ETIOPIA 2024, 12 dni

SKALNE KOŚCIOŁY LALIBELA – WYŻYNA ABISYŃSKA – ADDIS ABEBA – ŹRÓDŁA NILU BŁĘKITNEGO – MURZYŃSKIE PLEMIONA – WIELKI TEKTONICZNY RÓW AFRYKAŃSKI – ŚREDNIOWIECZNE FORTECE – ETIOPSKI CAMELOT – CEREMONIA KAWY

Program Wycieczki

Dzień 1 – (sobota, 30 listopada 2024)

Wylot do Etiopii z przesiadką (lub bez) w jednym z portów lotniczych.

 

Dzień 2 – (niedziela, 1 grudnia)

ADDIS ABEBA

Przylot do stolicy byłej Abisynii. Przy sprzyjających rezerwacjach lotniczych zwiedzimy fascynujące Muzeum Archeologiczne, Miejską Katedrę i wyjedziemy na wzgórze Entoto , aby z poziomu 3,200 m npm podziwiać panoramę miasta. Nocleg. UWAGA: wspomniane muzeum mieści szczątki najstarszego ludzkiego przodka, australopiteka Lucy, sprzed 3.2 miliona lat!

 

Dzień 3 – (poniedziałek, 2 grudnia)

LALIBELA

Godzinny przelot do Lalibela. Miasto zwane niegdyś Roha, określane jest również – nie bez racji – jako Druga Jerozolima, albo Afrykańska Petra. “Ósmy Cud Świata” zakwalifikowany jako Światowe Dziedzictwo Ludzkości UNESCO. Według lokalnej legendy, cesarz Lalibela, który powrócił z Jerozolimy tuż przed atakiem muzułmanów, został w widzeniu poinstruowany przez Boga, by zbudował Drugą Jerozolimę. Prawie cały dzień spędzamy na oglądaniu zabytków tego miasta, w tym wykutych w bazaltowej skale, jedenastu kamiennych kościołów z XII wieku. Jeden z tych monolitów zawiera – podobno – biblijną Arkę Przymierza! Nocleg w rewelacyjnie położonym hotelu  https://www.maribelahotel.com, lub zbliżonym.

 

Dzień 4 – (wtorek, 3 grudnia)

LALIBELA

Ciąg dalszy zwiedzania wspaniałych zabytków Lalibeli, najsłynniejszy z nich – kościół św. Jerzego, odwiedziny w unikalnym, sąsiednim klasztorze, obiad w lokalnej restauracji, ceremonia parzenia kawy (wpisana na listę UNESCO!)  i pokaz przyrządzania tradycyjnej potrawy injera.

 

Dzień 5 – (środa, 4 grudnia)

LALIBELA – BAHIR DAR.

Po śniadaniu czeka nas kilkugodzinny, sceniczny przejazd (300 km) do  Bahir Dar nad Jeziorem Tana. Jedziemy pośród wzgórz Wyżyny Abisyńskiej podglądając codzienne życie mieszkańców wsi i małych miasteczek regionu. Nocleg nad brzegiem jeziora w pięknie usytuowanym hotelu Kuriftu lub Sky Resort.

 

Dzień 6 – (czwartek, 5 grudnia)

JEZIORO TANA, GONDAR.

Od wczesnego ranka pływamy łódką po jeziorze Tana, znanego nie tylko jako źródło Nilu Błękitnego (stąd płynie 1450 km do Chartumu w Sudanie), ale również z 37 malowniczych wysp, z których na 32 postawiono ortodoksyjne kościoły i klasztory o dużym znaczeniu kulturowym i historycznym. Nadal pływają tutaj łodzie z papirusu! Wizyta  w zabytkowym kościele Ura Kidane Mihiret  (XVI-XVIII stulecie). Po lunchu na brzegu jeziora (polecamy rybę bream) jedziemy do miasta Gondar, które było pierwszą stolicą Etiopskiego Imperium. Nocleg w Gondar Hill resort, lub podobnym.

 

Dzień 7 – (piątek, 6 grudnia)

PARK NARODOWY SIMIEN.

Cały dzień przeznaczamy na wizytę w Parku Narodowym Simien Mountains w Górach Semien, na słynnym “Dachu Afryki“, gdyż 80% powierzchni Czarnego Lądu leżące na wysokości powyżej 3,000 metrów nad poziomem morza, znajduje się własnie w Etiopii! Godzinny spacer pokrytymi bujną roślinnością wulkanicznymi krawędziami, krajobrazy gór, pastwisk, żyznych dolin, możliwość pierwszych spotkań z ‘brodatymi” sępami i pawianami jak z kreskówek. Powrót na nocleg do Gondar Hill.

 

Dzień 8 – (sobota, 7 grudnia)

GONDAR – ADDIS ABEBA – JINKA

Cały dzień zajmie nam przeprawa (dwa godzinne loty) z chrześcijańskiej Północy Etiopii na dalekie, poligamiczne Południe kraju. W miarę korzystnych połączeń odwiedzimy murzyńską wioskę plemienia Ari. nocleg w Eco Omo Lodge, lub podobnym.

 

Dzień 9 – (niedziela, 8 grudnia)

JINKA – MURSI

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Mago, gdzie znajdują się wioski murzynów Mursi. Jest to dosłownie podróż w czasie do “miliona lat przed nasza erą”! Kobiety tego plemienia  noszą talerzowate krążki w dolnej wardze i ozdoby z kłów dzikich zwierząt, co przysparza im sporej wartości, kiedy wychodzą za mąż. Wysocy i szczupli mężczyźni do niedawna chodzili zupełnie nago, teraz noszą przerzucony przez ramię koc. Po lunchu przejazd do Turmi, nocleg w Emerald lodge and resort, https://wwwemeraldresortandlodge.com/site, lub podobnym.

 

Dzień 10 – (poniedziałek, 9 grudnia)

NYANGATOM – HAMER

Dzisiaj odwiedzamy kolejne dwie – jakże różne – tradycyjnie zabudowane wioski murzyńskich plemion Nyangatom oraz Hamer. Kobiety pierwszego z nich noszą na szyi całe kilogramy naszyjników, natomiast płeć piękna Hamer wyróżnia się ozdobną skaryfikacją i oryginalnymi fryzurami! Podglądamy życie codzienne wiosek, gdzie tradycja jest nadal żywa, ale niestety powoli ustępuje “zachodniej” codzienności; dżinsy, koszule, bejzbolówki… Nie można więc zwlekać z przyjazdem do tego “niknącego świata”. Powrót na lunch do Turmi, nocleg w Emerald lodge and resort, https://wwwemeraldresortandlodge.com/site, lub podobnym.

 

Dzień 11 – (wtorek, 10 grudnia)

JINKA, ADDIS ABEBA 

Przejazd do Jinka, godzinny przelot do Addis Abeby, gdzie w zależności od lotniczych połączeń możemy jeszcze obejrzeć Muzeum Etnograficzne na terenie rezydencji ostatniego cesarza Hajle Selasje i spożyć kolację w lokalnej, tradycyjnej restauracji.

 

Dzień 12 – (środa, 11 grudnia)

Ostatni dzień w Etiopii spędzamy na zobaczeniu miejsce, w których jeszcze nie byliśmy i na zakupach pamiątek. Transfer na lotnisko, odlot. Pora pomyśleć o następnej afrykańskiej wyprawie, może Uganda i Rwanda?

Dzień 13 – (czwartek, 12 grudnia)

PRZYLOT

Powrót do domu, zakończenie wycieczki. Pora pomyśleć o następnej afrykańskiej wyprawie, może sąsiednia Uganda, kipiąca dziką zwierzyną?

UWAGA; dla chętnych jest opcja wylotu 11 grudnia z Addis Abeby do kipiącej dziką zwierzyną sąsiedniej Rwandy i Ugandy, tylko 2 godziny lotu, bilety non-stop w cenie $730.  Program na stronie:

U G A N D A   R W A N D A (Etiopia?) 2024, 2025

 

Termin: 30 listopada 2024

 Cena wycieczki – $2,645

   Cena obejmuje transfery, transport lądowy na miejscu wg programu, 9 noclegów w hotelach 3.5-5* w pokojach 2-osobowych, 2-łóżkowych (miejsca noclegowe często z regionalnym wystrojem wnętrza), śniadania, obiady oraz usługi miejscowego oraz polskiego przewodnika. Cena wycieczki obejmuje wymienione w programie wstępy: do plemiennych wiosek w Dolinie Omo, udział w ceremonii kawy, opłaty za obecnych z nami strażników parków narodowych, rejs po jeziorze Tana, podatki rządowe…

    Cena nie obejmuje wydatków osobistych, telefonicznych, innych poza wodą napojów butelkowanych (w tym alkohole), przelotów międzynarodowych ($1400 w grudniu 2023), lotów wewnętrznych (od 380 do 536 USD) ani ubezpieczeń (zalecane). Cena lotów wewnętrznych zależna jest od linii lotniczej wykorzystanej do dolotu do Etiopii; $380 w przypadku linii Ethiopian Airlines, $536 przy korzystaniu z innego przewoźnika. Cena nie obejmuje e-wizy do Etiopii ($82, bez możliwości uzyskania wizy na lotnisku) na stronie https://www.evisa.gov.et/information/tourist. W murzyńskich wioskach wymagane są opłaty za wykonywanie zdjęć i filmów, przeważnie $6-8 . Zwyczajowe napiwki wynoszą ok. $5 dziennie od osoby.

 Grupa liczy 10-16 osób. Dopłata do “jedynki” wynosi $340. Nie ma wymogu żadnych szczepień, chociaż zalecana jest szczepionka p. żółtej febrze. Malaria istnieje w regionie, należy więc zachować ostrożność w miejscach nawiedzanych przez komary, chociaż podróżujemy w porze suchej, więc ryzyko zarażenia jest znikome.  Warto zabrać ze sobą dwa zdjęcia w formacie paszportowym.

 UWAGA: przedstawiony Państwu program to wycieczka wyjątkowo atrakcyjna poznawczo, dla zaprawionych turystów, ale wymagająca odporności na trudy podróży, jak na przykład jazda po żwirowej, dziurawej drodze na południu kraju. Trzeba zabrać: lekką, sportową odzież, wygodne obuwie dostosowane do tropikalnego klimatu, środek na insekty, okulary i krem p.słoneczny, gustowną czapeczkę/kapelusz. Warto zadbać o ładne, konkretne kolory współgrające z zielonym tłem do pamiątkowych fotografii.

 

 

 

 

 

Mapa Podróży

jesień 2024

Etiopia to niezapomniana podróż do kolebki ludzkości i do źródeł Nilu

$2,645 / person

Termin Wycieczki:
30 listopada - 12 grudnia 2024

Cena zawiera:

10 noclegów w hotelach kategorii od 3.5 do 5 gwiazdek
Dwa posiłki dziennie: śniadanie oraz lunch
Bilety wstępu zgodnie z programem
Wstępy do poszczególnych wiosek w Dolinie Omo
Opłaty dla wodza każdej z odwiedzanych wiosek
Usługa lokalnego przewodnika w każdym ze zwiedzanych miejsc
Usługa polskiego pilota na całej trasie (Andrzej Kulka)
Uzbrojony ochroniarz w parkach narodowych
lokalny przewodnik w parkach narodowych
Usługa etiopskiego przewodnika na całej trasie
Rejs łodzią po jeziorze Tana
Transport prywatnym minibusem z kierowcą
udział w ceremonii parzenia kawy
podatki rządowe
butelka wody na osobę dziennie
Exotica Travel

Exotica travel to rodzinne biuro podróży, organizujące od blisko 30 lat wycieczki z polskim przewodnikiem do najciekawszych miejsc na świecie. Polecamy również pakiety wczasowe Apple Vacations i wyjazdy indywidualne na zamówienie; na ryby, na grzyby...

Kontakt
Znajdź nas na

Copyright © 2021 Exotica Travel

Source: https://currencyrate.today/converter-widget