Nepal, Everest Base Camp trekking, październik 2024

Nepal, Everest Base Camp trekking, październik 2024

Program Wycieczki

DZIEŃ 1 – (24 października 2024, czwartek)

Przelot do Katmandu z przesiadką w jednym z tranzytowych portów lotniczych.

DZIEŃ 2 – (25 października, piątek)

Przylot do stolicy Nepalu, powitanie przez miejscowego kontrahenta, zakwaterowanie w centrum stolicy, zasłużony relaks i odpoczynek po długiej, niekiedy 30-godzinnej podróży. Aklimatyzacja do 11-godzinnej różnicy czasu. Sklepy z pamiątkami i ze sprzętem sportowym, mapami himalajskich szlaków, są w zasięgu 10 minut spaceru z hotelu.

DZIEŃ 3 – (26 października, sobota)

Po śniadaniu czeka nas całodniowe zwiedzanie najciekawszych miejsc w Dolinie Katmandu. Hinduistyczna świątynia Pashupatinath, gdzie można spotkać barwne postaci joginów i gdzie dokonuje się spalania zwłok nad brzegami świętej rzeki Bagmati. Zaliczona do światowych zabytków UNESCO Buddyjska stupa Bodnath w dzielnicy tybetańskiej, licząca ponad dwa tysiące lat stupa Swayambunath również należąca do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare miasto Patan z jego wspaniałą architekturą i dziełami buddyjskiej oraz newarskiej sztuki. Wieczorem spotkanie grupy dotyczące detali logistycznych naszej trasy pod bazę Everestu (EBC). Nocleg.

DZIEŃ 4 – (27 października, niedziela)

Cztero-pięciogodzinny przejazd (130 km) do Manthali. Zakwaterowanie.

DZIEŃ 5 – (28 października, poniedziałek)

Po śniadaniu czeka nas ok. 40-minutowy przelot do miejscowości Lukla (2860m), który sam w sobie jest wielką przygodą, gdyż docelowy pas startowy lotniska im. Tenzing/Hillary w Lukla uważany jest powszechnie za jeden z najtrudniejszych na świecie. Nasz trekking rozpoczynamy z portu lotniczego idąc około 4 godzin do osady Phakding na nocleg (2600m). Po drodze mijamy wsie ozdobione trzepocącymi się na wietrze modlitewnymi chorągiewkami. Podglądamy codzienne życie miejscowej ludności, oglądamy prastare stupy i buddyjskie klasztory. Nocleg w Tea House.

DZIEŃ 6 – (29 października, wtorek)

Po śniadaniu zaczynamy ok. 5-godzinne podejście do zamieszkałego przez Szerpów miasteczka Namche Bazaar. Podążamy zalesioną doliną rzeki Dudh Koshi, podziwiając górską scenerię, tarasowe pola, jaki na pastwiskach. Przekraczamy liczne, wiszące mosty. Nocleg w Tea House, w kipiącym życiem Namche Bazaar, na wysokości 3440 m, gdzie można jeszcze dokonać ostatnich zakupów.

DZIEŃ 7 – (30 października, środa)

Cały dzień przeznaczamy na bardzo ważną aklimatyzację organizmu do dużych wysokości, jakie nas czekają w nadchodzących dniach. Bez bagażu chodzimy kilka godzin po okolicznych wioskach (np. do Khumjung, 3780 m) zwiedzając szkołę dla Szerpów, założoną przez Sir Emdunda Hillarego i podpatrując codzienne życie mieszkańców. Z tej okolicy możemy już zaobserwować niektóre, himalajskie szczyty; Ama Dablam, Thamserku, Khumbila, Lhotse, Nuptse i Mt Everest. Nocleg w Tea House.

DZIEŃ 8 – (31 października, czwartek)

Około 5-, 6-godzinny trekking z Namche (3440) do Tengboche (3860), biegnący pięknym szlakiem pośród rododendronowych zagajników, wzdłuż buddyjskich kaplic i ozdobnych, modlitewnych murów, po malowniczych mostach wiszących nad rzekami. Nocleg w Tea House.

DZIEŃ 9 – (1 listopada, piątek)

Dzisiejszy 5, 6-godzinny trekking do szerpańskiej wioski Dingboche (4410) jest wyjątkowo spektakularny, ale bardziej wymagający niż wczorajszy marsz. Nasycone wspaniałymi, górskimi widokami podejście prowadzi m.in przez malowniczo położoną osadę Pangboche, gdzie wieśniacy uprawiają m.in. ziemniaki, grykę i jęczmień. Nocleg w Tea House.

DZIEŃ 10 – (2 listopada, sobota)

W Dingboche (4410) spędzamy kolejny, cały dzień przeznaczony na dostosowanie organizmu do dużych wysokości. To nie znaczy, że będziemy siedzieć na krzesłach! Po śniadaniu idziemy bowiem na hiking wzdłuż doliny rzeki Imja Khola do Chhukung Ri lub Nagarzhang Peak, skąd widać np. niezwykłe firany lodu obok przełęczy Amphu Lapcha a także Makalu i ścianę Lhoce. Nocleg w Tea House.

DZIEŃ 11 – (3 listopada, niedziela)

Po śniadaniu ruszamy na pięciogodzinne podejście do Lobuche, na wysokość 4910 m nad poziomem morza, pamiętając, że szczyt Mont Blanc w Alpach, wznosi się zaledwie na… 4808 m! Znajdujemy się już powyżej strefy występowania lasów, bez zielonych pól… Docieramy do moreny schodzącego z Everestu lodowca Khumbu, gdzie sceneria staje się coraz bardziej surowa a nagie skały często pokryte śniegiem. Nocleg w Tea House z zachwycającym widokiem Wysokich Himalajów roztacza się dookoła, z dominującym szczytem Nuptse (7864) naprzeciw.

DZIEŃ 12 – (4 listopada, poniedziałek)

Dzień do zapamiętania na całe życie, gdyż po śniadaniu idziemy z Lobuche (4910) do Gorak Shep (5140), zostawiamy zbędny bagaż w naszym noclegowym schronisku (guesthouse) i – po lunchu – kontynuujemy trekking (ok. 4 godziny) wzdłuż lodowca Khumbu do wymarzonego celu; EVEREST BASE CAMP (EBC, 5364 m npm). Po sesji zdjęciowej tuż u podnóży NAJWYŻSZYCH GÓR ŚWIATA schodzimy na nocleg do Gorak Shep. Dzisiejszy marsz zajmie nam w sumie do 7 godzin. Nocleg w Tea House.

DZIEŃ 13 – (5 listopada, wtorek)

Wczesny, poranny wypad (3-4 godziny) na “punkt widokowy” Kalapathar (5550m) z powalającą na kolana panoramą Wysokich Himalajów! Jednocześnie, jest to najwyżej położone miejsce w Nepalu, gdzie nie jest wymagane zezwolenie wspinaczkowe. Albo.. jeżeli nie dotarliśmy do Bazy pod Everestem (EBC) poprzedniego dnia, mamy możliwość dokonać tego o dzisiejszym ranku! O tym zawsze decyduje aktualna pogoda. Powrót na śniadanie do hoteliku w Gorak Shep, schodzimy około 3 godzin do Lobuche (4910) na nocleg w Tea House.

DZIEŃ 14 – (6 listopada, środa)

Około 6-7 godzinne zejście do Denboche, gdzie na wysokości 3820 m, nareszcie zaznamy długo oczekiwanego, spokojnego snu, bez rozrzedzonego powietrza. Idziemy przez Thok La i Pheriche na spokojnie sycąc oczy widokami gór dookoła, z lunchem w Pangbocze. Po lunchu kierujemy się w stronę doliny rzeki, pokonujemy wiszący most, 10 minut do góry, a potem już po płaskim terenie do Deboche na nocleg w Tea House (opcja – nocleg w Tengboche).

DZIEŃ 15 – (7 listopada, czwartek)

Kontynuujemy blisko 7-godzinne zejście w dół na nocleg do Jorsale (2740) zaliczając po drodze strome schody do Tengboche i Phungi Thanga (3250). Lunch w Namche Bazaar. Nocleg w Jorsale w Tea House.

DZIEŃ 16 – (8 listopada, piątek)

Ostatni dzień trekkingu wymaga około 5 godzin marszu mocno uczęszczaną dróżką pomiędzy wioskami Szerpów przez Phakding do Lukla (2860), gdzie zatrzymujemy się na nocleg w Tea House.

DZIEŃ 17 – (9 listopada, sobota)

O 6:30 rano musimy już być spakowani i gotowi na odlot do Manthali, dokąd samoloty odlatują pomiędzy 7:30 a 10 rano, zależnie od bieżących warunków atmosferycznych. Po prawej stronie, za oknami samolotu, ponownie ukażą się na pożegnanie Wysokie Himalaje, niektóre szczyty będą nam już znajome. Przejazd busem do Katmandu, zakwaterowanie w hotelu w ‘turystycznej” dzielnicy Thamel, czas wolny.

DZIEŃ 18 – (10 listopada , niedziela)

Śniadanie w hotelu, wolny czas oczekiwania na transfer na lotnisko zgodnie z rezerwacjami lotniczymi, zakończenie wycieczki. Pora zaplanować następny wyjazd-przygodę! Może do bazy pod Makalu, Dookoła Annapurny, Trzy Przełęcze albo hiking na Alasce?

DZIEŃ 19 – (11 listopada 2024, poniedziałek)

Przylot.

UWAGA; uczestnicy o doskonałej kondycji mogą w drodze powrotnej zahaczyć o Gokyo Ri z malowniczym jeziorem i najpiękniejszą panorama Wysokich Himalajów.  Taki scenariusz może wymagać pobytu na szlakach o około 3 dni dłużej. Szczegóły w biurze.

Termin wycieczki: 24 października – 11 listopada 2024

Cena wycieczki – 3,245 USD

Cena obejmuje; transfery, noclegi w hotelach wg programu (w lokalnych, skromnych lodge/tea house podczas trekkingu z wyżywieniem), zwiedzanie Katmandu wg programu (osobno płacimy za wstępy), śniadania w Katmandu, wstęp do Parku Narodowego Sagarmatha i zezwolenia trekkingowe, transport lądowy jeepem/vanem wg programu, przelot do Lukla i z powrotem, lokalnego przewodnika Szerpę, usługę tragarza (1 tragarz na dwie osoby, z limitem bagażu 15 kg/os.).

Cena nie obejmuje: UBEZPIECZEŃ (obowiązkowe), przelotów międzynarodowych do/z Nepalu (1600 USD, cena z października 2023), wydatków natury osobistej, wydatków za napoje butelkowanie i alkohole, kawę, herbatę i filtrowaną wodę podczas trekkingu, zwyczajowych napiwków ($5 dziennie/os.) Cena nie obejmuje również wydatków będących poza kontrolą biura, jak np. związanych z katastrofami naturalnymi, opóźnieniami lotów z powodu pogody, politycznych niepokojów, strajków etc. Grupa liczy minimum 10, maksimum 14 uczestników.

Warto zabrać ze sobą; śpiwór (mroźne noce), porządne i sprawdzone, nieprzemakalne buty trekkingowe, kryjące kostkę, sandały trekkingowe, grube skarpety typu double layer lub smart wool, kijki do chodzenia, długie spodnie (najlepiej rozpinane), latarkę (wyłączenia prądu), własny ręcznik, czapeczkę z daszkiem, okulary p.słoneczne, krem p.słoneczny, Immodium, krople do oczu… Szczegółowa lista niezbędnych rzeczy do zabrania jest dostępna dla Uczestników w biurze.

Fotografie ilustrujące ten program wykonali znakomici fotograficy i podróżnicy – Jacek Joniec oraz Bogdan Grygiel, dzięki serdeczne za przybliżenie tak cudnych krajobrazów !

Mapa Podróży

24 października - 11 listopada 2024

$3245 / person

Termin Wycieczki:
24 października - 11 listopada 2024

Cena zawiera:

transfery
noclegi w hotelach wg programu (w lokalnych, skromnych lodge/tea house podczas trekkingu z wyżywieniem)
zwiedzanie Katmandu wg programu (osobno płacimy za wstępy)
śniadania w Katmandu
wstęp do Parku Narodowego Sagarmatha i zezwolenia trekkingowe
transport lądowy jeepem/vanem wg programu
przelot do Lukla i z powrotem
lokalnego przewodnika Szerpę
usługę tragarza (1 tragarz na dwie osoby, z limitem bagażu 15 kg/os.)
Exotica Travel

Exotica travel to rodzinne biuro podróży, organizujące od blisko 30 lat wycieczki z polskim przewodnikiem do najciekawszych miejsc na świecie. Polecamy również pakiety wczasowe Apple Vacations i wyjazdy indywidualne na zamówienie; na ryby, na grzyby...

Kontakt
Znajdź nas na

Copyright © 2021 Exotica Travel

Source: https://currencyrate.today/converter-widget