TURCJA, AZERBEJDŻAN – maj 2025

TURCJA, AZERBEJDŻAN – maj 2025

STAMBUŁ – TROJA – EFEZ – IZMIR – HAGIA SOPHIA – BŁĘKITNY MECZET – PAMUKKALE – KONYA – KAPADOCJA – PERGAMON – AZERBEJDŻAN – BAKU STARE MIASTO – STAROŻYTNE PETROGLIFY – BŁOTNE WULKANY – AZERSKA KUCHNIA – NOCNE BAKU

Program Wycieczki

Dzień 1 – (piątek, 2 maja 2025)

PRZELOT

Późnym wieczorem wylot w kierunku Turcji, przelot nad Atlantykiem i całą Europą.

 

Dzień 2 – (sobota, 3 maja 2025)

STAMBUŁ

Lądowanie w Stambule po południu, transfer do hotelu w centrum miasta, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży i aklimatyzacja do różnicy czasu, która wynosi 8 godzin. Stambuł to największe miasto Turcji, niezwykle malowniczo położone na Złotym Rogu nad Bosforem, mianowane w 330 roku stolicą Imperium Cesarstwa Wschodniorzymskiego jako Konstantynopol. Współczesny Stambuł słynie ze wspaniałych zabytków.

 

Dzień 3 – (niedziela, 4 maja)

STAMBUŁ

Stambuł, po śniadaniu czeka nas relaksujące zwiedzanie 16-milionowej metropolii; rozpoczynamy od rejsu po Cieśninie Bosforskiej oddzielającej Europę od Azji, oferującego panoramę brzegów usianych wspaniałymi zabytkami. Odwiedzamy m.in. Bazar Przypraw, Pałac Beylerbeyi, Meczet Rustempasa, Most Bosforski, wzgórze Camlica. Kolacja w hotelu, nocleg w Stambule (B,D).

 

Dzień 4 – (poniedziałek, 5 maja)

STAMBUŁ

Stambuł, całodniowe zwiedzanie miasta. Zaczynamy od Haga Sophia – najważniejszego dzieła architektury bizantyńskiej! Budowla powstała w 537 roku jako Kościół Mądrości Bożej, po zwycięstwie muzułmanów (1453) stała się meczetem, obecnie jest to obiekt muzealny. Zbudowany w XVII wieku, wspaniały Błękitny Meczet miał w założeniu przyćmić chwałą poprzedni kościół. Wizytujemy Podziemną Cysternę (Cysterna Bazyliki) z 532 roku i Pałac Topkapi na stambulskim Akropolu, skąd roztacza się imponujący widok na Złoty Róg, Bosfor i Morze Marmara. Chodzimy kolorowymi uliczkami Wielkiego Bazaru, z 4 tysiącami straganów, w których można znaleźć egzotyczne cuda wschodniego świata; tureckie dywany, wyroby ze skóry, miedzi, mosiądzu i alabastru, ceramiką i nieopisane w smaku słodycze. Nocleg w Stambule (B,D).

 

Dzień 5 – (wtorek, 6 maja)

TROJA

Po śniadaniu przejazd do Cannakale, wizyta na półwyspie Gallipoli i przeprawa przez Cieśninę Dardanele do antycznej Troji. To starożytne miasto rozsławione przez Homera w epickim poemacie “Iliada” jest obecnie obiektem z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piękna Helena i Koń Trojański skłaniają do rozmyślań o czasach sprzed 3200 lat! Nocleg w Canakkale (B,D).

 

Dzień 6 – (środa, 7 maja)

PERGAMON

Po śniadaniu przejazd do Bergamy, gdzie odwiedzimy Pergamon – jedno z najpiękniejszych miast hellenistycznych pochodzące z IV wieku przed Chrystusem, gdzie znajdowała się m.in. druga co do wielkości biblioteka starożytnego świata (200 000 zwojów) i rzymski Amfiteatr Anatolii dla 10 tysięcy widzów. W okresie hellenistycznym tutaj rozpoczęto produkcję pergaminu, który rozsławił miasto w świecie! Zwiedzamy fragmenty Wielkiego Ołtarza Zeusa, którego najważniejsze elementy można obecnie oglądać w berlińskim Muzeum Pergamonu. Podziwiamy Asklepeion, świątynię Asklepiosa – greckiego boga sztuki lekarskiej, którego rzymskim odpowiednikiem był Eskulap. Asklepeion pełnił rolę współczesnych szpitali i uzdrowisk (przyrodolecznictwo, kąpiele, masaże, ćwiczenia fizyczne, post…). Pergamon został w 2014 wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd na nocleg do Izmiru (B,D).

 

Dzień 7 – (czwartek, 8 maja)

EFEZ, IZMIR

Po śniadaniu wizytujemy starożytne miasto Efez. Oglądamy hipodrom, na którym niegdyś odbywały się wyścigi rydwanów, ruiny Świątyni Artemidy i Dom Najświętszej Marii Panny, gdzie – wg legendy – spędziła ostatnie chwile swojego życia. Pod koniec dnia wizytujemy wioskę słynącą z win, które… można kosztować! Przejazd do hotelu w Izmirze, kolacja. (B,D).

 

Dzień 8 – (piątek, 9 maja)

PAMUKKALE

Po śniadaniu przejazd do Pamukkale, gdzie zobaczymy słynne “tarasy trawertynowe” – obramowane wapiennymi barierami kaskady lazurowych stawów z malowniczymi naciekami. Zwiedzamy Hierapolis, w tym wspaniale zachowaną nekropolię, główną ulicę, bramy, łaźnie termalne, teatr grecko-rzymski i Bazylikę św. Filipa. Dla chętnych kąpiel w leczniczej wodzie mineralnej! Przejazd do hotelu w Pamukkale na nocleg (B,D).

 

Dzień 9 – (sobota, 10 maja)

KONYA

Przejazd z Pamukkale do Konya, starego miasta rzymskiego i bizantyńskiego, zapełnionego również dziełami sztuki islamskiej. Miasto słynie z działalności suficyjskiej mistyczki Mevlany oraz Rumiego, który był założycielem Zakonu Tańczących Derwiszy. Czterogodzinny przejazd do Kapadocji, nocleg w 5-gwiazdkowym hotelu (B,D).

 

Dzień 10 – (niedziela, 11 maja)

KAPADOCJA

Całodniowa wycieczka po najbardziej interesujących zakątkach Kapadocji, która obejmuje wizytę w Dolinie Devrent, aby zobaczyć wyjątkowe “bajkowe kominy” i Pashabagiskalne ostańce w kształcie grzybów! Odwiedzimy starożytne kościoły wykute w skale i osady chrześcijańskie w skansenie Goreme, a następnie udamy się do zamku Uchisar. Kolacja w hotelu, nocleg w Kapadocji (B,D).

UWAGA: tego dnia o poranku mamy możliwość wzięcia udziału w locie balonem na rozgrzane powietrze ponad fantastycznie ukształtowaną okolicą. Ta atrakcja jest ZAWSZE uzależniona od warunków atmosferycznych, a zgodę wydają lokalne władze dopiero 1 dzień przed lotem. Rezerwację mamy wszyscy wstępnie dokonane.

 

Dzień 11 – (poniedziałek, 12 maja)

ANKARA – AZERBEJDŻAN

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu w Kapadocji i przejazd do Ankary, skąd późnym popołudniem odlecimy do stolicy Azerbejdżanu.

 

Dzień 12 – (wtorek, 13 maja)

BAKU

Przylot do Baku po północy, transfer do hotelu w centrum miasta, odpoczynek po podróży, późne śniadanie i relaksujące zwiedzanie miasta! Korzystamy z lokalnego biura podróży, biorąc udział w wycieczce City Tour Baku, trwającej około 4 godzin, w cenie ok. $55. W programie: Highland Park, Baku Avenue, Stare Miasto Baku, Pałac Shirvanshah, ulica Nizami. Dla chętnych – opcjonalna wycieczka – Nocne Baku! Nocleg w Baku.

 

Dzień 13 – (środa, 14 maja)

BAKU

Zwiedzanie okolicy Baku, kiedy ponownie korzystamy z lokalnego biura podróży, zwiedzając atrakcje poza miastem, jak starożytne petroglify w jaskini Gobustan i wulkany błotne. Po drodze zatrzymujemy się przy zabytkowym, pierwszym szybie naftowym w kraju, przy meczecie Bibi Haybat oraz Świątyni Ateshgah.  Docelowe ryty naskalne Gobustan znajdują się w odległości około 70 km od stolicy. Ta siedmiogodzinna wycieczka z tradycyjnym lunchem kosztuje ok. $60. Powrót do Baku na nocleg.

 

Dzień 14 – (czwartek, 15 maja)

POWRÓT

Wylot powrotny z Baku, przylot do USA w ten sam dzień.

 

Termin wycieczki: 2 maja 2025

    Cena wycieczki przy 10-15 osobach – 2,795 USD plus aktualny koszt przelotu do Stambułu i z powrotem z Baku, w cenie około $1,500 (stan na maj 2024). Dopłata do pokoju 1-osobowego wynosi $620. Minimalna ilość uczestników 10 osób, maksymalna – 20.

   Cena obejmuje: transfery do/z hotelu, zakwaterowanie wg programu w hotelach 4-5*, w Turcji dwa posiłki dziennie; 9 śniadań (B) i 9 obiado-kolacji (D) wg programu, transport mikrobusem z klimatyzacją, wstępy wg programu, regionalne podatki oraz opiekę polskiego i lokalnego przewodnika. Proponowany przez nasz hotel w Stambule to: Hotel SC Germir Palas (4*) lub podobnej kategorii, natomiast w Pamukkale i Kapadocji 5-gwiazdkowe; hotel Colossae oraz Hotel Dinle, odpowiednio.

   Cena nie obejmuje: przelotów samolotowych, ubezpieczeń, wydatków osobistych, dodatkowych aktywności nie objętych w programie; napojów alkoholowych, posiłków nie wyszczególnionych w programie, napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników ($5/os/dzień). Możliwy jest udział w zajęciach fakultatywnych, za dodatkową opłatą: np. lot balonem w Kapadocji za około $160.

UWAGA: uczestnicy są w całości odpowiedzialni za sprawy paszportowo-wizowe, obywatele USA/POLSKI nie potrzebują wiz ani do Turcji ani do Azerbejdżanu. Gniazdka elektryczne w obu krajach są tego typu co w Polsce, prąd posiada napięcie 220-230 Volt. Oczekiwane temperatury w Baku i w Stambule wynoszą dla maja 73/56F (23/13 stopni Celsjusza), w Kapadocji może być najchłodniej; 49F (10C) nad ranem. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy PRZED wylotem i posiadać co najmniej 3 puste strony.

 

 

 

 

Mapa Podróży

Wiosna 2025

Turcja Azerbejdżan Efez Troja Izmir Kapadocja Pamukkale wycieczka z polskim przewodnikiem

$2,795 / person

Termin Wycieczki:
2 - 15 maja 2025

Cena zawiera:

transfery do/z hotelu
zakwaterowanie wg programu w hotelach 4-5*
w Turcji dwa posiłki dziennie; 9 śniadań (B) i 9 obiado-kolacji (D) wg programu
transport prywatnym mikrobusem z klimatyzacją
w Turcji - wszystkie wstępy wg programu
opieka polskiego i lokalnego przewodnika.
Exotica Travel

Exotica travel to rodzinne biuro podróży, organizujące od blisko 30 lat wycieczki z polskim przewodnikiem do najciekawszych miejsc na świecie. Polecamy również pakiety wczasowe Apple Vacations i wyjazdy indywidualne na zamówienie; na ryby, na grzyby...

Kontakt
Znajdź nas na

Copyright © 2021 Exotica Travel

Source: https://currencyrate.today/converter-widget