Jordania, 19 października 2024

Jordania, 19 października 2024

Program Wycieczki

DZIEŃ 1 – (19 października 2024, sobota)

Przelot do Azji.

DZIEŃ 2 – (20 października, niedziela)

Przylot do Ammanu, stolicy Jordanii, skąd zaczniemy dogłębne zwiedzanie tego Haszymidzkiego Królestwa. Transfer do 4* hotelu Harrir Palace (lub podobnego). Podczas kolacji, pierwsze spotkanie kulinarne z egzotyczną, bogatą kuchnią regionu. (D).

DZIEŃ 3 – (21 października, poniedziałek)

UMM QAISDŻARASZ.

Po śniadaniu przejazd na północ kraju do Umm Qais na wzgórze, gdzie starożytni Grecy zbudowali miasto Gadara, skąd roztacza się fantastyczna panorama na izraelską Galileę, Tyberiadę, Jezioro Genezaret i górę Tabor ponad Nazaretem. W drodze powrotnej zwiedzamy liczące 2300 lat, wspaniale zachowane ruiny starożytnego miasta Dżarasz (Geraza) założonego przez Greków, a rozbudowanego przez Rzymian pod koniec III wieku, za czasów cesarza Dioklecjana. Łuk Hadriana, hipodrom, świątynia Jowisza, świątynia Artemidy, Forum Romanum, amfiteatry, aleja Cardo Maximus. Koszty zwiedzania wliczone w cenę wycieczki. Powrót do hotelu w Ammanie. Wliczone śniadanie i kolacja (B,D).

DZIEŃ 4(22 października, wtorek)

AMMAN, MADABA, NEBO, PETRA.

Po śniadaniu zwiedzamy stołeczną Cytadelę w miejscu powstania Ammanu, gdzie ludzkie osady istniały już w Neolicie, 10 000 lat temu! Świątynia Herkulesa, Pałac, rozległa panorama stolicy Jordanii. Krótki dojazd do miasta Madaba słynącego z bizantyńskiej mozaiki ułożonej z blisko 2 milionów kolorowych kamyków na posadzce kościoła z 560 roku. Dzieło przedstawia użyteczną dla ówczesnych pielgrzymów mapę Ziemi Świętej, doskonale widoczną z pobliskich wzgórz. Przystanek na górze Mount Nebo, na wys. 700 m npm, skąd roztacza się panorama doliny rzeki Jordan, Morza Martwego, Palestyny oraz Izraela. Tutaj dotarł biblijny Mojżesz po czterdziestu latach błąkania się po pustyni ze swoim ludem, stąd ujrzał Ziemię Obiecaną do której jednak nie dane mu było dotrzeć. Jesteśmy w Jordanii, ale na zachodnim horyzoncie widać Góry Judzkie, mając w prostej linii zaledwie 27 km do Jerycha i 46 kilometrów do Jerozolimy. Wizyta w potężnym zamku Krzyżowców Shobak (Montreal), z 1115 roku (wstępy wliczone). Przejazd na nocleg do starożytnej Petry, miasta karawan, którędy, na grzbietach wielbłądów, transportowano luksusowe towary pomiędzy Chinami, Indiami, Zatoką Perską, Półwyspem Arabskim, starożytnym Egiptem i państwami nad Morzem Śródziemnym, szczególnie Grecją. Nabatejczycy, przybyli tutaj w VI w pne z Arabii, mieli zwyczaj wykuwania monumentalnych grobowców w różowych piaskowcach budujących pionowe, 100-metrowe ściany wąwozu Siq. Te właśnie obiekty, inspirowane zarówno osiągnięciami starożytnego Egiptu jak i Hellady, zostały odkryte dopiero na  początku XIX wieku! Współcześnie… blisko osiem tysięcy turystów dziennie, na piechotę, na koniach, wielbłądach i wózkach elektrycznych, pomyka dzisiaj kanionami Petry pełni zachwytu nad fantastycznymi zabytkami najwyższej, światowej klasy zasłużenie zaliczonymi do Kulturowego Dziedzictwa Świata UNESCO! Nocleg w 5* hotelu Old Village Resort (lub podobnym). (B,D).

DZIEŃ 5 – (23 października, środa)

PETRA.

Po śniadaniu mamy całe 5 godzin na dokładne zwiedzanie Petry: Skała Dżinów, Skarbiec Faraona, Ulica Fasad, Rzymski Amfiteatr, Grób z Urną, Grób Jedwabny i Grób Koryncki. Zaglądamy do lochów Trybunału Sprawiedliwości i kierujemy się do szerokiej doliny zabudowanej przez Rzymian, którzy stworzyli od podstaw własne miasto. Kroczymy po sześciometrowej Promenadzie Cardo z rzędami kolumn po obu jej stronach, zbudowanej po 106 roku Anno Domini, gdy Petra zaczęła podlegać Rzymowi. Wielka Świątynia Nabatejska dedykowana bogu Dushara i mury fortec Krzyżowców. Zwiedzanie Petry jest wliczone w cenę wycieczki. Przejazd na skalną pustynię Wadi Rum, gdzie poznajemy szczegóły z życia mieszkających tu beduinów. Wadi Ram to rozległa dolina wyerodowana w prastarych skałach o niezwykłych barwach, z przeważającą czerwienią, stwarzającą nieodparte wrażenie przybywania na odległej planecie. Z tego właśnie powodu filmowcy z USA i Europy upatrzyli sobie tą część Jordanii jako idealną wręcz scenerię do produkcji filmów, których akcja miała by się dziać nie tylko na naszej znanej “czerwonej planecie” czyli Marsie, ale również na ciałach niebieskich odległych galaktyk. Tutaj powstały m.in. sceny znanych filmów: “Lawrence of Arabia“,”The Martian” z Matt Damonem, a także dwa epizody z legendarnych Gwiezdnych Wojen; “Rogue One: A Star Wars Story” i “Star Wars: The Rise of Skywalker“. Koszty zwiedzania są wliczone w cenę wycieczki. Noc w wygodnych namiotach pod niebem pustyni, z iście “księżycowym” krajobrazem dookoła. Śpimy w luksusowym ośrodku Memories Aisha Deluxe Camp (lub zbliżonym)! (B,D).

DZIEŃ 6 – (24 października, czwartek)

WADI RUM, AKABA.

Czerwona pustynia Wadi Rum. Dla chętnych opcja godzinnej jazdy na wielbłądach o wschodzie słońca ($35). Blisko 3-godzinna jazda terenowymi pick-upami na pace, z postojami na zdjęcia w co ciekawszych miejscach. Postój przy stacji kolejowej z zabytkowym składem z czasów Imperium Otomanskiego. Fascynująca historia życia Sir Lawrence (of Arabia).  Dojazd do miasta Akaba nad Morzem Czerwonym, lunch na Starym Miescie, dwa noclegi pod rząd w 5* hotelu Grand Tala Bay (lub zbliżonym)! (B,D).

DZIEŃ 7 – (25 października, piątek)

MORZE CZERWONE.

Dzień zasłużonego relaksu przeznaczony na odpoczynek, opalanie, plażowanie, pływanie lub nurkowanie w bajecznie ciepłych, tropikalnych wodach Morza Czerwonego. Polecamy tego dnia 3-godzinny rejs łodzią o szklanym dnie (60$) albo/i wizytę w portowym mieście Akaba. (B,D).

DZIEŃ 8 – (26 października, sobota)

MORZE MARTWE.

Przejazd do 5* resortu Holiday Inn (lub zbliżonym) nad Morzem Martwym. Po drodze krajobrazy pustyni i skała żony Lota zamienionej w słup soli. Zakwaterowanie. Relaks, odpoczynek, kąpiele w scenerii, gdzie wciąż żywe pozostają sceny z Biblii. Korzystamy z mineralnego błota, które odżywczo działa na organizm. Nasz hotel oferuje masaże, saunę, posiada gabinety zabiegowe, łaźnie parowe… Hotelowe spa wykorzystuje słynne, pełne soli i minerałów produkty pochodzące z Morza Martwego, konieczne uprzednie rezerwacje. (B,D).

DZIEŃ 9 – (27 października, niedziela)

Godzinny transfer na lotnisko w Ammanie, wylot z Jordanii.

UWAGA: Tego dnia, przed południem, dla chętnych, rozpoczynamy tygodniową wycieczkę turystyczno-objazdową po Izraelu i Palestynie! Powrót z Tel Avivu. Szczegóły w osobnym programie. Zapraszamy!

Terminy wycieczek: 19 października 2024

Cena wycieczki $1695 + aktualny koszt biletu do/z Ammanu (ok. $1495) z Chicago non-stop, ceny z października 2023. Obowiązuje minimalna ilość uczestników 12 osób, maksymalna – 24. Pierwsza rata $900 płatna w chwili zapisu, druga rata płatna 60 dni przed terminem wycieczki.

Cena wycieczki obejmuje: 4 noclegi w hotelach PIĘCIOGWIAZDKOWYCH, 2 noclegi w Ammanie w hotelu 4*, w klimatyzowanych, 2-os. pokojach, 1 noc na pustyni w luksusowych namiotach, polskojęzyczny przewodnik na miejscu, zwiedzanie wg programu, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, “safari” pick-upami po pustyni Wadi Ram, transfery dla grupy zasadniczej do/z lotniska, koszt wizy jordańskiej, 0.5 litra wody na osobę na dzień w autokarze.  W cenę wycieczki wliczone są również DWA POSIŁKI DZIENNIE; śniadania (SZWEDZKA PŁYTA) oraz OBFITE OBIADOKOLACJE TYPU BUFET. Uczestnicy przylatujący/odlatujący poza grupą zasadniczą, płacą za swój transfer oddzielnie.

Cena wycieczki NIE OBEJMUJE: ewentualnych ubezpieczeń (wymagane ubezpieczenie zdrowotne, zalecane ubezpieczenie podróżne), pozostałych posiłków, jazdy na wielbłądzie na pustyni (35$) ani zwyczajowych napiwków ($3/os dziennie dla kierowcy, $5 dla lokalnego przewodnika).

Biuro zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności zwiedzania w związku z bieżącymi wymogami. Uczestnicy są w całości odpowiedzialni za sprawy ubezpieczeniowe, wizowo-paszportowe (ważność paszportu co najmniej 6 miesięcy, posiadanie odpowiedniej ilości pustych stron na wizy itp.).

UWAGA: na wjazd do Jordanii, nie są wymagane ani szczepienia ani okazanie negatywnego wyniku testu PCR. W drodze powrotnej do USA też nie musimy już wykonywać żadnego testu. Nadal obowiązuje jednak posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego podczas pobytu w Jordanii.

Mapa Podróży

jesień 2024

Jordania z polskim przewodnikiem

$1695 / person

Termin Wycieczki:
19 - 27 października 2024

Cena zawiera:

4 noclegi w hotelach PIĘCIOGWIAZDKOWYCH
2 noclegi w Ammanie w hotelu 4*
1 noc na pustyni w luksusowych namiotach
polskojęzyczny przewodnik na miejscu
bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
"safari" pick-upami po pustyni Wadi Ram
transfery dla grupy zasadniczej do/z lotniska
koszt wizy jordańskiej
DWA posiłki dziennie (śniadania i OBFITA OBIADOKOLACJA typu bufet)
0.5 litra wody na osobę na dzień w autokarze.
Exotica Travel

Exotica travel to rodzinne biuro podróży, organizujące od blisko 30 lat wycieczki z polskim przewodnikiem do najciekawszych miejsc na świecie. Polecamy również pakiety wczasowe Apple Vacations i wyjazdy indywidualne na zamówienie; na ryby, na grzyby...

Kontakt
Znajdź nas na

Copyright © 2021 Exotica Travel

Source: https://currencyrate.today/converter-widget