Nepal – Annapurna trekking, październik 2023

Nepal – Annapurna trekking, październik 2023

Sanktuarium Annapurny Osobiście sprawdzony program autorski – Andrzej Kulka

Program Wycieczki

DZIEŃ 1 – (29 października, niedziela)

Przelot do Katmandu z przesiadką w jednym z tranzytowych portów lotniczych (niekiedy wylatujemy dzień wcześniej, późnym wieczorem, w sobotę 28 października!).

DZIEŃ 2 – (30 października, poniedziałek)

Przylot do stolicy Nepalu. Relaks, odpoczynek i aklimatyzacja do blisko 12 godzinnej zmiany czasu, po niekiedy 30-godz. podróży na drugi koniec świata!

DZIEŃ 3 – (31 października, wtorek)

Po śniadaniu czeka nas półdniowe zwiedzanie miejskiej starówki; hinduistyczna świątynia Pashupatinath, buddyjska stupa Swayambu licząca ponad dwa tysiące lat i zabytkowy rynek główny (Durbar Square) w królewskim mieście Patan.

DZIEŃ 4 – (1 listopada, środa)

Po śniadaniu 200-kilometrowy przejazd do Pokhary (823 m npm), zakwaterowanie, dla chętnych spacer do buddyjskiej kaplicy World Peace Stupa, zakupy (pamiątki, mapy szlaków…) lub przejażdżka łódką po jeziorze Phewa Lake. Nocleg w Pokhara.

DZIEŃ 5 – (2 listopada, czwartek)

Przed świtem, już spakowani na hiking, wyjeżdżamy na wzgórze Sarangkot, podziwiać wschód słońca ponad Himalajami masywu ośmiotysięczników Dhaulagiri oraz Annapurny (jak pogoda dopisze). Dwugodzinny przejazd do Nayapool, przesiadka na jeepy, które wyboistą drogą dowiozą nas (po ok. 2 godz.) do początku naszego trekkingu. Startujemy z parkingu na poziomie 1700 m npm, gdzie opiekę nad grupą przejmuje doświadczony Szerpa. Łatwe, godzinne przejście (m.in przez sprawiający mocne wrażenie, 350-metrowy, wiszący most na rzece Kimrong Khola) na  lunch  do Jhinudanda, skąd – posileni –  zdobywamy kamiennymi schodami pierwsze wzgórze, idąc 400 metrów w pionie do Chhomrong (2,200m) na nocleg. Wliczone: śniadanie (B), lunch (L) i kolacja (D).

DZIEŃ 6 – (3 listopada, piątek)

W nocy (Księżyc tuż przed III kwadrą) i o świcie, czeka nas obezwładniająca panorama Himalajów z Annapurną Południową (7,219m), Hiun Chuli (6,434) i świętą górą Maczapuczre (6,997) włącznie. Po śniadaniu schodzimy godzinę do doliny rzeki Chhomrong Khola, a stamtąd pniemy się około 5 godzin w górę, do Bamboo (2310m) na nocleg, z postojem w Sinuwa na lunch. Po drodze mijamy wioski podpatrując codzienne życie mieszkańców, akurat w tym okresie zajętych typowymi pracami po żniwach. Na płotach i matach suszą się zbiory, kobiety przygotowują posiłki, mężczyźni dźwigają towary w koszykach na plecach. (B,L,D).

DZIEŃ 7 – (4 listopada, sobota)

Około 6-godzinny trekking do Deurali (3200m) prowadzi szlakiem przez fantastyczny, rodendronowo-bambusowy las, z licznymi mostkami i kamiennymi stopniami będącymi samymi w sobie swoistymi dziełami sztuki. Dookoła słychać śpiewy barwnych ptaków tropikalnych krain, widać egzotyczne motyle, przy ścieżce pasą się bawoły i muły… Życie codzienne tutejszej wsi jak gdyby zatrzymało się w czasie w głębokim średniowieczu. Postój na lunch w Himalaya. (B,L,D).

DZIEŃ 8 – (5 listopada, niedziela)

Po śniadaniu czeka nas zaledwie 2-godzinny trekking do schroniska Machhapuchre Base Camp (MBC), czyli de facto Wrót do Sanktuarium Annapurny! Sceneria zmienia się nie do poznania; nikną tropikalne lasy, pojawia się typowo alpejskie, wysokogórskie środowisko tundry. Tutaj właśnie (3,700 m npm), kwaterujemy się na dwie noce i spożywamy lunch. Mamy czas na krótki odpoczynek i zachwyt nad panoramą gór dookoła! Nad głowami możemy dostrzec orły, jastrzębie i sokoły, pośród kamieni pomykają szczekuszki… Stoimy u samych podnóży Wielkich Himalajów w potężnym kotle otoczonym koroną siedmiotysięczników, wznoszących się wokół nas dosłownie “w zasięgu ręki”. Tego południa, najmocniejsi z nas, mogą jeszcze podejść (już bez plecaka) kilkaset metrów w pionie w kierunku ABC, aby zyskać aklimatyzację i chłonąć piękno Himalajów. Nocleg w MBC. (B,L,D).

DZIEŃ 9 – (6 listopada, poniedziałek)

Przed świtem, po kubku gorącej kawy, przez niecałe dwie godziny podchodzimy łatwą do pokonania ścieżką do bazy Annapurna Base Camp (ABC, 4,100 m) – celu naszej wędrówki. O ile dopisze pogoda, podziwiamy wschód słońca w Himalajach! “Zapalanie szczytów”: ośmiotysięcznik (8,091) Annapurna Pierwsza, Annapurna Południowa, Gangapurna, Annapurna III i święta Maczapuczre. Śniadanie, spacery w niezapomnianej scenerii najpiękniejszych gór świata, zejście do bazy MBC, odpoczynek. Drugi nocleg w MBC stwarza nam dodatkową możliwość ujrzenia porannej panoramy Himalajów, w przypadku, gdyby dzień wcześniej pogoda nie dopisała. Ponadto, nasz nocleg na 3700 m będzie znacznie łatwiejszy dla organizmu niż na 4,100 m w przypadku ABC. (B,D,L).

DZIEŃ 10 – (7 listopada, wtorek)

Siedmiogodzinny (16 km) trekking, tym razem łatwiej, bo w dół – 1,400 metrów w pionie – do znanej nam już wioski Bamboo (2,300m), (B,D,L).

DZIEŃ 11 – (8 listopada, środa)

Sześciogodzinne zejście do Chhomrong na lunch i wspaniałe widoki gór, półgodzinne schodzenie do Jhinudanda (1800m) na nocleg, gdzie po dojściu do hoteliku możemy korzystać z naturalnych, gorących wód mineralnych, na kamienistym brzegu rzeki, pośród gęstego, tropikalnego lasu (wstęp płatny $1)! Pamiętać o strojach kąpielowych! (B,L,D).

DZIEŃ 12 – (9 listopada, czwartek)

Półgodzinny spacer na parking po przeciwnej stronie rzeki Kimrong, przesiadka na jeepy, czterogodzinny przejazd do Pokhara. Zakwaterowanie, odpoczynek, obiad przy bulwarze nad jeziorem Phewa, zakupy, spa w hotelu… (B).

DZIEŃ 13 – (10 listopada, piątek)

Przelot do Katmandu, uroczysta, pożegnalna kolacja.

DZIEŃ 14 – (11 listopada, sobota)

Zakończenie wycieczki, wylot z Nepalu około północy, pora zaplanować następny wyjazd-przygodę! Może do bazy pod Mt Everestem (wys. 5,364 m) albo hiking na Alasce?

 

UWAGA: Ten program jest skoordynowany czasowo ze standardową wycieczką do NEPALU, która zaczyna się 27 października, a jej uczestnicy chętni na trekking do Annapurny spotykają się z resztą grupy w Pokharze w środę 1 listopada. Zachęcamy do wzięcia udziału w obu wycieczkach! Cena za obie wynosi wtedy 2,995 USD.

Termin wycieczki: 29 października 2023

Cena wycieczki – 2,295 USD

Cena obejmuje; transfery, noclegi w hotelach wg programu (w lokalnych lodge podczas trekkingu z wyżywieniem) zwiedzanie Katmandu wg programu, wstęp do ABC i zezwolenia trekkingowe, transport lądowy wg programu, przelot z Pokhary do Katmandu, pożegnalna kolacja.

Cena nie obejmuje: żadnych ubezpieczeń (obowiązkowe), przelotów międzynarodowych do/z Nepalu (ok. 1600 USD, cena z listopada 2022), wydatków natury osobistej, wydatków za napoje butelkowanie i alkohole, zwyczajowych napiwków (ok. $60 dla tragarza, ok. $80 dla przewodnika Szerpy) i wydatków będących poza kontrolą biura. Warto skorzystać z usługi tragarza za ok. 130 USD). Grupa liczy minimum 10, maksimum 14 uczestników.

Warto zabrać ze sobą; śpiwór (mroźne noce), porządne i sprawdzone, nieprzemakalne buty trekkingowe, kryjące kostkę, sandały trekkingowe, grube skarpety typu double layer lub smart wool, kijki do chodzenia, długie spodnie (najlepiej rozpinane), latarkę (wyłączenia prądu), własny ręcznik, czapeczkę z daszkiem, okulary p.słoneczne, krem p.słoneczny, Immodium, krople do oczu… Szczegółowa lista niezbędnych rzeczy do zabrania jest dostępna dla Uczestników w biurze.

Fotogaleria z ostatniej wyprawy do Sanktuarium Anapurny jest pod linkiem; https://www.facebook.com/media/set/?vanity=andrzej.kulka.16&set=a.2544193035717597

Mapa Podróży

29 października 2023

$2295 / person

Termin Wycieczki:
29 października - 11 listopada

Cena zawiera:

transfery
noclegi w hotelach wg programu (w lokalnych lodge podczas trekkingu z wyżywieniem)
zwiedzanie Katmandu wg programu
wstęp do ABC i zezwolenia trekkingowe
transport lądowy wg programu
przelot z Pokhary do Katmandu
pożegnalna kolacja
Exotica Travel

Exotica travel to rodzinne biuro podróży, organizujące od blisko 30 lat wycieczki z polskim przewodnikiem do najciekawszych miejsc na świecie. Polecamy również pakiety wczasowe Apple Vacations i wyjazdy indywidualne na zamówienie; na ryby, na grzyby...

Kontakt
Znajdź nas na

Copyright © 2021 Exotica Travel

Source: https://currencyrate.today/converter-widget