortem Amber. Zjazd ze wzgórza jeepami, podziwiamy Wodny Pałac Jal Mahal. Po południu zwiedzamy Miejski Pałac w Dżajpurze i fascynujące Królewskie Obserwatorium Astronomiczne. Wieczorem pokaz regionalnych tańców połączony z obiadem.
Wczesnym rankiem wykwaterowanie z hotelu, trzygodzinny przejazd do górskiej okolicy słynącej z występowania tygrysów! Jeep Safari daje nam szansę zobaczenia tygrysa bengalskiego na własne oczy, jednak nie jest to widok codzienny. Tak czy inaczej, odpoczywamy od dotychczasowego, miejskiego hałasu, nareszcie podziwiając przyrodę Indii! Nocleg w okolicy.
O poranku czas wolny (chyba że warunki rezerwacyjne skłonią nas do odbycia tygrysiego jeep safari dzisiaj rano), wykwaterowanie z hotelu, dojazd do Delhi. Resztę dnia spędzamy na zakupach na jednym ze słynnych targowisk stolicy. Kultowy obiad (polecamy dania kuchni Południowo-Indyjskiej jak np. wegetariański zestaw Thali ), transfer na lotnisko, odlot wieczorem, przylot do Chicago nazajutrz, w niedzielę 20 października, zakończenie wycieczki.
Termin : 12 – 20 października 2024
Cena wycieczki wynosi $1495 plus aktualny koszt przelotów międzykontynentalnych ($750 za loty z przesiadką, $1400 za przeloty non-stop z Chicago, cena z sierpnia 2023) . I rata – $1,000, II rata (495) płatna 45 dni przed wycieczką.
Cena wycieczki obejmuje transfery, noclegi w pokojach 2-os., 2-łóżkowych w hotelach kategorii 4 gw., śniadania i opiekę lokalnego oraz polskiego przewodnika. Dopłata do jedynki wynosi $325. Obowiązuje minimum 10 uczestników.
Cena nie obejmuje pozostałego wyżywienia, ubezpieczeń, napojów butelkowanych, napiwków($3/dziennie od osoby), kosztu wizy ani wstępów: zabytki na trasie ($65), Farma Shahpura z lunchem ($25), jazda na słoniu w Amber ($10), folklorystyczny show w Dżajpurze ($20).
Uczestnicy są odpowiedzialni za sprawy wizowo-paszportowe (daty ważności, puste strony na wizy, zgodność imion i nazwisk z danymi podanymi do biura…). Wizę Indii wykupuje się przez internet (eVisa). UWAGA: banknoty USA powinny być nieskazitelne, aby zostały zaakceptowane.
Warto zabrać ze sobą; latarkę (wyłączenia prądu), własny ręcznik, śpiwór pościelowy, buty pełne, długie spodnie i szorty, czapeczkę z daszkiem, okulary p.słoneczne, Immodium, krople do oczu. Indie zniosły wszystkie restrykcje covidowe.
20 października, dla chętnych proponujemy 5-dniowy wyjazd do indyjskiej prowincji Ladakh, będącej de facto krainą tybetańską, z punktu widzenia położenia geograficznego, historii i buddyjskiej, żywej do dzisiaj kultury. Lądujemy (półtorej godziny lotu non-stop)w Leh, mieście malowniczo położonym w Dolinie Indusu, pomiędzy łańcuchem Wielkich Himalajów a górami Karakorum.
Przelot z New Delhi do Leh, transfer do hotelu, odpoczynek i aklimatyzacja, gdyż znajdujemy się na wysokości 3,514 m nad poziomem morza.
Całodzienne, relaksujące zwiedzanie miasta Leh, które było stolicą dawnego niezależnego królestwa Ladakhu. Podziwiamy słynące z unikalnej, buddyjskiej architektury okoliczne klasztory Tikse oraz Hemis Gompa. Postaramy się wziąć udział w jednym z nabożeństw buddyzmu tybetańskiego. W drodze powrotnej wizyta w Królewskim Pałacu Shey (X wiek!) przypominającym słynny Potalę, pałac Dalaj Lamów z tybetańskiej stolicy w Lhasa.
Całodniowy wyjazd poza miasto, w stronę jeziora Pangong, przez wysoką przełęcz Chang la (5380 m npm), z której roztacza się panorama Himalajów.
.
Kilkugodzinna eskapada poza miasto, tym razem w kierunku północnym, w stronę Khardungla – jednej z najwyższej, przejezdnej przełęczy na świecie, na wysokości 5,441 m nad poziomem morza, a więc wyżej niż baza pod Everestem (Everest Base Camp)! Ponownie liczymy na majestatyczne panoramy, tym razem Pasma Karakorum, słynącego z ośmiotysięcznika K2 , Broad Peak oraz Gasherbrumów. Wspomniane szczyt nie są widoczne z naszej przełęczy, ale możemy ujrzeć m.in. siedmiotysięczniki Saser Kangri (7,672 m). Zasięg przejazdu jest uzależniony od warunków śniegowych na dużych wysokościach.
Po śniadaniu w hotelu czeka nas przelot do New Delhi i nocleg w stolicy Indii.
Wylot do domu, przylot nazajutrz, w sobotę 26 października, 14-go dnia wycieczki. Zakończenie wyprawy; pora pomyśleć o powrocie na indyjski subkontynent w marcu 2024, i marcu 2025, tym razem z ideą zwiedzania Sri Lanki i odpoczynku na rajskich Malediwach.
Cena dodatkowej, 5-dniowej wycieczki do prowincji Ladakh wynosi $995 plus aktualny koszt przelotów do/z Leh ($220 za przeloty non-stop, cena z listopada 2023) .
Cena tej wycieczki obejmuje transfery, transport wg programu, noclegi w pokojach 2-os., 2-łóżkowych w hotelach kategorii 3+ gw.(jak Singge Palace lub The Druk), dodatkową noc 24/25 października w Delhi, śniadania, obiady i kolacje w 2-gim, 3 oraz 4-tym dniu pobytu, kolację w pierwszym i śniadanie w ostatnim dniu pobytu w Ladakhu, opiekę lokalnego oraz polskiego przewodnika. Dopłata do jedynki wynosi $265. Obowiązuje minimum 8 uczestników.
noclegi w pokojach 2-os., 2-łóżkowych w hotelach kategorii 4+ i 3+gw |
śniadania i obiadokolacje |
opiekę lokalnego oraz polskiego przewodnika |
transfery |
butelkę wody codziennie |
prywatny transport wg programu |
Copyright © 2021 Exotica Travel