Wielbicieli tych majestatycznych, królewskich ptaków zapraszamy na oryginalne, krótkie wycieczki w środku zimy, zapoznające nas z największą koncentracją orłów na Środkowym Wschodzie USA. Opuścimy Chicago wczesnym rankiem docierając po 3 godzinach jazdy do zadziwiającego miejsca, gdzie podczas siarczystych mrozów zbierają się orły bieliki amerykańskie w ilościach oglądanych tylko na Alasce.
Przy wyjątkowo niskich teperaturach możemy oczekiwać widoku aż kilkudziesięciu tych pięknych ptaków na raz! Im chłodniej tym… lepiej, dla nas! Im cieplej, tym orłów jest mniej. Na miejscu spędzimy następne 3 godziny w dwóch różnych lokalizacjach. A po obserwacji orłów czeka nas…. spacer po lesie w scenerii wapiennych skał i zamarzniętych wodospadów. Powrót do Wietrznego Miasta przewidujemy na godz. 16-17.
Rząd ptaków drapieżnych składa się z około 300 gatunków należących do rodzin: jastrzębiowatych, sokołowatych, rybołowów, sekretarzy i kondorów. Zamieszkują one prawie całą Ziemię z wyjątkiem Antarktydy i Polinezji. Orzeł bielik (Haliaeetus albicilla) jest dużym drapieżnikiem z rodziny jastrzębiowatych zamieszkującym rozległe tereny północnej półkuli od Azji poprzez Europę, Islandię i Grenlandię aż po Amerykę Północną. W Polsce jest to nieliczny już niestety ptak lęgowy, głównie na wschodzie i północy, gdzie żyje około 600 par. Przyjmuje się, iż ten gatunek jest uwidoczniony w godle Polski. W Stanach Zjednoczonych występuje blisko spokrewniony gatunek ( H. leucocephalus), który dzięki akcjom ochrony szczęśliwie powrócił z fazy zagrożenia i ponownie stał się pospolitym na niegdysiejszych terenach bytowania.
Samice orła bielika są nieznacznie większe od samców, lecz w upierzeniu nie ma różnic między płciami. Ptaki młode są całe ciemnobrunatne. U dorosłych ptaków głowa i szyja jaśnieją, by po 5-6 latach stać się śnieżnobiałe, pióra tułowia natomiast czernieją (orzeł biały staje się – de facto – czarny!). Ogon krótki, układający się w wachlarz, klinowaty, z każdym rokiem jaśniejszy. Dziób ciemny u młodych, jaśnieje z wiekiem do jasnożółtego lub koloru kości słoniowej, woskówka żółta. Nogi żółte, skok do połowy nieopierzony.
Wymiary: długość ciała ok. 85-95 cm, rozpiętość skrzydeł: samce do 220 cm, samice do 240 cm
waga: samce 3,5-4,5 kg, samice 4-6 kg. Środowisko życiowe: starodrzewy w pobliżu dużych, otwartych zbiorników wodnych. Bieliki budują gniazdo na drzewie, w pobliżu pnia. Zazwyczaj jedna para buduje ich kilka. W ciągu roku para wyprowadza jeden lęg, składając dwa jaja (rzadko od 1 do 4) w marcu lub kwietniu. Jaja wysiadywane są przez okres około 40 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 70 dniach. Pożywienie: głównie ryby, poluje również na ptaki (przede wszystkim wodne, do wielkości czapli/gęsi włącznie), sporadycznie łowi ssaki. Przy braku świeżej zdobyczy zjadana jest również padlina.
Termin 2022: niedziela 6 oraz 13 lutego, cena wycieczki: $40. Cena obejmuje transport mikrobusem i opiekę polskiego przewodnika.
Należy zabrać ze sobą ciepłą odzież (zima!), łańcuchy antypoślizgowe (kolce) na buty, stuptuty, dobrą lornetkę, sprzęt fotograficzny (statyw, teleobiektyw i zapasowe baterie, które wyczerpują się niewiarygodnie szybko w niskich temperaturach) termos z gorącą kawą/herbatą i ulubione utwory muzyczne, najlepiej tematycznie powiązane z zimą i z ptakami, najlepiej orłami. Wybór najodpowiedniejszej muzyki będzie uhonorowany Nagrodą Prezesa.
transport mikrobusem |
opiekę polskiego przewodnika |
Copyright © 2021 Exotica Travel