Wiosna w Appalachach

Wiosna w Appalachach

Appalachy – Park Narodowy Wielkich Gór Dymnych Smoky Mountains – Pasmo Błękitne Blue Ridge – park narodowy Shenandoah, park narodowy Cuyahoga

program autorski –  Andrzej Kulka

Program Wycieczki

Dzień 1 (7 maja, sobota)

Wyjazd z Chicago wczesnym rankiem, podróż autostradą I-65 porzez stany: Indiana, Ohio i Kentucky do Tennessee. Po drodze oglądamy krajobrazy amerykańskiego Midwestu i pasma Appalachów urządzając co kilka godzin przystanki na odpoczynek przy zajazdach. Dwugodzinny postój połączony z relaksem i spacerem ścieżkami pośród lasu w uroczym parku stanowym po drodze. Wieczorem docieramy do Wielkich Gór Dymnych. Nocleg u podnóża gór.

Dzień 2 (8 maja, niedziela)

Piesze trasy SMOKY MOUNTAINS.

Cały dzień przeznaczamy na spacery po szlakach w Parku Narodowym Wielkich Gór Dymnych; widoki, trasy hikingowe, stoki gór w barwach wiosny, strumienie, wodospady… Naszym celem jest dzisiaj szlak do wodospadów Ramsey Cascades (5 godzin spaceru tam i z powrotem, trasa średniej trudności). Przejazd na przełęcz New Found Gap, panorama gór, dla chętnych fragment sławetnego Szlaku Appalachów, który – mierząc ponad 3500 kilometrów – jest NAJDŁUŻSZYM szlakiem pieszym na naszej planecie! Ten wspaniały szlak powstał w latach 20. i 30. XX wieku, a w 1968 roku został włączony przez Kongres Stanów Zjednoczonych do narodowego systemu National Trails System). Przy sprzyjającej pogodzie czeka nas spektakularny zachód słońca. Nocleg na terenie rezerwatu Indian Cherokee.

Dzień 3 (9 maja, poniedziałek)

Wjazd do Doliny Oconaluftee w Parku Narodowym Wielkich Gór Dymnych, gdzie szukamy zwierzyny (jelenie wapiti, dzikie indyki…) i oglądamy drewniane zabudowania pierwszych białych osadników w Smoky Mountains. Wizyta w centrum informacyjnym tego najbardziej odwiedzanego przez turystów parku narodowego w USA (12 mln w 2020!). Od granicy tego Parku czeka nas spektakularny przejazd górami od południowego końca Blue Ridge Parkway (mila 469) na indiańskiej ziemi, poprzez rezerwat przyrody Pisgah National Forest aż do Asheville (mila 380), z widokami po drodze m.in. na szczyty Mount Pisgah (5721 stop) i fantazyjne skały Devil’s Courthouse oraz Looking Glass Rock. Nocleg w Asheville, w stanie Karolina Północna.

Dzień 4 (10 maja, wtorek)

BLUE RIDGE PARKWAY

Kontynuujemy przejazd słynną, malowniczą drogą Blue Ridge, łączącą Park Narodowy Wielkich Gór Dymnych z parkiem narodowym Shenandoah na długości 755 kilometrów (469 mil). Ta prowadząca często wąskimi krawędziami widokowa droga została skonstruowana w 1936 roku na terenie Karoliny Północnej i Wirginii. Zwiedzanie zaczynamy w jej południowo-zachodniej części, gdzie podziwiamy wspaniałe krajobrazy; wodospady, rzeki, górskie szczyty, m.in Mt Mitchell, który mierząc 2037 m npm (6684 ft), jest najwyższą górą we wschodniej części USA (wjazd na szczyt może być uzależniony od warunków atmosferycznych). Przejazd do wodospadów Linville (najgłębszy wąwóz na wschód od Wielkiego Kanionu rzeki Kolorado w Arizonie). Półtoragodzinny spacer do fantastycznych kaskad utrwalonych w filmie “Ostatni Mohikanin” z 1992 roku. Panorama fantastycznej góry Grandfather Mountain oraz hiking na jej południowo-wschodnich stokach. Nocleg w Wirginii, dzisiejszy przejazd wynosi około 250 mil.

Dzień 5 (11 maja, środa)

BLUE RIDGE PARKWAY, SHENANDOAH

Przeprawa do północno-wschodniej części Blue Ridge z postojami w najciekawszych widokowo miejscach. Wejście na usiany ogromnymi, granitowymi głazami grzbiet Sharp Top na górze Peaks of Otter (2.5 godz. spaceru, 5 km tam i z powrotem, 400 m w pionie do pokonania). Wjazd do parku narodowego Shenandoah przez Swift Run Gap. Półtoragodzinny (tam i z powrotem) hiking do wodospadów Dark Hollow Falls, jazda do Skyland, gdzie do zachodu słońca podziwiamy krajobrazy Błękitnego Pasma Appalachów! W miarę możliwości spacer wzdłuż szlaku Passamaquaddy Trail lub na szczyt Stony Mountain (to jest również część wspomnianego Szlaku Appalachów). Przez Zachodnią Wirginię i Maryland docieramy na nocleg w górach Pensylwanii. Dzisiejszy przejazd wynosi około 350 mil.

Dzień 6 (12 maja czwartek)

DROGA POWROTNA

Przejazd przez Pensylwanię, Ohio i Indianę do Wietrznego Miasta. Po drodze wizyta w uroczym, utworzonym dopiero w 2000 roku Parku Narodowym Cuyahoga. Podziwiamy wodospady Brandywine, godzinny relaks na ścieżkach w leśnych zakątkach urozmaiconych kolorowymi skałkami o zadziwiających kształtach. Powrót do Chicago wieczorem, pozostawiając za sobą jedenaście stanów oraz trzy rzadko odwiedzane parki narodowe USA!

Termin 2022: 7 maja

Cena wycieczki – $795.

Cena obejmuje transport, noclegi w motelach w pokojach 2-osobowych, 2-łóżkowych i usługi polskiego przewodnika.

Warto zadbać uprzednio o kondycję fizyczną, załadować do telefonu stosowne aplikacje topograficzne i zabrać ze sobą: odzież odpowiednią na góry, odzież na zmianę, kijki do chodzenia, nieprzemakalne, mocne terenowe buty z twardą podeszwą sięgające powyżej kostek, aparat fotograficzny, statyw, GPS,  karty pamięci, ładowarkę, zapasowe baterie, latarkę, krem p.słoneczny, ciepłą czapkę, okulary p.słoneczne, buty neoprenowe, najlepszych znajomych a także dobry humor! Cała nasza trasa mierzy blisko dwa tysiące mil.

Mapa Podróży

Maj 2022

$795 / person

Termin Wycieczki:
7 maja - 12 maja

Cena zawiera:

transport
noclegi w motelach w pokojach 2-osobowych, 2-łóżkowych
polskiego przewodnika
Exotica Travel

Exotica travel to rodzinne biuro podróży, organizujące od blisko 30 lat wycieczki z polskim przewodnikiem do najciekawszych miejsc na świecie. Polecamy również pakiety wczasowe Apple Vacations i wyjazdy indywidualne na zamówienie; na ryby, na grzyby...

Kontakt
Znajdź nas na

Copyright © 2021 Exotica Travel

Source: https://currencyrate.today/converter-widget